Girişimcilikİş Hayatı

Girişimcilik Yolculuğunda Motive Kalmanın Yolu

İş fikrinizi hayata geçirmek her ne kadar heyecan verici bir adım olsa da eğer bu yolculuğa yeni başladıysanız sizi destekleyen bir mentor ya da bir yatırımcı olmadan kendinize hedefler belirlemekte ve bu hedeflere doğru yürümekte zorlanıyor olabilirsiniz. Öte yandan bir süredir bu girişimcilik yolculuğu içindeyseniz, muhtemelen yolda birçok engel ve zorluklarla karşılaşmışsınızdır.

Her iki durumda da bir girişimci olarak motivasyonunuzu kaybetmeniz normaldir. Bu uzun yolculuğun sonunda başarıya ulaşmak ise pes etmemekten ve daha yorucu günlere kendinizi nasıl hazırlayacağınızı bulmaktan geçer. Eğer siz de girişimcilik yolculuğunda zaman zaman kendinizi yorgun hissediyorsanız, motive kalmak için bu yolları deneyebilirsiniz.

1. Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin ve Gelişiminizi İzleyin

Her girişimci, kendisine ulaşılmak üzere hedefler koyar fakat buradaki en önemli nokta bu hedeflerin ulaşılabilir olmasıdır. Elbette bu hedefler ulaşmak isteyeceğiniz son nokta değil ancak yolculuğunuzun en başında kendinize kısa mesafeli hedefler koyarsanız hem ilerlemenizi takip etmek daha kolay olur hem de bu hedeflere ulaştıkça kendinizi daha motive hissedersiniz. Ayrıca gelişiminizi gözlemlemek ve başarılarınız kadar yaptığınız hataları da kayıt altına almak, sizi ilerleyen zamanlarda yeni hatalardan ve dolayısıyla motivasyon kaybına uğramaktan da uzak tutar.

2. Bir Rutin Oluşturun

Bir rutin oluşturmak, çalar saat kurmak gibidir. Kendinizi motive ve faaliyetlerinizi kontrol altında tutmak için bir rutin oluşturmayı deneyin. Her gün aynı saatte uyuyup uyanmak, sabahları kendinize yapacağınız bir kahve ya da egzersiz rutinleriniz daha sorunsuz çalışmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizi motive de eder.

3. İlham Veren Etkinliklere Katılın

Yeni girişimciler çoğu zaman zorlu rekabet koşullarından ya da önlerine çıkan engellerden dolayı motivasyonlarını kaybeder ve pes etme noktasına gelir. Eğer siz de zaman zaman bunları yaşayan yeni bir girişimciyseniz, umudunuzu kaybetmeden önce diğer girişimcilerle sohbet edebileceğiniz, size ilham ve özgüven aşılayacak etkinlikleri takip edin ve mümkün olduğunca hepsine katılmaya çalışın. Başarılı girişimcilerin hayatları hakkında araştırma yapmak, şu anda elde ettikleri başarıyı yakalamadan önce hangi zorlu yollardan geçtiklerini ve nasıl ayakta kaldıklarını öğrenmek de motivasyonunuzu artıracak yöntemlerden birisidir.

4. Kendinizi Ödüllendirin

Motivasyonunuzu korumanın bir yolu, kendinize ulaşılabilir hedefler koymaksa diğer bir yolu da bu hedeflere ulaştıkça kendinizi ödüllendirmek. Elde ettiğiniz başarıları kutlamak, motivasyonunuzu ve özgüveninizi artıracağı gibi, bir sonraki hedefe kilitlenmenizi de kolaylaştırır. Hatta bir sonraki hedefinizle birlikte, o hedefe ulaştığında kendinize vereceğiniz ödülü de önceden belirleyebilir ve böylece elde edeceğiniz ödülün heyecanıyla motivasyonunuzu ikiye katlayabilirsiniz.

5. Kendinize Hatırlatıcılar Kurun

İş yoğunluğu ve yapılacak çok fazla şey olması dolayısıyla her şeyi aklımızda tutmak neredeyse imkansızdır. Yapmanız gereken bazı şeyleri unutmak, işlerinizin aksamasına neden olacağı gibi aksayan işler, motivasyonunuzu da olumsuz yönde etkileyecektir. Yapılması gerekenlerle ilgili kendinize hatırlatıcılar kurduğunuzda ise günlük programınız ne kadar yoğun olursa olsun, yapmanız gerekenleri unutmamanıza yardımcı olur.

Kaynak: https://timesofindia.indiatimes.com/readersblog/inspirational-thought/10-ways-to-stay-motivated-as-an-entrepreneur-34625/

https://okcredit.in/blog/how-to-stay-motivated-as-an-entrepreneur/

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir