GenelGirişimcilik

Girişimci Olma Yolunda Özgüven İnşa Etmek

Çoğu insan; başarılı girişimcilerin son derece ender rastlanan, çok zeki veya şanslı insanlar olduklarına inanıyor olsa da aslında girişimciler için toplumun diğer üyeleri arasında belirli özellikler bulunuyor. Bu farkların başında ise kendilerine olan sağlam inançları geliyor.

Peki başarılı girişimciler, bu inancı nereden alıyor?

1. Herkes Yeni Şeyler Öğrenebilir

Bazı insanlar; yeni bir şeyler öğrenebilmenin zekâ, ebeveynlerinden aldıkları DNA ya da yaşla doğrudan alakalı olduğuna inanır. Oysaki öğrenmek ve yaratıcılık her insanın sahip olduğu bir potansiyeldir. Bunu geliştirmekse tamamen sizin merakınız ve isteğinizle alakalıdır. Kendinizi fazla zorlamadan en temel seviyeden başlayın ve yavaş yavaş ilerleyin.

2. Hedeflerinize Sahip Çıkın

Bazı insanlar, işler iyi gitmediğinde çevrelerindeki kişileri suçlamaya meyillidir. Gerçek şu ki çıktığınız bu yolda iyi günleriniz olduğu gibi hatalarınız da olacak. Böyle durumlarda eylemlerinize, verdiğiniz kararlara ve ulaşmak istediğiniz hedeflere sahip çıkıp kaldığınız yerden devam etmek sizi daha güçlü kılacaktır.

3. B Planı Hayat Kurtarıcı Olabilir

Kendinize inanmak demek, her şeyin son derece sorunsuz ve yolunda ilerleyeceğine inanmak değildir. Çıktığınız yolda; bazı zorlukların ve işlerin ters gideceği zamanların olacağını bilmeli ve böyle durumlar için B planınızı önden hazırlamalısınız. Böyle durumlar için kendinizi hazırladığınızda, başarınıza ve kendinize olan güveniniz de bir o kadar artacaktır.

4. Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz

İş fikrinizi hayata geçirmek için her açıdan mükemmel olmasını bekliyorsanız kendinize Reid Hoffman’ın şu sözünü hatırlatabilirsiniz: “LinkedIn’in ilk versiyonunu mükemmel hale getirmeyi bekleseydik, asla piyasaya süremezdik.” Ürününüzü veya hizmetinizi oluşturun, başlatın, müşterilerinizden geri bildirim alın, iyileştirin ve yolunuza devam edin.

5. Rahatsızlıkların Sizi Rahatsız Etmesine İzin Vermeyin

Öğrencilik yıllarınızda ya da iş hayatınızda bir sunum yapmak zorunda kaldığınızda kendinizi ne kadar rahatsız hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Peki, sunumun ardından ne kadar iyi hissettiğinizi? Öyleyse bu gibi durumlarda hissettiğiniz rahatsızlıkların, sizi rahatsız etmesine ve kararlarınızdan döndürmesine izin vermeyin. Şundan emin olun ki yapmanız gereken her neyse, onu yaptığınızda kendinizi çok daha iyi hissedecek ve yolunuza çok daha kararlı şekilde devam edebileceksiniz.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/bernhardschroeder/2021/08/23/the-one-thing-that-can-make-a-big-difference-for-small-business-owners-and-entrepreneurs/?sh=35cebbe45535

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Genel

Başlangıç Noktası Yönetim Kurulu'nun 2024’ten Beklentileri

Genel

Malatya ve Düşündürdükleri

Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir