Etki Yatırımı ve Yönetimi tematik eğitimi, Başlangıç Noktası ve New Unicorn iş birliğinde oluşturulmuş bir programdır.

● New Unicorn, etki yatırımı pazarını genişletmek ve geliştirmek amacıyla etki ölçümü ve yönetimi araçlarını tasarlar, iyileştirir ve yaygınlaştırır.
● Başlangıç Noktası bir yeni nesil Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) oluşumudur.

2006 yılında Birleşmiş Milletler 17 tane sürdürülebilir kalkınma amacı belirledi. 2030 yılına kadar gerçekleşmesi hedeflenen bu amaçlar kurumlarda bir farkındalık yarattı ve çeşitli gelişmeleri doğurdu. Bu amaçlara ulaşılabilirse, 12 trilyon dolar değerinde finansal kaynak sağlanacak ve 380 milyondan fazla iş fırsatı oluşacak. Ancak kalkınma amaçlarına yönelik program ve yatırımların yetersizliğinden kaynaklı olarak her yıl ortalama 2.5 trilyon dolar finansman açığı ortaya çıkmaktadır. Trilyonlarca büyüklükteki finansman açığını kapatmanın yollarından biri: etki yatırımı pazarının büyümesi ve etki odaklı şirketlerin yaygınlaşmasından geçer. Küresel etki yatırımı pazarı son bir yılda %42’lik büyüme ile 715 milyar dolarlık hacme ulaştı. Bu eğitimde etki yatırımı pazarını, aktörlerini ve hızlı büyümesinin arkasındaki faktörleri etraflıca inceleyeceğiz. Ek olarak, şirketlerin veya etki fonunun sosyal etkiyi ölçümlemesini ve raporlamasını teknik olarak inceleyeceğiz. Etki Yatırımı ve Yönetimi Eğitim Programı’na başvurmak için https://bit.ly/3u2KzJx bağlantısını takip edebilirsiniz.

 

Program Modülleri

Etki Yatırımı ve Yönetimi Eğitim Programı 2 ana modülden oluşmaktadır:

  • Etki Yatırımı

Bu modülde, etkili genç liderlerin etki yatırımı nedir ve ne değildir, neden ortaya çıkmıştır gibi sorulara yanıt bulması, günümüz dünya/Türkiye etki ekosistemini öğrenirken vaka çalışmaları ile de öğrendikleri ile ilgili tartışmalar yapması ve networking oturumlarında da dünyadan/Türkiye’den önde gelen girişimciler ve fon yöneticileri ile tanışarak sorularına cevap bulması hedeflenmektir.

  • Etki Ölçümü ve Raporlama

Bu modülde ise etkili genç liderlerin birinci modülde öğrenilen konseptlerin ölçülmesi, raporlanması ve  yönetilmesiyle ilgili teknik beceri ve araçları öğrenmesi ve networking oturumlarında da dünyadan ve Türkiye’den önde gelen girişimciler, fon yöneticileri ve alandaki uzmanlar ile tanışması hedeflenmektedir.

 

SIK SORULAN SORULAR

Etkili genç liderler kimdir?

Başlangıç Noktası Etki Yatırımı ve Yönetimi Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcıları etkili genç liderler olarak tanımlıyoruz. “Etki” kelimesini hem topluma ve doğaya proaktif şekilde fayda sağlayan, hem de efektif anlamında kullanıyoruz.

Programa ne zaman başvurabilirim?

Başvurular 19 Mayıs 2021’de başlamaktadır ve 31 Temmuz 2021’de sona ermektedir.

Programa nasıl başvurabilirim?

https://e-bursum.com/ adresinden öğrenci olarak üye olunuz. Ardından mailinize gelen aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra https://bit.ly/3u2KzJx bağlantısını takip ederek Etki Yatırımı ve Yönetimi Eğitim Programı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Program başvurusunda bir ön koşul var mı?

Eğitim programına başvuru için sistematik bir ön koşul bulunmamakla beraber, başvuruda bulunacak adayların etki yatırımı ve yönetimi alanına dair ilgisi, merakı ve eğitime katılım göstermeye dair motivasyonu önemsenmektedir.

Programa kimler başvurabilir?

Üniversitelerin lisans programlarına kayıtlı 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve yüksek lisans programına kayıtlı öğrenciler programa başvuruda bulunabilir. Başvuru aşamasında bölüm kısıtı bulunmamaktadır.

1. sınıfım / 2. sınıfım / 2 sene eğitim verilen lisans programlarına kayıtlıyım / hukuk, eczacılık, tıp gibi +4 sene eğitim verilen lisans programlarına kayıtlıyım / mezunum, programa katılabilir miyim?

Etki Yatırımı ve Yönetimi Eğitim Programı, ülkemizdeki tüm 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencilerine yöneliktir. Hukuk, eczacılık ve tıp gibi lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilerimizden, lisans eğitiminin son 2 yılında eğitimine devam eden öğrenciler de programa başvurabilir. Başvurunuz; üniversite, fakülte ve bölüm gözetmeksizin değerlendirme aşamasında incelenecektir. Ek olarak, başvurusu olumsuz değerlendirilen veya değerlendirmeye katılamayan adaylara mini bir eğitim kiti sürprizimiz olacaktır.

Programa sadece belirli üniversitelerden ya da belirli bölümlerden mi alım yapılmaktadır?

Üniversite ve bölüm ayrımı olmaksızın ilgili öğrencilerin programdan faydalanmasını hedefliyoruz. Program tüm bölgelerden ve bölümlerden üniversite öğrencilerine açıktır.

Program ücretli mi? 

Programımız ücretsizdir.

Programda öğrenci kontenjanı bulunuyor mu?

Başvuru değerlendirme sürecinin ardından, programa limitli sayıda öğrenci programa dahil edilecektir.

Başvuru değerlendirme süreci ne zaman gerçekleşecek?

Başvurular, Temmuz ayı içerisinde değerlendirilecektir.

Başvuruları kim değerlendiriyor?

Başvurular, Başlangıç Noktası ve New Unicorn ekibi tarafından değerlendirilecektir.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Sonuçlar 2021 yılının eylül ayı içerisinde açıklanacaktır.

Program yüz yüze mi online mı olacak?

2021 programı tamamen çevrimiçi ve görüntülü iletişim araçları kullanılarak ilerleyecektir.

Program ne kadar sürecek?

Programın 6 Eylül – 6 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Programa ne kadar zaman ayırmalıyım?

Etkili genç liderlerin programa haftada yaklaşık 5 saat ayırması beklenmektedir.

Programdan mezun olma koşulu nedir?

Etkili genç liderlerin programdan başarıyla mezun olabilmeleri için minimum %80 katılım oranı sağlamaları gerekmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderlere ne gibi fırsatlar sunulacak?

Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderler, Etki Yatırımı ve Yönetimi Eğitim Programı Katılım Belgesi almaya hak kazanacaktır ve mezunlara birçok farklı sektörden kurumda staj imkânı sağlanması planlanmaktadır. Etkili genç liderler, Başlangıç Noktası Etki Yatırımı ve Yönetimi mezunu olarak Başlangıç Noktası ağına dahil olacak, birçok farklı projede yer alabilecek ve bu ekosistemin imkanlarından faydalanabilecektir.

Aklıma takılan soruları kime sorabilirim?

Bize etki@baslangicnoktasi.org adresinden ulaşabilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.