Dijital Dönüşüm

Dijital Konferans Deneyimi Daha İyi Olabilir Mi?

Şubat ayının sonlarına doğru bir akşam vaktiydi. Cozone’da bir etkinlik gecesiydi. Etkinliği bitirmiştik ve eşyalarımızı topluyorduk. O sırada katılmayı düşündüğümüz Avrupa’da gerçekleşecek büyük bir konferansın iptal haberi geldi. Pandeminin doğrudan iş hayatımız üzerindeki ilk etkisini o akşam farketmiştim. Ardından sırayla diğer etkinliklerin erteleme ve iptal bilgileri gelmeye başladı. Gerisi zaten malum. Şimdi dijital konferanslara katılmaya başladık. Ancak mevcut konferans kurgusunu olduğu gibi dijital versiyonunu gerçekleştirmek gerçekten etkili mi? Daha iyi bir dijital konferans deneyimi tasarlanabilir mi ?

Startup ve teknoloji buluşmalarının birbirini andıran bir kurgusu vardır. “Fevkalade önemli şahıslar” ile gerçekleşen ilham veren açılış konuşmaları ile başlar. Ardından bilgilendirici paneller ile devam eder. Bu sırada, dışarda duran yüksek boyunlu masalarda spontane bir şekilde sohbet edersiniz. Çoğu kişinin yaka kartı boynunda olur, uzaktan görmeniz pek mümkün değildir. Yaklaştığınızda anlamak zor çünkü startup firmaları olarak ilginç isimler üretmek konusunda hünerliyiz. Yatırımcı arayanlar, işbirliği gerçekleştirmek isteyenler, öğrenci kulüpleri, vakıflar, kurumsal şirketler karışık bir potada karşılaşır ve kaynaşır.

Peki mevcut dijital deneyim nasıl ? Maalesef son birkaç konferansta çevre geliştirme faaliyetleri, chat kutusuna LinkedIn hesaplarını paylaşıp kısa bir açıklama yazmaktan öteye geçmiyor. Israrla kutuyu spamlayanlar bir yana, yazdığınız bir yorumun gözden uçup gitmesi dakikalar sürüyor. Web platformunun sunduğu networking seçenekleri: Katılımcı listesinden seçip mesaj atmak (çok azı geri dönüyor) ya da chatroullette gibi rastgele video eşleşmeden sonuç ümit etmek oluyor. Maalesef bunlar da çok aktif kullanılmıyor. Ayrıca katılımcı isim ve listesinin bir chat odası katılımcısı şeklinde sunulması, spontane yapıyı bozarak doğal eşleşme ve kaynaşmayı zorlaştırıyor. Örneğin; geçtiğimiz hafta katıldığımız bir etkinlikte, tanıştıklarımızın neredeyse tamamını LinkedIn üzerinden ekleyip bu hafta birebir görüşme için randevu almak zorunda kaldık. Normalde 2 günde tamamlayabileceğiniz bütün görüşmeler haftaya ve farklı saatlere yayılmaya başlıyor. Fiziksel konferans deneyimi ile dijital deneyiminin değer önerisi kesinlikle aynı değil.

Peki YouTube veya Udemy ile kısa video deneyimine alışmış olan bir hedef kitlesine panel ve söyleyişi formatını nasıl gerçekleştirebilirsiniz ? 5 – 15 dk arasında bölümlere alışmış bir izleyici kitlesi canlı yayında 1 saate kadar karşılıklı sohbeti dikkatle takip edebilir mi? Bazı eğitim videolarını 1.5 katı hızla izleyen katılımcılar olduğunu duymuştum. Bilgilendirme kısımları daha kısa, soru cevabın belki de daha fazla yer edinmesi izlenebilirliği artırabilir. Kapalı Zoom panellerinin konferans platformundan daha kapsayıcı ve etkin olmasının belki de sebebi bu katılımcı ve etkileşim seçeneğidir.

Fuaye ve gösterim durumu da kolay. Masaları gezmek ve farklı ürünleri deneyimlemek bu tür etkinliklerin önemli bir kısmı. En son Bilkent CS fuarında, bir pdf rehbere bakarak her masa için açılan bir Zoom odasına ziyaret ederek bu durumu deneme fırsatım oldu. Açıkcası beklediğimden daha keyifliydi. Hem sunumları izledik hem de ekiplerle sohbet edebildik. Ancak yazılım dışında diğer senaryolarda nasıl olur çok emin olamıyorum.

Tabii sonuncusu turizm faktörü. Birçok farklı bölgeden insanlar bir şehirde toplanıyor. Konferansların bilgilendirme, çevre oluşturma, gösterim özellikleri dışında bir de farklı şehir ve kültür deneyimleme özellikleri de var. Maalesef dijital deneyimde kültür faktörünü yaşamak mümkün değil. Koltuk ve oda, aynı oda.  Deneyiminiz aynı odada olunca ister istemez tazelik ve farklı bir şehirde olmanın getirdiği zihin ve tutum değişikliği gerçekleşmiyor. Günlük işlerinizin yanı sıra bir de konferansa katılmış oluyorsunuz. Bu durumun avantajları da var. Karbon ayakizinin azalması, seyahatlerin önündeki zaman, vize ve ulaşım masrafları engeli, çok farklı profilde konuşmacı ve katılımcıların bir araya gelebilme fırsatı.

Daha iyi bir dijital konferans deneyimi nasıl olabilir ? Aklıma gelen bir kaç not:

-Konuşmalar daha kısa ve daha interaktif olabilir. Sunumlar daha kısa tutulup ve daha fazla görsel içerebilir. İzleyicileri dahil etmek için yaratıcı dijital araçlar kullanılabilir.

-Masa toplantıları hala keyifli. Belki daha fazla masa toplantısı ve bölümleme yapılabilir. Kişinin ilgi alanlarına tag’lerine göre sohbet odaları ilginç olabilir.

-Her konferansa katıldığımda ev dışında (belki Cozone) başka bir alan bulmaya çalışacağım. Atmosfer değişikliği motivasyonu etkileyebilir. Hepimiz dijital nomadlara mı benzeyeceğiz?

-Belki dijitalleşmenin neredeyse bütün alanlarda yaptığı gibi değer paketini açmak lazım. Bilgilendirme etkinlikleri ayrı, networking ve masa toplantıları ayrı, gösterim faaliyetleri ayrı gün ve zamanlarda olabilir.

-Fuar alanlarında ürün deneyimlerinde acaba VR gibi deneyimlere daha çok yer verilebilir mi? Demoyu sanal gerçeklikte mi yapmak daha iyi olabilir mi?

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Dijital DönüşümPsikoloji

Dijital Dünyanın Psikolojisi

Dijital DönüşümVeri

Dijital Çağda Gizlilik Kavramı

Dijital DönüşümToplum

IoT, AI, Blockchain ve AR, Trafik Yönetiminde Nasıl Devrim Yaratıyor?

Dijital DönüşümHukuk

Adaletin Dönüşümü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir