Ağlar

Dijital Gastronomi ve Tat Bileşenleri Ağı

Yakınsama, (convergence) son dönemde giderek hayatımızda etkisini hissettiren, özellikle de farklı teknolojilerin bir araya gelmesiyle gözlemlenen bir olgu. Bunlara en güzel örneklerden biri de cep telefonu. Cep telefonumuzda “telefon” haricinde fotoğraf makinesi, müzik çalar, fener, video oyunu gibi birçok farklı teknoloji var. Hepsinin bir araya gelmesine “yakınsama” diyoruz.

Bu, sadece cep telefonlarında olmuyor tabii. Sadece bu gibi teknolojilerle de gerçekleşmiyor. Farklı disiplinler de yakınsayabiliyor ve bu birçok kez yenilikçi, verimlilik sağlayan keşiflere yol açabiliyor. Bu yazıda bunlardan birinden bahsetmek istiyorum: “Dijital gastronomi”. Ağ bilimi, biyoloji, kimya gibi disiplinleri bir araya getiren bu alan incelenmeye değer.

Yemek tarifi, neredeyse insanlık var olduğundan beri hayatımızda olduğu tahmin edilen bir bilgi akışı. Fakat bu özellikle de son senelerde, internet penetrasyonunun ve sosyal medyaların yaygınlaşmasıyla birlikte hem çok yaygınlaştı hem de kodlara dökülmeye başlandı. Ağ biliminin ve büyük verinin diğer sektörlere olduğu gibi buraya da büyük bir yansıması var.

İşin özü: Her yiyecekte haliyle bazı tat bileşenleri var. Bu bileşenlerin bazıları farklı yiyeceklerde ortak olarak bulunuyor. Bu da bizim “bu yemek bunun yanına yakışıyor” dememize sebep oluyor. Ne kadar ortak bileşen varsa yemekler o kadar uyumlu oluyor. Örneğin, kızarmış patates ile ketçap 58 ortak bileşene sahip.

Kızarmış patatesteki bileşenlerin bir kısmı:

Ketçaptaki bileşenlerin bir kısmı:

İki yiyeceğin ortak 58 bileşeni:

Ağların her yerde olduğunu zaten biliyoruz. Bunun büyük veri ile kesiştiğinde çok daha verimli kullanılabildiğini de biliyoruz. Peki, bu veriler nereden geliyor? 1971’de yayınlanan 2.159 sayfalık Fenaroli’nin Lezzet Bileşenleri kitabı bu alana en büyük katkılardan birini vermiş.

Binlerce farklı kombinasyonun tat bileşenlerine göre tanıtıldığı bu kitap, bir anlamda büyük verinin tam da ihtiyacı olan malzemeyi veriyor. Kırılım çağında tabii ki bu da yazılıma dökülmüş ve ortaya aşağıdaki gibi basit bir araç çıkmış.

Çok daha gelişmiş yazılımlar da olduğunu tahmin ediyorum. Dijital gastronomi önümüzdeki dönemde veri bilimcileri ve ağ bilimcileri/görselleştirmeleri ile birlikte bambaşka bir boyutta karşımıza çıkmaya devam edebilir.

Kaynak

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
AğlarGeleceğin İş Dünyası

Veri ile Bilginin Farkı

AğlarGenel

Ağ Kurmak (Networking) Neden Elinizdeki En iyi Araçlardan Biridir?

AğlarToplum

19. Yüzyılda Dünyanın En Zengin İki Adamı Türkiye’den Çıkmıştı

Ağlar

Budizm ve Kolektif Düşünce

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir