Ar-GeGelecekİklim Değişikliği

Kutuplarda Yağmur Yağar mı?

Kutuplar, dünyanın en soğuk bölgelerinden biri ve bu nedenle, orada dikkat çekici kar ve buz bulunur. Ancak, buz kütleleri üzerindeki hava koşullarında da değişen ve bu nedenle bazen kar veya yağmur yağabilir.

Kutuplar, dünyanın iki kutbunda yer alır: Kuzey Kutup ve Güney Kutup. Kuzey Kutup, Grönland, Kanada, Rusya ve ABD’nin Alaska ülkesinde yer alır, bu nedenle bazen “Kuzey Kutup Bölgesi” olarak da adlandırılır. Güney Kutup ise, Güney Yarım Kürede, Antarktika’nın çevresinde yer alır.

Kutuplarda hava koşullarında çok soğuk olur ve ortalama sıcaklık -50 derece C’nin altına düşebilir. Bu nedenle, Kutuplarda kar ve buzun etkisi çok güçlüdür. Ancak, hava koşulları her zaman çok soğuk olmayabilir ve bazen sıcak hava masifleri de Kutuplara ulaşabilir. Bu nedenle, Kutuplarda bazen yağmur ve kar yağabilir.

Kutuplarda yağmur ve kar yağışı, atmosferdeki nem etkisinin yüksek olmasına bağlıdır. Bu nem, hava koşullarının seçimiyle birlikte hava masifleriyle birlikte Kutuplara ulaşabilirsiniz. Bu hava masifleri, Kutuplarda kar veya yağmur yağmuruna neden olabilir.

Sonuç olarak, Kutuplarda kar ve yağmur yağması mümkündür, ancak bu çok nadir olur ve genellikle hava koşulları çok soğuk ve karlıdır. Yakın gelecekte kaydedilmiş olan bu bilgilerin aksine Kuzey Kutbu’nda yoğun yağmur ve kar yağışı gözlemlenmeye başlamıştır. 

Kuzey Kutbu  Yağmurlu

Uzun bir süre boyunca bilim adamları, bölgedeki kar, yağmur ve dondurucu yağmur miktarında herhangi bir eğilim tespit edemediler, ancak bu artık değişti. Alaska Üniversitesi Fairbanks liderliğindeki bir araştırma, 1950’den bu yana yağışta istatistiksel olarak önemli artışların %10 ila %15 arasında olduğunu buldu. Sıcaklıkların en yüksek olduğu Kuzey Kutbu’nun kenarlarında kardan yağmura geçişle her yerde ve her mevsimde ıslanıyor.

Ekim 2021’den Eylül 2022’ye kadar, son 72 yılın en yağışlı 3. yılıydı. Bu, son 17 yıldır dünyadaki en hızlı ısınan bölgelerden biri olan kutup kuzeyindeki iklim etkilerinin grafiğini çizen hakemli bir belgedir. Önemli Arktik göstergelerini veya “hayati belirtileri” takip ediyor ve bu yıl ilk kez bu listeye yağışların eklendiğini görüyor.

Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden Prof John Walsh, Kuzey Kutbu’ndaki, özellikle okyanus üzerindeki izleme istasyonlarının seyrekliğinin, bazı hava eğilimlerini yargılamayı her zaman aşırı derecede zorlaştırdığını söyledi. Ancak iki bağımsız analitik yaklaşım alarak – var olan verileri ve bir küresel iklim modelini kullanarak – anlamlı bir resim elde etmek artık mümkündü. “Ayrıca yoğun yağış olaylarındaki eğilimleri de inceledik” diye açıkladı. “Örnek olarak, Alaska’nın kuzeyindeki Utqiagvik, en yağışlı gününü geçen Temmuz ayında kaydetti. “Kuzey Kutbu’nun çoğu bölümünde, yılın en yoğun bir günlük ve beş günlük yağış miktarlarında olumlu eğilimler var. Bu, özellikle Kuzey Kutbu’nun altındaki Kuzey Atlantik için geçerli, ardışık yağışlı günlerin sayısı ise çok daha fazla artıyor. Orta Arktik’in.”

Dondurucu yağmur daha büyük bir sorun haline geliyor. Alaska’nın en büyük ikinci şehri olan Fairbanks, geçtiğimiz günlerde 35 mm’lik bir düşüş yaşadı. Sorun, geride kalan buz tabakasıdır. Yolları daha tehlikeli hale getirir ve baharın erimesi gelene kadar vahşi yaşamı beslemek için zorluklar yaratır. Diğer komplikasyonlar arasında, sele yol açan daha ağır miktarlarda kar yağışının hızla erimesi yer alır.

Prof Walsh, “Köylerdeki, kentsel alanlardaki mevcut altyapı, drenaj sistemleri geçmiş için tasarlandı” dedi. “Ve yeni aşırı yağışlar aldıkça, altyapı düşen her şeyi kaldıramayacak.” Daha yüksek sıcaklıklar, okyanustan daha fazla nemin buharlaştığı anlamına gelir, bu da sonunda çökelir ve kar veya yağmur olarak ortaya çıkar. Ancak daha yüksek sıcaklıklar aynı zamanda deniz buzu örtüsünü eritiyor, daha fazla okyanusu buharlaşmaya maruz bırakarak daha fazla yağışa yol açıyor.

“Okyanus, göller ve nehirlerdeki buzun dağılımı, kalitesi, kalınlığı ve zamanlaması, teknecilikten balina avcılığına, fok avcılığına, balıkçılık ve yiyecek arama güvenliğine kadar Kuzey Kutbu’ndaki yaşamın neredeyse her yönünü yönlendiriyor.” Kutuplarda yaşanılan bu ciddi değişiklik dünyada bir alarm niteliği taşıyor. İklim korumasının mutlaka daha üst bir seviyeye geçmesi ve bilinçlenilmesi gerektiği yönünde uyarılar yapılıyor.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Gelecekİklim DeğişikliğiKüresel Riskler

Dünya Tarihinin En Sıcak Günü

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

GelecekHavacılıkİklim Değişikliği

İklim Değişikliği ve Havacılık: Artan Türbülansın Tehlikeleri

Doğa Sevgisiİklim DeğişikliğiSürdürülebilirlik

Doğa Sevgisiyle Dönüşen Bir Dünyada Yaşamak: Ekosistem Tahribatıyla Mücadele

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir