Bizden Haberler

Bilişsel Beceri Kazanımında Kodlama Eğitiminin Önemi

Destek olmak için aşağıdaki linkten bağış yapabilirsiniz.

“Gençlerin Yazılım Hareketine Sen de Katıl – Koşuyoruz ve Kodluyoruz!

Eğitim sisteminin bilinen ana rolü, yeni kuşakları toplumun üretken ve sorumluluk sahibi bireyleri olarak yetiştirmek, bunu yaparken de farklı beceri setlerini öğrencilere okulun ilk gününden itibaren sunmaktır. Bu becerileri temel olarak okuma, yazma, problem çözme olarak sınıflandırabiliriz. Bilişsel beceriyi de bu sete yeni katılan bir yapı taşı olarak konumlamak yanlış olmaz.

Bilişsel becerilerin gelişimi düşündüğümüzde kodlama eğitimini göz ardı edemeyiz. Kodlama yalnızca bilgisayar programcısı veya bilgisayar mühendisi/teknikeri yetiştirmek üzere gerekli olan bir eğitim değil; aksine temel mantık yapısını geliştirme, matematiksel yaklaşım ile kanıta dayalı problem çözme yetkinliğini pekiştirme, neden sonuç ilişkisi ile düşünme, veriden anlam çıkarabilme ve sorgulama becerilerini zenginleştiren önemli bir eğitim dalıdır.

Bugün okul çağına giren gençlerin geçmişin ezberci anlayışından uzak, kodlama gibi yeni ufuklar açan farklı beceri setleri ile donatılması gerekiyor; ancak ülkemizde bu konuda atılmış adımlar halen yetersiz.

Son üç yılda, beş farklı şehirde 600’den fazla gence kodlama eğitimi alma imkânı sağlayan Kodluyoruz bu açığı kapatmak üzere kurulmuş kıymetli bir oluşum. Bu sebeple teknolojiyi kullanarak toplumun her kesimini kalkındırabilmek için kod okuryazarlığını yaygınlaştıran ve yazılım alanında gençlerin geleceklerine değer katan yazılım hareketi Kodluyoruz’u destekliyoruz.

Bilişim alanında kendi kapasitesini henüz kullanma fırsatı bulamamış, potansiyelini keşfetmek üzere bizlerden adım bekleyen 30 gencimizin eğitimine destek olmak üzere Berç ile birlikte İstanbul Maratonu’nda 15 km koşacağız ve sizlerin desteklerini bekleyeceğiz.

Kampanya dahilinde 10 bin TL ile 30 gencin bu hayallerine ortak olmak ve bir Bootcamp düzenlenmesine ön ayak olabilmek adına sizleri Kodluyoruz yazılım hareketini desteklemeye, kampanyamıza katkıda bulunmaya davet ediyoruz!

Destekleriniz için aşağıdaki linkten bağış yapabilirsiniz.

“Gençlerin Yazılım Hareketine Sen de Katıl – Koşuyoruz ve Kodluyoruz!

 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Bizden HaberlerTeknoloji

Neuralink ile Transhümanizme Adım Adım

Bizden HaberlerKodluyoruzYazılım

Zorlukların Diğer Yüzü Olarak Fırsatlar: Girişimcilerin Kalkınmadaki Önemi

Bizden HaberlerCOVID-19Teknoloji

Coronathon Türkiye'den Çıkarımlar

Bizden HaberlerCOVID-19

HERKESE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR – KORONAVİRÜS KRİZİNİN ETKİLERİNİ MİNİMİZE ETMEK İÇİN GELİN ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLALIM!

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir