HukukSosyal Medya

BigTech’lerin Tarihi Duruşması

Teknoloji Tarihinde Kritik Gün: 29 Temmuz 2020

Dünya genelinde yaşanan pandemiye rağmen geçtiğimiz günlerde dünya teknoloji devleri bir duruşma salonunda toplanarak teknoloji gündemine farklı bir boyut getirdi. Video görüşme ile gerçekleşen duruşmada Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerburg, Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai ve Apple’ın CEO’su Tim Cook 6 saate yakın ifade verdiler.

Bu Duruşma Neden Gerçekleşti?

Washington’un bu teknoloji devlerinin güçlerini kötüye kullandıkları eleştirilerine cevap aradıkları duruşmada Apple ve Amazon kendi pazarlarını tekelleştirmeleri; Facebook ve Alphabet ise rakip potansiyeli gördükleri girişimleri satın almaları üzerine rekabet hukuku ve tekelleşme konularından soru yağmuruna tutuldu.

Tim Cook, App Store ödemelerinden yüksek komisyon bedellerinin alınması iddiasına koronavirüs dönemini bahane ederek muğlak cevaplar verdi. Sundar Pichai ise Google’ın Android platformunda arama motoru ve reklamcılık konusunda tekelleşmeye başladığı iddialarına yanıt verdi. Amaçlarının her şeyi herkese daha ulaşılabilir kılmak olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasının devamında tekelleşme iddialarını tam anlamıyla reddedemedi. Bu nedenle de kullanıcılara ellerinden gelenin en iyisini sunmaya çalıştıklarını temele aldığı bir savunma gerçekleştirdi. Genel anlamda çok tutarsız açıklamalarla epey terlediği bir duruşma geçirdiğini söyleyebiliriz.

Zuckerburg ise kullanıcı verileri ve aşırı artan reklam bedellerinin sorulması üzerine geçmiş e-postalarıyla yüzleşti ve adil bir rekabet ortamında yarıştıklarını dile getirdi.

Günün en sakini Jeff Bezos ise Amazon’un kişisel verilerin 3. partilerle paylaşımı üzerine gelen soruya ne olumlu ne olumsuz bir yanıt veremedi. Ancak onun dışındaki sorulara çoğunlukla çok kısa ve net yanıtlar verdi. Sakin ve rahat görünümüyle günü en rahat geçiren CEO’ydu diyebiliriz.

Geçmişe dönüp yaklaşık 20 yıl öncesine gittiğimizde tüm bu yaşananlar bir bilim kurgu filminde gibi hissettirebilir ancak şu anki teknolojiyi yöneten ve her insanın hayatına etki edip çok ciddi kârlarla büyüyen bu şirketler nereye, ne şekilde gidecek bekleyip göreceğiz.

Hayatımızı hızlı, kolay ve keyifli kılsın diye kullanmaya başladığımız teknolojiler zaman içinde bizleri yutan dev birer okyanusa dönüştü. Teknolojiyi tüketen değil üreten olmanın her geçen gün değer kazandığı bu çağda en çok merak ettiğim konu hızlı ve agresif büyümenin getirdiği yan etkilerin bu dev BigTech şirketlere ve dolayısıyla bizlere nasıl yansıyacağı.

Tek dileğim kendilerine de biz kullanıcılara zarar vermemeleri. Zira bu şirketlerin yaşayacağı her küçük dalgalanma, dünya genelinde dev tsunami etkileri yaratacaktır.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Dijital DönüşümHukuk

Türkiye’de Çevrimiçi Mahkeme Sisteminin Entegrasyon Sorunsalı

HaberlerSosyal MedyaToplum

Yalan Haberler Sorunu ve Mücadelede Teknolojinin Rolü

GenelSosyal MedyaToplum

ABD'nin Tik Tok İle İmtihanı

HaberlerSosyal Medya

Google Türkiye'den Çekilir Mi?

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir