Başlangıç Noktası Akademi, Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir inisiyatifi olan Başlangıç Noktası’nın başlattığı, üniversite öğrencilerine 21. yüzyıl yetkinlikleri çerçevesinde bir eğitim alternatifi oluşturmayı amaçlayan bir programdır. Alanının düşünce liderleri tarafından hazırlanan eğitimler, Dünya Ekonomik Forumu ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü gibi seçkin kuruluşların raporları dikkate alınarak oluşturulmuştur. Eğitimlerimiz çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleşecektir ve interaktif olacaktır. Programdan başarıyla mezun olan etkili genç liderler, program sonrasında aşağıda yer alan birçok seçkin kurumda staj yapma imkanı bulabilecek. 

Başlangıç Noktası Akademi programına başvurmak için https://bit.ly/3naXB4l  bağlantısını takip edebilirsiniz.

 

Başlangıç Noktası, IoTxTR, ScaleLab, Ashoka Türkiye, KOMTAŞ, imece, Migport, Yük Cebinde, Kodluyoruz, Eczacıbaşı, Anadolu MeralarıKODA, Otsimo, Armut.com, İstanbul Data Science Academy, Enocta, CALIGO, CARBON Consulting, Rootie, Hayal Gücü MerkeziReengen, Epicrone Technology, Kişisel Marka Okulu, Digitallency, Lavazza, Kavlak Academy , Telenity, ATÖLYE, Faradai, Luna, StartupCentrum, Analythinx, damalink, Parton, Piksel, Tomorrow, Swenna, Studio Canlı, BiLira, Oxford Centre for Technology and Development, E-bursum, Blockchain Türkiye, Earnado, Etkiyap, Boğaziçi Ventures, Missafir, Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

 

İstanbul Makine Mühendisleri Odası’nın desteğiyle oluşturduğumuz program 5 ana başlıktan oluşmaktadır:

1- Sürdürülebilirlik

Bu modülde bireysel yetkinliklerin sürdürülebilirliği, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik, sosyal etki yönetimi ve ölçümü konularında eğitimler verilecek.

2- Dijital Okuryazarlık ve Gelişen Teknolojiler

Bu modülde Kırılım Çağı’nın gerektirdiği yetkinlikleri kazanan etkili genç liderler, aynı zamanda önde gelen girişimcilerden uygulamalı şekilde yeni teknolojileri öğrenecekler. 

3- Mentorluk ve Staj imkanları

Mentorlarımız, etkili genç liderlerin ihtiyaçlarını ve endişelerini anlayarak onlara birebir destek olmak için varlar. Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderlerimiz, program sonrasında sektöründe öncü kurumlarla oluşturduğumuz staj programına dahil edileceklerdir.

4- Girişimcilik

Etkili genç liderlerimiz bu modülde kendi girişim fikirlerini oluşturmayı ve bu fikirleri hayata geçirmeyi öğrenerek bu programdan birer girişimci adayı olarak mezun olacaklardır.

5- Mülakatlara Hazırlık

Bu modülde etkili genç liderler iş hayatına girişin ilk adımlarına hazırlanacak, CV hazırlama ve canlı mülakat konularında gerçek İK çalışanlarından birebir geri bildirim alma ve pratik yapma fırsatı elde edeceklerdir.

Detaylı Bilgiler 

Programa ne zaman başvurabilirim?

Programa başvurular 1 Ocak 2021’de başlamaktadır ve 1 Şubat 2021’de sona ermektedir.

Programa nasıl başvurabilirim?

https://e-bursum.com/ adresinden öğrenci olarak üye olun. Ardından maile gelen aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra https://bit.ly/3naXB4l  bağlantısını takip ederek Başlangıç Noktası Akademi Programı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Başlangıç Noktası Akademi’ye kimler başvurabilir?

Üniversitelerin lisans programlarına kayıtlı 3. ve 4. sınıf öğrencileri, okul ve bölüm fark etmeksizin Başlangıç Noktası Akademi programına başvurabilir.

1. sınıfım / 2. sınıfım / hukuk, eczacılık,tıp gibi +4 sene eğitim verilen lisans programlarına kayıtlıyım / mezunum / yüksek lisans yapıyorum, programa katılabilir miyim?

Başlangıç Noktası Akademi, ülkemizdeki tüm 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencilerine yöneliktir. Hukuk, eczacılık ve tıp gibi lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilerimizden, lisans eğitiminin son 2 yılında eğitimine devam eden öğrenciler de programa başvurabilir. Başvurunuz; üniversite, fakülte ve bölüm gözetmeksizin değerlendirilme aşamasında incelenecektir. Ayrıca, sınıf farkından dolayı başvurusu değerlendirilemeyen veya başvurusu olumsuz değerlendirilen öğrencilere mini bir eğitim kiti sürprizimiz olacaktır.

Programa sadece belirli üniversitelerden mi alım yapılmaktadır?

Günümüzde dezavantajlı koşullarda öğrenim gören birçok parlak öğrencinin de programdan faydalanmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda, program tüm bölgelerden üniversite öğrencilerine açıktır. 

Başlangıç Noktası Akademi programında öğrenci kontenjanı bulunuyor mu?

Başvuru değerlendirme sürecinin ardından, programa limitli sayıda öğrenci ile başlanacak ve eğitimlerde aktif katılım/başarı gösteren öğrencilerle ile devam edilecektir.

Başvuru değerlendirme süreci ne zaman?

Başvurular, Şubat ayı içerisine Başlangıç Noktası ekibi tarafından değerlendirilecek.

Başvuruları kim değerlendiriyor? 

Başvurular Başlangıç Noktası ekibi tarafından değerlendirilmektedir.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Sonuçlar 2021 yılının Şubat ayında açıklanacaktır.

Program yüz yüze mi online mı olacak?

2021 programı tamamen çevrimiçi ve görüntülü iletişim araçları kullanılarak ilerleyecek.

Program ne kadar sürecek?

Programın Şubat 2021’de başlaması ve Haziran 2021’de sona ermesi planlanmaktadır.

Programa ne kadar zaman ayırmalıyım?

Etkili genç liderlerin programa haftada yaklaşık 5 saat ayırması beklenmektedir. 

Etkili genç liderler kimdir?

Başlangıç Noktası Akademi Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcıları etkili genç liderler olarak tanımlıyoruz. “Etki” kelimesini hem topluma ve doğaya proaktif şekilde fayda sağlayan, hem de efektif anlamında kullanıyoruz.

Etkili genç liderlere ne gibi fırsatlar sağlanacak?

Programdan mezun olduktan sonra birçok farklı sektörden kurumda staj imkanı sağlanması hedeflenmektedir. Mezunlar, kazandıkları 21. yüzyıl yetkinlikleri ile akranlarından farklı bir konuma gelecek, böylelikle hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşacaklardır.

Etkili genç liderlere burs desteği sağlanacak mı?

Evet, etkili genç liderler aylık 500 TL burs desteği alacaktır. Burs desteği alacak kişilerin bursu hak eden kişiler olması adına etkili genç liderler programa gösterdiği ilgi ve sağladığı katılıma dikkat edilerek bir eleme süreci daha gerçekleşecektir.

Başlangıç Noktası Akademi programı boyunca verilecek olan burs, KYK veya diğer kurumlardan aldığım bursları etkiliyor mu?

Program kapsamında ‘sair burs’ sınırlandırmamız bulunmuyor fakat burs aldığınız diğer kurum/kuruluşlara ilişkin şartların adaylar tarafından teyit edilmesi uygun olacaktır.

Başlangıç Noktası Akademi programında öğrencilere verilecek olan burs desteğinden faydalanmak için ne yapmalıyım?

Burs alma kriteriniz, eğitim sürecinde göstereceğiniz katılım ve başarı oranıdır. Bu şartlar altında programa devam eden öğrencilerimize, program bitimine kadar, burs desteği verilecektir.

Başlangıç Noktası Akademi programı ücretli mi? Program boyunca öğrencilere verilecek burs, geri ödemeli bir burs mu?

Programımız ücretsizdir ve program boyunca aktif katılım ve başarı gösteren öğrencilere aylık, geri ödemesiz burs desteği sağlanacaktır.

Etkili genç liderler mentorluk alacak mı?

Evet, etkili genç liderler alanında uzman kişiler tarafından mentorluk desteği sağlanacaktır.

Programdan mezun olma koşulu nedir?

Etkili genç liderler programdan başarıyla mezun olabilmeleri için minimum %90 katılım oranı sağlamaları ve modül sonrası değerlendirmelerinde başarılı olmaları gerekmektedir.

Programdan başarıyla mezun olan kişileri ne bekliyor?

Programı başarıyla tamamlayan kişiler Başlangıç Noktası Akademi mezunu olarak Başlangıç Noktası ağına dahil olarak birçok projede yer alabilecek, bu ekosistemin imkanlarından faydalanabilecektir. 

Aklıma takılan soruları kime sorabilirim?

Bize basliyoruz@baslangicnoktasi.org adresinden ulaşabilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

 

İŞBİRLİKÇİLERİMİZ

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi