Blockchainİnovasyon

Blokzincirin Düzenlenmesi Finansal Kapsayıcılığı Yükseltecek

Blokzincir teknolojisi farklı endüstrilerde birçok farklı çözüm için kullanılmaya başladıkça düzenleyicilerin de ilgisini çekmeye başladı.

Ancak bu teknolojiler düzenleyici alana girdikçe düzenleyicilerin ve kullanıcıların, özellikle mevcut ekonomik ve halk sağlığı krizleri sırasında finansal sistem bütünlüğünü güçlendirmenin yanı sıra, yetersiz hizmet alan topluluklar için finansal erişimi ve katılımı iyileştirme kapasitesini tam olarak anlamaları şart.

Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), son zamanlarda potansiyel uygulamalar ve blokzincir tabanlı araçların düzenlenmesi hakkında yorum talep ederek bu konuya dair önemli bir adım attı. Hareket, FinTech ve RegTech’in finansal sistemin mimarisini ve işlevselliğini modernize etmek için yaptığı ilerlemeleri kabul ediyor.

Halihazırda, küçük işletmelerin, yetersiz hizmet alan bireylerin ve yerel toplulukların koronavirüs pandemisinden kurtulmasına yardımcı olabilecek hedeflenmiş ve test edilmiş birçok blokzincir uygulaması bulunuyor. Sağlık ürünlerinin tedarik zincirini takip etmek ve finansal suçlarla mücadele buna örnek olarak gösterilebilir.

Dijital ve kripto ile ilgili finansal ürünler, güvenli ve hızlı bir şekilde verilen teşvik kontrolleri de dahil olmak üzere, sürdürülebilir resmi bankacılık ilişkilerinden yoksun kişilerin, yani bankasızların, devlet tarafından verilen teşvikleri almalarına da yardımcı olabilir. İşten çıkarmaların bir sonucu olarak sınır ötesi transferler yavaşlarken dijital araçlar ABD’deki yabancı işçilere kendi ülkelerinden ihtiyaç duydukları fonları ters yönde alma esnekliği sağlayabilir. Pandeminin ekonomik sonuçları bu konuyu çok daha kritik bir hale getiriyor.

Dağıtık defter teknolojileri ve blokzincir elbette ki her derde deva değil, ancak temel nitelikleri, düzenleyiciler tarafından gerekli görülen temel kontrolleri güçlendirebilir.

Birincisi, defterin değişmezliği, bir ağdaki katılımcıların kaydedildikten sonra işlemleri değiştirmesini veya bozmasını önler. İkincisi, teknoloji adem-i merkeziyetçi olduğu için daha fazla şeffaflık sağlar ve önemli bilgilerin bir grup veya kuruluş içinde yoğunlaşması riskini azaltır. Üçüncüsü, blokzincirin şifrelenmiş yapısı, veri gizliliğini ve güvenliğini güçlendirirken gerektiğinde düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılar da dahil olmak üzere karşı taraflar arasında güvenli veri paylaşımını sağlar.

Düzenleyiciler ve Finansal İnovasyon

Birçok finans kurumu, blokzincir araçlarını ödemelerine veya uyum işlemlerine dahil etme konusunda isteksiz davranıyor. Endüstrinin, düzenleyicilerin ve politika yapıcıların şüpheciliği ilgiyi daha da azalttı. Dolayısıyla finansal sistemin yeni tüketicilere, işletmelere ve topluluklara ulaşırken mevcut müşterilere hizmet vermeye devam etmesi için düzenleyicilerin blokzincir gibi teknolojileri kendi faaliyetlerine uygulanmasına yönelik rehberler yayınlamalı.

Pandemiden önce bile, dünya çapında yaklaşık 1,7 milyar insan ve ABD’de 55 milyon yetişkin banka hesabına sahip değildi, bu da ailelerine, eğitimlerine, sağlıklarına veya küçük bir işletmeye yatırım yapma yeteneklerini sınırlıyor. Koronavirüs krizi, geleneksel finansal sistemin dışında kalanlar için önceden var olan eşitsizlikleri daha da kötüleştirdi. Blokzincir teknolojisi bu sıkıntıları gidermek adına önemli bir çözüm olabilir. Bu açıdan OCC’nin adımı oldukça olumlu.

Düzenleyicilerin fintech ve kripto ekosistemlerini içerecek şekilde kuralları modernleştirmesi umut verici bir gelişme. Bu yeni ekosistemler, geleneksel finans ile geleneksel olmayan FinTech ve RegTech varlıkları arasındaki köprü olacak.

Yenilikler, mali açıdan yetersiz hizmet alan kişilerin ve işletmelerin ABD ve dünyanın dört bir yanındaki finansal hizmetlere erişimini kolaylaştırıyor. Mali açıdan giderek daha sınırsız hale gelen bir dünyada, düzenlemenin eşit derecede yenilikçi olmasının zamanı geldi.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

İklim DeğişikliğiİnovasyonSürdürülebilirlikYenilenebilir Enerji

Şirketler İçin Temiz Enerji: Neden Önemlidir ve Nasıl Kullanılır?

BitcoinBlockchain

Blok Zinciri Şehirlerin Büyümesini Nasıl Destekleyebilir?

BlockchainDijital DönüşümGaming

Gelecek Vadeden Bir Sektör: GameFi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir