Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıTeknoloji

Dördüncü Sanayi Devrimi

Bugün sizlerle, Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab tarafından kaleme alınan Dördüncü Sanayi Devrimi kitabından aldığım notları paylaşmak istiyorum. Dünyanın, ekonomonin, teknolojinin nereye evrileceğini merak eden herkese kitabı tavsiye ederim.

Süper bilgisayarlar, robotlar, sürücüsüz araçlar, nöro-teknolojik vücut parçaları… Bunlar artık fütürist bir geleceğin hikayeleri değil, günümüzde gelişiyorlar. Değişim gelecekte değil, şu anda. Onu yaşıyoruz.

Önceki sanayi devrimleri, insanlığı hayvan gücüne bağımlı olmaktan kurtarmış, kitle üretimini mümkün kılmış ve nihayetinde bizi dijital bir çağa ulaştırmıştı. Fakat, Sanayi 4.0’ı diğerlerinden farklı kılan bazı temel özellikleri var. Schwab’a göre, Sanayi 4.0 sadece verimliliğin ve üretim kapasitesinin artmasından ibaret değil. Günümüzde gelişen teknolojiler fiziksel, dijital ve biyolojik dünyayı birbiri içinde eriten, yepyeni bir form oluşturacak.

Dördüncü Sanayi Devrimi’nin ne olduğu kısaca özetlersek, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, 5G, robotik gibi günümüzde gelişen teknolojilerin, üretim sistemlerine entegre edilmesi ile oluşacak yeni sanayi dönemini ifade ediyor. Klaus Schwab’a göre, yeni sanayi döneminin toplumlar üzerinde büyük bir dönüştürücü etkisi olacak. Sadece birbirimizle nasıl iletişim kuracağımızı, nasıl üreteceğimizi ya da nasıl tüketeceğimizi değil, kimliklerimizi de dönüştüreceğini söylüyor.

Schwab, Bu dönüşüm tamamlandığında, her şeyin ortak bir ekosisteme entegre olduğu büyük veri merkezli bir yapı oluşacağını öngörüyor. Bu da, ekonomik değer üretimi, değiş tokuşu ve dağıtımının yeni bir şekil alması anlamına geliyor. Bu sürecin çok önemli potansiyelleri var. Önceki sanayi devrimlerinin doğada sebep olduğu zarar telafi edilebilir, milyarlarca insan dijital ağlara dahil olabilir ve organizasyonel verimlilik inanılmaz bir şekilde artabilir.

Fakat Schwab, bir takım potansiyel risklerin de altını çiziyor. Bazı bölgelerin süreçte geri kalmasıyla ve adapte olamaması ile beraber eşitsizlik ve toplumsal kırılmalar derinleşebilir. Ayrıca güvenlik, özellikle dijital alanda, önemli bir sorun haline gelebilir. Bu değişim yaşanırken, risklerden korunmanın ve Sanayi 4.0’ın potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı işbirliği. Hem küresel düzeyde, hem de kamu, özel sektör, üniversite üçgeninde işbirliğinin derinleştirilmesi oldukça önemli.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıGenel

Tele-Çalışma Güncelleme: “İş Yaşamında Plaza İmparatorluğunun Sonu ve Tele Çalışmanın Önlemez Yükselişi”

BlockchainDijital Dönüşüm

Avalanche Konsensüsü ve Ava Labs: Blokzinciri Teknolojisinde Neler Oluyor?

BlockchainDijital Dönüşüm

Teknoloji Devlerinin Tekel Sorununu Blokzincir Çözebilir Mi?

Dijital Dönüşüm

Dijital Çağda Tüketim

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir