Haberler

İnternet Üzerinden Çocuk İstismarı İhbarları Son Yılda 45 Milyon’a Ulaştı!

Geçen yıl teknoloji firmaları 45 milyonun üzerinde fotoğraf ve video içeriğinin, çocukların cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle ihbar edildiğini rapor etti. Bu sayı, bir önceki yılın iki katından da fazla.

Yirmi yıl önce, çevrimiçi görseller bir problemdi. On yıl önce ise bir salgındı. Bu durum günümüzde bir kırılma noktasına dönüştü.

Oldukça rahatsız edici bir trend var: belli gruplar internette küçük yaşta çocukların istismara uğradığı, işkence gördüğü içerikleri yayınlamayı kendine görev biçiyor. Bunları yaparken de darkweb’de şifreli teknoloji kullanarak pedofillere çocuk istismarı, işlenen suçun kaydını alma ve görüntüleri yayma konusunda yakalanmamayı öğretiyor. Bazı online forumlarda, görüntülerin yeni ve orijinal olduğunu kanıtlamak adına çocuklar grupların adlarının yazdığı afişleri tutmaya zorlanıyor.

Polis soruşturmaları sonuçsuz kalıyor! Child’s Play adıyla bilinen online forum gibi birçok forum daha, milyonlarca kullanıcının ihbarına rağmen darkweb’in şifreli teknolojisinden yararlanarak soruşturmaları çıkmaza soktu.

Bu becerikli istismarcılar darkweb’in gölgesi altında güvenle hareket edebildiği için yetkilileri teknik bilgileriyle ve cesaretleriyle kandırıyor. Nerede bulunduğunu gizleyen, yazdığı mesajları görünmez ve izlenemez kılabilen, depolama alanlarını şifreleyebilen gizli sanal ağlar kullanıyor. Bu ağlara geleneksel internet kullanıcıları erişemiyor.

İstismarını teknolojinin arkasına saklayan bu şahısların artmasındaki temel sebep ne? Teknoloji bu sapkınlıkların artmasına mı yol açtı, yoksa zaten var olan sapkınlığı uygulamaya imkan mı sağladı?

Kaynak

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Haberler

Haber: Yapay Zeka Uygulamalarında Önyargı Çalıştayı Gerçekleştirildi

Haberler

Genetiği Düzelenmiş Bebeklerin Kaderi Putin'in Elinde Olabilir Mi?

Haberler

SpaceX Yeni Roketini Tanıttı: Bir Gün İnsanları Mars'a Götürmesi Umuluyor!

GenelHaberler

Youtube, Bağımlılığı Arttıran Bir Algoritma İçin Yeni Yollar Deniyor

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir