GamingNFT

NFT Oyunlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFT oyunlar, 2022’nin en büyük yeni NFT trendlerinden biri haline geliyor. Bu durum ise hem oyun geliştiricilerin hem de yayıncıların, önümüzdeki süreçte, NFT oyunları odağına alması gerektiğini gösteriyor. Peki, NFT oyun dünyasına girmek isteyenlerin öncelikle bilmesi gereken noktalar neler?

İlk olarak: NFT oyun nedir?

NFT’ler, sınırlı sayıda üretilen dijital bir varlığın mülkiyet hakkı sertifikası şeklinde tanımlanabilir. Bu tanımı oyunlar özelinde açıklamak gerekirse, sahip olunabilecek varlıklar; oyun içi öğeler, koleksiyonlar ve avatarlar olarak sayılabilir.

NFT oyunlar nasıl popüler hâle geldi?

NFT oyunların popülaritesinin temelinde birden fazla etken yatsa da bunlar arasında en etkili olanın COVID-19 süreci olduğu söylenebilir. Pandemi sürecinde, dünya genelinin sokağa çıkma yasaklarına maruz kalması insanları yeni eğlence biçimleri aramaya iterken, NFT oyunlarla evde otururken para kazanma olanağı da buldular. Bu durumun kulaktan kulağa yayılmasıyla her geçen gün daha fazla kişi NFT oyunlara yönelmeye ve dolayısıyla bu oyunların popülaritesi ve kullanımı da  artmaya başladı.

NFT oyunlarda, oyun geliştiriciler ve oyuncular nasıl para kazanır?

NFT oyun geliştiricileri, oyunculardan oyuna giriş ücreti alarak para kazanabilecekleri gibi, oyun içinde satın alınan veya takas edilen öğelerden komisyon alarak da kazanç elde edebiliyor.

Oyuncuların ise satın aldıkları oyun içi öğeleri satma ve hatta gelecekte yapılacak satışlardan belirli bir oranda gelir elde etme olanağı bulunuyor.

Kimler NFT oyun tasarlayabilir?

NFT oyun geliştirmek isteyenlerin; tasarım ve yazılım ihtiyaçlarını karşılayacak bir ekibe sahip olmanın yanı sıra  kripto para geliştirme uzmanı ile de iş birliği içinde olması gerekiyor. Geliştirilen oyunun blockchain’e entegre edilebilmesi için, ekipte bu alanda uzman birilerinin olması hayati önem taşıyor.

Bir NFT oyunu oynamak için yatırım yapmak gerekli mi?

Bazılarına giriş ücretsiz olsa da çoğu NFT oyununa başlamak için bir miktar para yatırmak gerekiyor. Ancak bir oyundan para kazanmak isteyen oyuncuların, giriş ücretinin yanı sıra oyun içi öğeler satın almak gibi çeşitli durumlar için de biraz yatırım yapması faydalı oluyor. Ancak tüm yatırım araçlarında olduğu gibi, NFT oyunlarda da, yatırım yapmadan önce kripto para piyasasını analiz etmeyi ve bilinmesi gereken noktaların neler olduğunu öğrenmeyi unutmamak gerekiyor.

NFT oyunların geleceği ne yönde olacak?

NFT oyunların geleceğini net bir şekilde söylemek şu an için çok mümkün olmasa da bu oyunların hayatımızda kalıcı olarak yer edeceğini görmek, pek de zor değil. NFT oyunlara olan ilgi artmaya devam ettikçe oyun türlerinin de daha fazla çeşitlenmesi bekleniyor. Ayrıca bazı ülkelerde sadece bu tür oyunlar oynayarak geçimini sağlayan insanlar olduğunu düşünecek olursak NFT oyunlara olan ilginin azalması pek de olası görünmüyor.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
NFT

Web3 Dünyasında Başarılı bir NFT Yaratıcısı Olmanın 5 Adımı

BlockchainDijital DönüşümGaming

Gelecek Vadeden Bir Sektör: GameFi

GamingTeknolojiYapay Zeka

RPG Oyunları Geliştirirken Kullanılan 6 Temel Teknoloji

BlockchainDijital paraKriptoparalarNFT

Kripto Para ve NFT

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir