Genel

İki Asteroit Dünya’ya Teğet Geçecek!

Dev boyutlara sahip iki asteroitin Dünya’ya hızla yaklaştığı duyuruldu, ancak korkacak bir şey yok, bu asteroitler gezegenimize isabet etmeden, teğet geçerek uzaklaşacak. Detaylar yazımızda.

Önümüzdeki iki gün, astronomide heyecan verici olaylar yaşanacak. Öncelikle 2016 CZ31 adı verilen bir asteroitin Dünya’nın yanından yaklaşık saatte 55 bin kilometre hızla geçmesi bekleniyor. Bunun ardından gelecek 2013 CU83 isimli asteroidin ise  21 bin kilometreden fazla hızla dünyamıza teğet geçmesi bilim insanlarının beklentileri arasında.

Teğet geçmek dediğimize bakmayın, 2016 CZ31, Dünya’ya tam 2.800.000 kilometre uzaktan geçecek Dünya ile Ay’ın arasında 384.400 kilometre olduğunu göz önüne alırsak, göktaşının geçeceği mesafe gündelik yaşantımıza hiçbir etkisi olmayacak kadar uzak. Yapılan hesaplamalara göre NASA’dan bilim insanları, bu göktaşının çapının 122 metre olduğunu açıkladı.

Aynı şekilde 2013 CU83 asteroidinin de Dünya’mıza herhangi bir zarar vermesi beklenen olasılıklar dahilinde değil çünkü 180 metre civarında bir çapa sahip olan bu göktaşı Dünya’dan tamı tamına 6,960,000 km uzaktan geçip gidecek.

NASA’nın açıkladığı verilere göre, bu iki göktaşı zaten Dünya’ya belirli aralıklarda bir yaklaşıp uzaklaşıyor. Gökbilimcilerin verilerine göre, bu dostlarımızla bir sonraki yakınlaşmamız Ocak 2028’de gerçekleşebilir. Önümüzdeki günler bilim insanları için oldukça heyecan verici olacak. Göktaşlarının “yakından” incelenmesi için her güzel şans, evreni anlamamızı kolaylaştırmak için yepyeni bir adım demek.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GenelGirişimcilik

Girişimciliğe Taze Bir Bakış Açısı

GenelGirişimcilik

Girişiminizi Küreselleştirirken Kaçınmanız Gereken 4 Hata

Genel

Havacılık Endüstrisini Gelecekte Neler Bekliyor?

GenelSeyahatSürdürülebilirlik

Hiper Bağlantılı Oto Tedarik Zincirleri Elektrikli Araçlara Sürdürülebilir Hareketlilik Sağlıyor

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir