How to Creata a Vibrant Startup Ecosystem?

Moderatör    30 Sep 2018

8,5 milyonluk kısıtlı nüfus büyüklüğüne rağmen, İsrail kişi başına en fazla start-up, bilim insanı ve girişim sermayesine sahip ülkedir. Peki, bu denli küçük bir ülkede, bu kadar canlı bir ekosistem kurmanın sırrı nedir? Türkiye, kendi ekosistemine kurma yolunda nerede? Başta bunlar olmak üzere, daha bir çok soruyu Joint Idea ev sahipliğinde, Keiretsu Forum Türkiye ve Girişimci kurumlar Türkiye Platformu (GKTR) ile yaptığımız “How to Create Vibrant Startup Ecosystem? How Israel Become a Start-up Nation?” isimli etkinliğimizde tartıştık. Keiretsu Forum İsrail Chapter Başkanı Danny Arazi ve Smarter TV’nin kurucusu Elad Hollander, etkinliğimize katılarak, GKTR kurucusu Ussal Şahbaz’ın sorduğu soruları cevapladılar.

477

Panelin ana konusunu, İsrail’in bir start-up ekosistemi kurmak için attığı adımlar ile ülkenin kültürü ve tarihinin bu ekosistemin kurulmasında nasıl destekleyici faktörler teşkil ettiği oluşturdu. Girişimcilik, risk alınan yerlerde yeşerir; buradan hareketle, öncelikle İsrail kültürünün kalbinde risk unsurunun yattığını vurgulayan Arazi, özellikle Holokost’un İsrail tarihinde bırakmış olduğu yaranın, girişimcilik kültürünü oluşturan en önemli olaylardan biri olduğunu söyledi. Etkinlikte aynı zamanda, İsrail ordusunun bu ekosistemin kurulmasında oynadığı kilit rol ve yüksek orandaki savunma sanayi harcamalarının, inovasyonu ne denli teşvik ettiği konuşuldu.

476

Türkiye, Fransa gibi start-up ekosistemi büyümekte olan, görece katı işgücü piyasası düzenlemelerine sahip ülkeler için risk almanın, yerel değil global düşünmenin öneminin vurgulandığı panelde Arazi, girişimci olmak isteyenlere ise, “Birisi eğer sorununu size tarif edebiliyor ise o sektöre girmek için geç kalmışsınızdır; orada sizden başka ve tecrübeli kişiler olacaktır. Yapmanız gereken ise, insanların var olduğunu bilmediği, farkında olmadıkları sorunlara çözüm bulmaktır.” diyerek tavsiyeler verdi.

Henry Ford, “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim!” demişti…

475

Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederiz; gelecek etkinliklerde görüşmek üzere!


Diğer Duyurular