KurumsalSürdürülebilirlik

İş Stratejisi Belirlerken Sürdürülebilirliğin Önemi

Günümüz dünyasında; sürdürülebilirlik konusunu iş stratejinize dâhil etmek, artık bir seçimden öte, zorunluluk haline geldi. İş stratejinizi, değer odaklı bir yaklaşım üzerine kurmak, uzun vadeli başarı için neredeyse hayati önem taşıyor. Sürdürülebilir bir iş planının neden önemli olduğunu açıklamadan önce, bu yaklaşımın ne olduğundan ve hangi konuları kapsadığından kısaca bahsedelim.

İş Hayatında Sürdürülebilirlik Nedir?

İş dünyasında sürdürülebilirlik, şirketlerin çevre veya toplum üzerindeki etkilerini ifade eder. Sürdürülebilir bir iş stratejisi, bu alanlardan birini veya her ikisini olumlu yönde etkilemeli ve böylece dünyanın en acil sorunlarından bazılarının ele alınmasına yardımcı olmayı amaçlamalıdır.

Sürdürülebilir iş stratejileri; iklim değişikliği, gelir eşitsizliği, doğal kaynakların tüketilmesi, insan hakları gibi konular üzerine yoğunlaşabilir.

İş Hayatında Sürdürülebilirlik Neden Önemlidir?

 

1. Sürdürülebilir İş Stratejisi ile Markanızı Koruyabilir ve Olası Riskleri Azaltırsınız

Çevreyi ve çalışanlarınızı koruyan, sürdürülebilir bir strateji oluşturmak sizi ve işinizi olası kriz senaryolarından uzak tutacaktır. Böylelikle çevreye karşı duyarlı davranmış olmakla kalmayıp markanızın geleceği için de önemli bir adım atmış olacak ve olası risklerden kurtulacaksınız.

2. Sürdürülebilir Bir Strateji, Rekabet Ortamında Size Büyük Bir Avantaj Sağlar

Hedef kitleniz ve rakipleriniz, şirketinizin başarılı olduğunu düşünüyor olabilir. Fakat çevreniz tarafından “başarılı” olarak algılanmaktan daha iyi bir şey varsa o da “iyi” bir şirket olarak algılanmaktır.

Şirketinizin iyilik odaklı bir amacının olması, hem müşterileriniz ve rakipleriniz gözünde sizi daha farklı bir yere konumlandıracak hem de en iyi yeteneklerin sizinle çalışmak istemesinde önemli bir rol oynayacak.

3. İş Birliğine Dayalı Organizasyonlar, Değişimi Teşvik Eder

Dünyadaki acil sorunları çözmek, bireysel olarak bakıldığında imkânsız görünebilir. Fakat güçlü şirketler, bu sorunlardan bazılarını çözmek için harekete geçtiklerinde bu durum, değişiklik gösterebilir.

Bu konuda bir örnek olarak Unilever’in 2008 yılında imza attığı çalışmayı gösterebiliriz. Palmiye yağı üretiminin rekor düzeyde sera gazı emisyonuna ve dolaylı olarak iklim değişikliğine neden olduğu fark edildikten sonra, Unilever, ürünlerinde; üretimi çok daha kolay ve zararsız olan, üstelik rujdan sabuna pek çok üründe kullanılabilecek hurma yağı kullanmayı taahhüt etti ve bu organizasyonun sektör çapında benimsenmesi amacıyla hükümetler, STK’lar ve yerli halk örgütleriyle iş birliği yaptı.

Şirketinizin, bu tarz önemli konular hakkında elini taşın altına koyması; toplumsal, sektörel ve hatta dünya çapında bir değişimi tetikleyebileceği gibi aynı zamanda marka imajınıza da önemli katkı sağlayacaktır.

4. Sürdürebilir Ürünler Piyasası Her Geçen Gün Büyüyor

Sürdürülebilirliğin önemi konusundaki farkındalık son yıllarda tüm toplumlarda artmaya başladı. Öyle ki pek çok insan tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye ve satın alma tercihlerini sürdürülebilir ürünlerden yana kullanmaya başladı. Tüm dünyada sürdürülebilir ürünler, fiyatı daha fazla olsa bile, daha fazla tercih ediliyor. Girişimciler de sürdürülebilir teknolojiler üreterek pazar payını artırabilirler.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiSürdürülebilirlik

Yeşil Tüketimin İzinde: Ekotüketim ve Geleceğe Daha Yeşil Adımlar

BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

DeğişimİnşaatSürdürülebilirlik

Geleceğin Ahşap Şehirleri

DoğaSağlıkSürdürülebilirlik

Küresel Isınma ve Sivrisinekler: Hayvanlarla İlişkimizin Dönüşümü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir