Geleceğin İş Dünyası

Başarılı Kişilerin Başarısızlık Hikayeleri – 2

Başlangıç Noktası olarak ülkemiz adına yapmak istediğimiz ve hayal ettiğimiz her bir çalışmada; üretken, hayalleri ve tutkuları olan, yetkinliklerine güvenen, gelişime açık, cesur ve işbirlikçi bireylerin izleri olacak.

O yüzden de örnek alınması gereken, zor duruma düştüğümüzde aklımıza getirdiğimizde iyi hissedeceğimiz başarılı kişilerin başarısızlık hikayelerinin ikincisini sizlerle paylaşmak istedim.

İlkine de buradan ulaşabilirsiniz.

J.K.Rowling:

Dünyanın ilk milyarder yazarı diyebiliriz kendisine. Harry Potter kitapları ve onun lisansları ile birlikte bu yüksek başarıya hakederek ulaşmış bir kişiden bahsediyoruz. Peki böyle bir ünlü ve başarılı bir kişinin bir zamanlar ihtiyaç duyduğu için resmi yollarla destek aldığını ve intihar etmeyi düşündüğünü bilmek ve hatta tahmin etmek ise imkansız gelir. Yazarlığının ilk dönemlerinde kısa süren bir evlilik sonrasında boşanmış, işsiz kalmış ve yalnız yaşayan biriyken hayatının en kötü dönemi diye adlandırdığı bu dönemden çıkmış biri.

Bu çıkışı da yaparken yazdığı ilk Harry Potter kitabını bir düzine yayıncıya göstermiş ve red almıştır. En sonunda bir yayınevi hikayesine inanan ve buna kendisi gibi inanmış birisini bulduktan ve ikna ettikten sonra başarı yolculuğuna hızla başlamış ve muhteşem eserlerin günümüze ulaşmasını sağlamıştır.

Buradaki azim ve inanmışlık çıkışın anahtarı olmuştur.

Oprah Winfrey:

Oprah Winfrey’in hayatına baktığımızda çok kötü geçen bir çocukluk görüyoruz. Düşük gelirli bir ailenin kızı olarak büyürken, en yakınlarının taciziyle karşılaşmış ve çok genç yaşta hamile kalmıştır. Winfrey kötü günleri üniversitede derslerine odaklanarak, başarı bursları alarak atlatmaya çalışmıştır. It’s been a while since I’ve had this happen, so diamond reels casino no deposit bonus codes 2019 it’s definitely time to get these babies feeling better. Mezun olduğu gibi çeşitli işlerde çalışmıştır.

Dünyanın en ünlü medya milyonerlerinden biri haline gelmeden önce Oprah’ın daha önceki iş tecrübesinde 7.5 aylık bir anchorman’lik deneyiminden sonra kovulduğunu ise belki kimse bilmez. Peki oradaki kovulma sebebinin ise bugünkü başarısındaki en büyük rol oynadığını düşündüğünüzde hikaye bambaşka bir noktaya varıyor. Şöyle ki bir haberini yaptığı evi yanmış bir aile için sadece haberi ileten değil onların hayatlarına yardım etmeyi seçip, haberin içerisine katkı veren biri olarak girmesiyle direktörü tarafından dışlanmasıyla başlayan bir kovulma hikayesi yüzünden işinden olmuş biri.. Öyle ki bugünkü muhteşem başarılara sahip Oprah’ı en çok başarılı kılan hayatlarına dokunduğu yüzlerce insan ile birlikte yaptığı reality show’ları olmuştur. Hayatta karşınıza çıkan zorluklar ve başarısızlıkların sizin başarılı olacağınız resimdeki yerini tahmin etmeniz çok kolay olmayacaktır.

Jim Carrey:

Hepimiz Jim Carrey’i, Maske, Dumb ve Dumber ve Ace Ventura gibi tüm zamanların en yüksek hasılatlı komedi filmlerinden bazılarını bizle buluşturan ve eşsiz oyunculuklar sergileyen biri olarak tanıyoruz. Ancak, Carrey’nin mücadelesinin hikayesini hepimiz bilmiyoruz. Kendisi meslek sahibi olmak için mücadele eden bir baba ile düşük gelirli bir ailede büyüdü. O kadar fakirdiler ki, 15 yaşında liseden ayrılmak ve sadece ailesini desteklemek için hademe olarak çalışmak zorunda kaldı.

Toronto’daki Yuk Yuk’s adlı bir kulüpte ilk kez en büyük yeteneği olan komedyenlik gösterisi için çok küçük bir kitleye gösteri yapmak için sahneye çıktı. Daha sonra, 1980-81 sezonunda Saturday Night Live için seçmelere katıldığında, başaramadı.

Ancak, hepimiz Carrey’nin daha sonraki başarılarını biliyoruz. Oprah Winfrey ile yaptığı röportajda Carrey, Çekicilik Yasasını nasıl kullandığını çok ilginç bir örnekle anlatıyor. Şöyle ki yaptığı işlere karşılık almayı hayal ettiği 10 Milyon dolarlık çekin bir örneğini 7 yıl boyunca cüzdanında taşıdığını ve Salak ile Avanak filmi için tam tamına bu çekin karşılığını gerçek bir şekilde aldığını anlatıyor.

Yetenekleri doğrultusunda hiçbir bahaneye kapılmadan hayaller kurmuş, bu hayalleri gerçek kılmak için onlara sımsıkı sarılmış bir başarı hikayesinden bahsediyoruz.

Albert Einstein’ın dediği gibi, başarısızlık başarıya giden yolda devam etmekte olan bir başarıdır. Başarısızlık yapmamayı tercih edenler asla başaramazlar. Başarı en çok rahatsız olacağınız sıkıntıların yaşandığı dönemlerle birlikte gelir. Tüm çekilen acılar geçtikten sonra güçlenen bireyin başarıya yaklaşması çok daha olasıdır. Kendinize inanın hem de çok inanın, başarısızlıklarınızdan korkmayın ve sadece kendini hayalinizdeki başarılı ana odaklanın. Bu şekilde başarmanın önünde bir engel olmayacaktır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Geleceğin İş DünyasıGirişimcilikLiderlik

İnovasyonu ve Büyümeyi Teşvik Etmek: İç Girişimciliğin Gücü

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıİnovasyonTeknolojiYapay Zeka

Gelişen Teknolojiler Hava Yolu Ulaşımını Nasıl Şekillendiriyor?

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıİnovasyonMetaverse

İşin Geleceği Artık “MetaWork”

Geleceğin İş DünyasıTurizmYapay Zeka

Yapay Zekâ ve Turizm “Velinimet” “Verinimet”

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir