BlockchainTeknoloji

Blokzincire İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Gartner’ın yakın tarihli bir raporuna göre blokzincir teknolojisi 2030 yılına kadar 3,1 trilyon dolarlık bir iş değeri yaratacak. Bu tür cesur tahminler ve dağıtık defter teknolojisine yönelik heyecan, blokzincir henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen bu teknolojiye yönelik yatırımların son yıllarda dramatik bir şekilde artmasına yol açtı.

Bu heyecanın yavaş yavaş azaldığını söylemek mümkün. İşletmeler her ne kadar blokzincir teknolojisinin potansiyelini kabul etse de bunu mevcut sistemlerine uygulama konusunda daha ihtiyatlı davranıyorlar. Gartner’ın 2019 yılında CIO’lara yönelik yaptığı bir araştırma, sadece yüzde 11’lik bir kesimin gelecek 12 ay içinde blokzincii kullanmayı planladığını ortaya çıkardı.

Hal böyle olunca geçtiğimiz yıllarda oluşan heyecan fırtınasının ardından akıllara çok temel bir soru geliyor: Blokzincirine gerçekten ihtiyacınız var mı? Varsa ihtiyacınıza en uygun blokzincir türü hangisi?

Blokzincire ihtiyacınız var mı?

Blokzincir teknolojisinin temelleri kurcalamaya dayanıklı, dağıtık ve fikir birliği algoritmasını içeriyor. Bu nedenle bir işletmenin blokzincire ihtiyacı olup olmadığını belirlemesi için şu soruları sorması gerekiyor:

1 – Veriler varlıklar arasında tutarlı olmalı mı?

2 – Veriler yazıldıktan sonra değişmeden kalacak mı?

3 – Katkıda bulunan birçok varlık var mı?

Eğer ilk soruya yönelik cevabınız “hayır” ise kalan iki soruyu cevaplama zahmetine girmeyin, işletmenizin blokzincire ihtiyacı yok. Bunun yerine sorununuz için çeşitli çözümler bulunabilir. Örneğin, veriler varlıklar arasında tutarlı olması gerekmiyorsa, bir işletme elektronik tabloları veya belgeleri kullanabilir.

Yöneticiler ve operatörlerin bir noktada yazılı verileri değiştirmesi gerekiyorsa, blokzincir uygun bir seçim olmaz çünkü veriler zincire girildiğinde herhangi bir değişikliğe izin verilmez. Bu durumda işletme, dağıtık defter teknolojisi yerine klasik bir veri tabanını tercih edebilir.

Üçüncü soruya gelince, bir kuruluş katkıda bulunan tek varlıksa veya birçok katkıda bulunan kuruluş arasında güven sorunu yoksa, verilerin dağıtılmasına da gerek yoktur. Dolayısıyla blokzinciri bu senaryo için de gereksiz görünüyor.

İşletmeniz için doğru dağıtık defter teknolojisini seçmek

Bir blokzincir teknolojisine ihtiyacınız olduğunu doğruladıysanız sıradaki sormanız gereken sorular “izinli (permissioned) blokzincir mi?”, “halka açık (public) blokzincir mi?” olacak. Doğru soruları sormak işletmeniz için oldukça kritik:

1 – Birden fazla tanık için gelişmiş güvenlik ve mutabakat zorunlu mu?

2 – Bir işleme devam etmek için hangisine ihtiyacınız var: bir grup seçici ve güvenilir varlıklar mı, yoksa bir grup genel anonim varlıklar mı?

İlk sorunun cevabı “hayır” ise, işletmenizin iş akışı yönetimi veya imzalama süreci gibi farklı bir çözümü düşünmesi gerekir. İkinci soru için, işletmenizin bir grup seçici ve güvenilir varlığa ihtiyacı varsa izinli bir blokzincir düşünebilirsiniz. Öte yandan, işletmenizin bir grup halka açık anonim varlığa ihtiyacı varsa, herkese açık bir blokzincir kullanmalısınız.

Blokzincirin ticari etkisine şüpheci bir bakış

Yatırımcıların, danışmanlık firmalarının ve girişim dünyasının blokzincir hakkındaki tüm heyecanına ve umutlarına rağmen bu teknoloji her konunun kurtarıcısı değil. Nitekim, Gartner’ın 2019 CIO anketine göre, önümüzdeki 12 ay içinde blokzinciri kuran veya kuracak olan CIO’ların sayısı hala son derece mütevazı. Bu da katma değer sağlayan blokzincir kullanım durumları hakkında birçok soruyu gündeme getiriyor.

En önemli sorunlardan birisi de ölçeklenebilirlik. Bir şirketin ölçeklenebilirliği, temel iş modelinin şirket içinde ekonomik büyüme potansiyeli sunduğu anlamına gelir. Blokzincirin mevcut tasarımı göz önüne alındığında, devasa bir düğüm hacmini destekleyen gerçek bir merkezi olmayan dağıtılmış defter tutarken ölçeklenebilir blokzincir arayışındaki başarı kolay gözükmüyor.

Örneğin, Ethereum veya bitcoin iş kanıtı kullanan halka açık blokzincir platformu olarak, ağdaki her düğümün her işlemle devam etmesini, işlem süreci kapasitesini ve verimini sınırlamasını gerektiriyor. İzinli bir blokzincir ise biraz daha iyi ölçeklenebilirliğe sahipken, merkezileştirmeye doğru kayarak bir blokzincir ihtiyacını sorgulatıyor. Ölçeklenebilirlik sorunu nedeniyle, işlemlerin hızlı bir şekilde ilerlemesini gerektiren sektörlere blokzinciri uygulamak pratik değil.

Blokzincir teknolojisi genel amaçlı bir teknoloji olarak övülse de her iş probleminin çaresi olmadığı açık. Bu bağlamda işletmenizin bir blokzincire ihtiyacı olup olmadığını bilmek oldukça önemli. Blokzincirin bebeklik dönemine rağmen dünya çapındaki işletmeler hala ödeme, izlenebilirlik ve kimlik yönetiminde birçok başarılı kullanım senaryosuna sahip ve bu da blokzincir potansiyelinin hala keşfedilmeyi beklediğini gösteriyor.

*Hoang Giang Tran’ın Forbes.com’da yayımlanan makalesinden özetlenmiştir.

İşletmenizin blokzincir teknolojisine ihtiyacı olup olmadığını daha detaylı bir şekilde araştırmak için Karl Wüst ve Arthur Gervais’in kaleme aldığı “Do you need a Blockchain?” makalesine göz atabilir ve buradaki akış şemasından yararlanabilirsiniz.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir