2022 Dönemi Başvuruları Başladı! Başvurmak için tıklayın

 

Başlangıç Noktası Akademi, Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir inisiyatifi olan Başlangıç Noktası’nın başlattığı, üniversite öğrencilerine 21. yüzyıl yetkinlikleri çerçevesinde bir eğitim alternatifi oluşturmayı amaçlayan bir programdır.

BN Akademi, “daha iyi ve sürdürülebilir bir dünya” evrensel hedefine ulaşılması için ihtiyaç duyulan, geleceğin değişim öncüsü ve liderleri olacak gençlere şu an içinde bulunduğumuz Kırılım Çağı’nda bu misyonu başarıyla tamamlarken gerek duyacakları temel yetkinlikler, teknik beceri ve network’ü kazandırmayı ilke ediniyor.

Bu programa katılan “Etkili Genç Lider”lerin kurdukları girişimlerde veya profesyonel hayatlarına adım atacakları kurumlarda sosyal fayda üretmesini, döngüsel ve sürdürülebilir iş modelleri kurulmasına öncülük etmesini amaçlıyoruz.

Alanının düşünce liderleri tarafından hazırlanan program içeriği ve eğitimler, Dünya Ekonomik Forumu ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü gibi seçkin kuruluşların raporları dikkate alınarak oluşturulmuştur. Eğitimlerimiz çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleşecek ve interaktif olacaktır.

Başlangıç Noktası Akademi, “Genel Program” ve “Etkili Genç Lider Programı” olmak üzere iki temel programdan oluşmaktadır. 

BN Akademi – Genel Program

 • Başvurusunu başarıyla tamamlamış öğrenciler genel programa katılım sağlayabilecektir. 
 • Program öğrencilere sunulan iki alt eğitimden oluşmaktadır:
  • 21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitimi
   •  Enocta işbirliği ile gerçekleştirilecek bu eğitim, Enocta platformu üzerinden çevrimiçi, öğrencinin kendi zaman ve eğitim planlaması (asenkron, self-paced) ile ilerleyecektir.
   • Eğitim, “Kırılım Çağı”, “Dijital Okuryazarlık”, “Tasarım Odaklı Düşünme”, “Problem Çözme”, “İletişim Teknikleri”, “Yeni Dünya Becerileri”, “Yenilikçilik ve Yaratıcılık” ve “Girişimcilik” modüllerinden oluşacaktır.
  • Python Programlama Dili Eğitimi
   • Cisco Networking Academy işbirliği ile gerçekleştirilecek bu eğitim, hem Netacad platformu üzerinden asenkron ders içerikleri hem de çevrimiçi platform üzerinden bir eğitmen (senkron, instructor-led) aracılığı ile gerçekleştirilecektir. 
   • Python eğitimi, giriş ve orta seviye olmak üzere iki kısımdan oluşacak olup giriş seviye eğitimi başarıyla tamamlamış öğrenciler orta seviye eğitime devam etmeye hak kazanacaktır.
 • Öğrenciler bu iki alt eğitimin tamamına katılabileceği gibi özellikle ilgi duyduğu eğitimler özelinde de katılım sağlayabilecektir.

 

BN Akademi – Etkili Genç Lider Programı

 • Başvurular için yapılacak değerlendirme sürecinin ardından, programa limitli sayıda öğrenci ile başlanacak ve eğitimlerde aktif katılım / başarı gösteren öğrenciler ile devam edilecektir.
 • Genel programda yer alan 21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitimi modülleri başta olmak üzere belirlenen birçok modül kapsamında, alanında uzman eğitmenler tarafından canlı ve çevrimiçi verilecek eğitimlere katılacaktır.

“Bu programı öne çıkaran noktalar neler?” diye merak ediyorsan cevabı aşağıda bulabilirsin 🙂

1- Sürdürülebilirlik

Bireysel yetkinliklerin sürdürülebilirliği, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik, sosyal etki yönetimi ve ölçümü konularında eğitimler verilecektir.

2- Dijital Okuryazarlık ve Gelişen Teknolojiler

Kırılım Çağı’nın gerektirdiği yetkinlikleri kazanan katılımcılar, aynı zamanda önde gelen girişimcilerden uygulamalı şekilde yeni teknolojileri öğreneceklerdir.

3- Girişimcilik

Etkili Genç Liderler, verilecek uygulamalı girişimcilik eğitimleri sayesinde sosyal bir girişimcilik projesi üzerinde çalışacaktır. Girişim fikirlerini hayata geçirerek girişimcilik yolculuğuna devam etmek isteyen gençler ile “Founder One Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” arasında BN Akademi tarafından bir köprü kurulacak, bu sayede fon tarafından belirlenen kriterlere uyan girişimler olduğu takdirde profesyonel yatırım alma şansı sunulacaktır.

4- Mentorluk 

Mentorlarımız, katılımcıların ihtiyaçlarını ve endişelerini anlayarak onlara birebir destek olacaklardır.

5- Mülakatlara Hazırlık

Katılımcılar iş hayatına girişin ilk adımlarına hazırlanacak, CV hazırlama ve canlı mülakat konularında gerçek İK çalışanlarından birebir geri bildirim alma ve pratik yapma fırsatı elde edeceklerdir.

6- Staj imkanları

Programı başarıyla tamamlayan katılımcılarımız, program sonrasında sektöründe öncü kurumlarla oluşturduğumuz staj programına dahil edileceklerdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Programa ne zaman başvurabilirim?

Programa başvurular 1 Şubat 2022’de başlamaktadır ve 28 Şubat 2022 saat 23.59’da sona ermektedir.

Programa nasıl başvurabilirim?

https://microfon.co/ adresinden öğrenci olarak üye olun. Ardından maile gelen aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra site üzerinden Başlangıç Noktası Akademi Programı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Başlangıç Noktası Akademi’ye kimler başvurabilir?

Üniversitelerin lisans ve önlisans programlarına kayıtlı öğrenciler okul, sınıf ve bölüm fark etmeksizin Başlangıç Noktası Akademi programına başvurabilir.

Başlangıç Noktası Akademi’ye başvuran herkese eğitim fırsatı sunulacağı doğru mu?

Evet, yanlış duymadınız, bu programa başvurusunu başarı ile tamamlayan herkes için eğitim fırsatı sunulacak 😊

Genel Program çatısı altında yer alan 21.Yüzyıl Yetkinlikleri, Python Programlama Dili eğitimlerine başvurusunu başarıyla tamamlayan herkes erişebilecektir.

Etkili Genç Lider Programı’na ise belirli sayıda öğrenci; üniversitelerin lisans programlarına kayıtlı, okul ve bölüm fark etmeksizin 3. ve 4. sınıf öğrenciler arasından seçilecektir.

1. sınıfım / 2. sınıfım / hukuk, eczacılık, tıp gibi +4 sene eğitim verilen lisans programlarına kayıtlıyım / mezunum / yüksek lisans yapıyorum, programa katılabilir miyim?

Başlangıç Noktası Akademi, ülkemizde lisans ve önlisans eğitimine devam eden tüm üniversite ve bölüm öğrencilerinin başvurusuna açıktır. Bu sebeple, özellikle genel programa katılmak için hiçbir kısıt bulunmuyor.

Etkili Genç Lider Programı için Hukuk, Eczacılık ve Tıp gibi lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilerimizden, lisans eğitiminin son 2 yılında eğitimine devam eden öğrenciler dikkate alınacaktır. Başvurunuz; üniversite, fakülte ve bölüm gözetmeksizin değerlendirilme aşamasında incelenecektir.

Programa sadece belirli üniversitelerden mi alım yapılmaktadır?

Günümüzde dezavantajlı koşullarda öğrenim gören birçok parlak öğrencinin de programdan faydalanmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda, program tüm bölgelerden üniversite öğrencilerine açıktır. 

Etkili Genç Lider programında öğrenci kontenjanı bulunuyor mu?

Başvuru değerlendirme sürecinin ardından, programa limitli sayıda öğrenci ile başlanacak ve eğitimlerde aktif katılım/başarı gösteren öğrencilerle ile devam edilecektir.

Başvuru değerlendirme süreci ne zaman?

Şubat ayında başlayıp ve Mart ayının ilk haftasına kadar Akademi jürisi tarafından değerlendirilecek.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Sonuçlar 2022 yılının Mart ayında açıklanacaktır.

Program yüz yüze mi online mı olacak?

2022 programı tamamen çevrimiçi ve görüntülü iletişim araçları kullanılarak ilerleyecek.

Program ne kadar sürecek?

Programın Mart 2022’de başlaması ve Haziran 2022’de sona ermesi planlanmaktadır.

Programı başarıyla tamamlamak için ne kadar zaman ayırmalıyım?

Etkili Genç Lider Programı için haftada yaklaşık 10 saat zaman ayrılması ve düzenli katılım beklenmektedir.

Genel Program için ise haftada yaklaşık 3-4 saat zaman ayrılması yeterli olacaktır,

Etkili genç liderler kimdir?

Daha iyi ve sürdürülebilir bir dünya hedefini gerçeğe dönüştüren, geleceğin değişim öncüsü olacak liderleri etkili genç liderler olarak tanımlıyoruz. “Etki” kelimesini hem topluma ve doğaya proaktif şekilde fayda sağlayan, hem de efektif anlamında kullanıyoruz.

Etkili genç liderlere ne gibi fırsatlar sağlanacak?

Programdan mezun olduktan sonra birçok farklı sektörden kurumda staj imkanı sağlanması hedeflenmektedir. Mezunlar, kazandıkları 21. yüzyıl yetkinlikleri ile akranlarından farklı bir konuma gelecek, böylelikle hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşacaklardır.

Sadece “21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitimi” ilgimi çekiyor. Diğer eğitimlere de katılmak zorunda mıyım?

Hayır değilsin, fakat her eğitim senin için harika bir fırsat 😊 Seçkin kuruluşların raporları ışığında alanında uzman liderler tarafından hazırlanan tüm eğitimlere katılmanı tavsiye ediyoruz.

Başlangıç Noktası Akademi ücretli mi?

Eğitimlerimiz tamamen ücretsizdir.

Etkili Genç Liderler mentorluk alacak mı?

Evet, etkili genç liderler alanında uzman kişiler tarafından mentorluk desteği sağlanacaktır.

Etkili Genç Lider Programından mezun olma koşulu nedir?

Etkili Genç Liderler programdan başarıyla mezun olabilmeleri için minimum %80 katılım oranı sağlamaları ve modül sonrası değerlendirmelerinde başarılı olmaları gerekmektedir.

Programdan başarıyla mezun olan kişileri ne bekliyor?

Programı başarıyla tamamlayan kişiler Başlangıç Noktası Akademi mezunu olarak Başlangıç Noktası ağına dahil olarak birçok projede yer alabilecek, bu ekosistemin imkanlarından faydalanabilecektir. 

Aklıma takılan başka soruları kime sorabilirim?

basliyoruz@baslangicnoktasi.org adresi ve Başlangıç Noktası sosyal medya hesaplarından bize ulaşabilir, aklına takılan soruları sorabilirsin.

 

İŞBİRLİKÇİLERİMİZ