Dijital PazarlamaGirişimcilik

Girişiminizi Büyütmenize Katkı Sağlayacak 5 Dijital Pazarlama Stratejisi

Son 1,5 yılın tüm işletmeler için zorlu geçtiğine şüphe yok. Ancak bu süreç, beraberinde getirdiği zorlukların yanı sıra birçok fırsatın ortaya çıkmasına da olanak sağladı. Pek çok insanın uzaktan çalışmaya başlaması ve evlerinde daha fazla vakit geçirmesi ile artan çevrimiçi satın alma etkinlikleri, internetin gücünü bir kez daha göstermiş oldu.

Bu nedenle yeni girişimlerin, iletişim stratejilerine; geleneksel pazarlama yöntemlerine ek olarak, dijital pazarlamayı da mutlaka eklemeleri gerekiyor. Dijital pazarlama, temelde basit olsa da yalnızca iyi yürütüldüğünde etkili oluyor.

Eğer yeni kurduğunuz işletmeniz için dijital pazarlama stratejinizi oluşturmaya çalışıyorsanız, birkaç önemli adımı uygulayarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

1. Dijital Platformlarınızı Güncel Tutun

Etkili bir dijital pazarlama stratejisinin temelinde orijinal ve ilgi çekici içerikler oluşturmak yatar. Eğer bir web siteniz varsa, burayı sürekli güncel tutmalı; yenilenen ürün ve hizmetleriniz hakkında müşteri ve potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmelisiniz. Blog yazmak, iyi bir fikir olabilir ancak özgün içerikler oluşturduğunuzdan emin olmalı; sektörünüze dair son gelişmeleri ve trendleri araştırarak bu gelişmelerin işinizi ve müşterilerinizi nasıl etkilediğine dair yorumlamalarınızı kullanmalısınız. Sosyal medya kanallarınızı aktif kullanmak ve yazmış olduğunuz bir makaleyi uygun mecralarda da mutlaka paylaşmaya özen gösterin.

2. Mevut İçeriklerinizi Optimize Edin

Web sitenizin tasarımı ve içerikleri çok iyi olabilir fakat bunlar tek başına yeterli değildir. Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO ile web sitenize trafik çekmek çok önemlidir. SEO’yu uygulamak; tüketici çevrimiçi davranışındaki değişikliklere uyum sağlamak için düzenli olarak yeniden şekillendirme ve ayarlama gerektiren, sürekli olarak devam eden bir süreçtir. Etkili bir SEO stratejisi oluşturmak için uzmanlarla çalışmak elbette en doğru yol fakat, başlangıçta kısıtlı olan finansal kaynaklarınızı etkili kullanmak adına Google gibi ücretsiz eğitim imkanı sunan çevrimiçi kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

3. Potansiyel Müşterilerinizle Etkileşim Kurun

Sosyal medyayı kullanmak; startuplar için hem maliyeti düşük hem de potansiyel müşterilerine ulaşabilmeleri için en etkili yollardan biridir. Pek çok tüketici, aşina olduğu markalardan ürün veya hizmet satın almayı tercih eder. Bir tüketici; bir işletme hakkında karar verirken sadece onun sunduğu ürün ya da hizmetlere dikkat etmez, sahip olduğu değerlere ve marka imajına da dikkat eder. Sosyal medya ise sahip olduğunuz değerleri ve duruşunuzu samimi bir şekilde ifade edebilmeniz ve tüketicinizle etkileşime geçebilmeniz için adeta biçilmiş kaftandır.

4. E-Posta Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Bir e-posta ağı oluşturmak, dijital pazarlama stratejisinin önemli adımlarından bir diğeridir. E- postalar, markanız için güçlü bir dataya sahip olmanıza hedef kitlenize doğrudan ulaşmanıza olanak tanır ve bu stratejiyi uygulamaya başladığınızda önemli sonuçlar elde edebilirsiniz.

E-posta stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise ilgi çekici başlıklar kullanmak, içeriklerinizi olabildiğince sade ve basit anlaşılır şekilde hazırlamaktır. Kullanıcılarınızı uzun metinlerle karşı karşıya bırakmak yerine mesajınızı net bir şekilde verin ve e-postalarınızı, keyifli görsellerle desteklemeyi unutmayın.

5. Sanal Etkinlikler Düzenleyin

Halen içerisinde olduğumuz pandemi süreci; sanal etkinliklerin yükselişini de beraberinde getirdi. Siz de hedef kitlenizle bir araya gelebileceğiniz webinar, sosyal mecralardaki canlı yayınlar ya da Clubhouse sohbetleri düzenleyerek bu sanal etkinliklerin bir parçası olabilir; bütçeleriniz doğrultusunda bu yayınlara çeşitli konuklar davet ederek çok daha ilgi çekici hale gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://rosystrategies.com/6-digital-marketing-strategies-to-grow-your-startup-in-2021/

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir