GamingNFT

Online Oyunların Bir Sonraki Aşaması: NFT’ler

Kripto, dünyadaki popülaritesini artırmaya devam ederken, birçok endüstri de yeni çağ teknolojilerini temel tekliflerine dâhil etmeye başladı. Oyun endüstrisi de bunlar arasında yer alıyor. Kripto paralardan yararlanmak ve NFT oyunlara girmek, oyun geliştiricileri için neredeyse kaçınılmaz olmaya ve dijital jetonlar yavaş yavaş oyun endüstrisini dönüştürmeye başlıyor.

Geleneksel oyun formatları; oyundaki satın alınan öğelerin ve ücretli yükseltmelerin hiçbir gerçek ekonomik getiri sağlamadığı, oynaması ücretsiz, kazan-kazan ve oyna öde modellerine dayanıyor. Ancak blockchain teknolojilerinin entegrasyonu ile geliştiriciler, kullanıcılara oyun becerileri ve harcadıkları zaman için finansal getiri elde etme fırsatı sunuyor. Oyuncular, herhangi bir ekonomik getiri garantisi vermeyen bir satın alma yapmak yerine NFT karakterlerine yatırım yapmaya başlıyor.

“Kazanmak için oyna” modelinin ortaya çıkışı

 “Kazanmak için oyna” modelinin geliştiricileri, oyunculara oyun içi dijital varlıkların, yani NFT’lerin sahipliğini sağlayarak, değerlerini artırmalarına olanak sağlıyor. Blockchain platformlarında tokenize edilebilen kripto para birimlerinden oyun için kaynaklara kadar, oyunculara ekonomik ödüller alma fırsatı sunuyor.

Oyna – kazan oyun modeli, dijital oyun alanında yeni olsa da NFT ticaretinin başarısı ve dijital varlık talepleri göz önüne alındığında gelecek vadediyor. Ayrıca oyun geliştiricilerinin daha fazla oyuncu kazanması için bir kazan-kazan işlevi görüyor.

Sahiplenme hissi

Online oyun dünyasında, dijital koleksiyonlar bir süredir varlığını sürdürüyor. Ancak geleneksel oyun formatlarında oyun içi satın alımlar devredilemez yapıları nedeniyle oyunda kilitli kalıyor.

Bununla birlikte; NFT’leri oyun ortamına dahil etmek, oyunculara gerçek dünyada dijital koleksiyonlarının kilidini açma olanağı sunarak bir varlık mülkiyeti duygusu sağlıyor. Oyun içi dijital varlıklar, oyuncular tarafından gerçek parayla satılmak veya ekonomik çıkarlar için diğer oyunculara aktarılmak amacıyla kullanılabiliyor.

Değişmezlik

Blockchain teknolojisine dayanmayan, geleneksel oyun formatlarında dijital varlıkların gerçek sahiplerini tespit etmek mümkün olmuyordu. Ancak kazan-kazan oyun modelleri, dijital koleksiyonların, bir sunucuya kıyasla silinme olasılığının daha düşük olduğu NFT’leri değişmez kılıyor.

NFT’ler bağımsız olarak var oluyor ve blok zinciri teknolojisinde kalmaya devam ediyor. Bir oyun kapandığında bile oyunda yapılan herhangi bir satın alma işlemi, mevcut blockchain protokolleri üzerinden alınıp satılabiliyor. Bu varlıklar, blok zincirinde kendi kayıtlarına sahip oldukları için kopyalanamıyor veya kaybolmuyor.

Bölünmezlik

Kripto para birimleri, daha küçük birimlere bölünebiliyor. Bununla birlikte, NFT’ler yalnızca bir birim olarak alınıp satılabiliyor ve kaydediliyor. Bu nedenle bölünemiyor. Oyun dünyasında NFT’ler, oyun içi dijital varlıklar için daha sağlıklı ve geniş ikincil pazarlar oluşturmak için güçlü bir temel sağlıyor.

NFT’ler, oyuncuların satın aldıkları varlıkları yeniden satabilecekleri bir gelir modeli sağlayarak online oyun dünyasını dönüştürüyor ve piyasada yüksek değerli oyunlar yaratıyor.

Özetle

Oyun dünyasında NFT’ler henüz çok yeni olmasına rağmen, oyunların NFT’ler için blok zinciri teknolojisi kullanılarak yükseltilmesi açısından devrim niteliğinde ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor.

Oyuncular ve oyun geliştiricileri için faydaları göz önüne alındığında, NFT’lerin uzun vadeli bir fenomen olması bekleniyor. Ayrıca NFT’ler; birlikte çalışabilir çeşitli blok platformlarında kamuya açık hale getirilerek, oyuncuların gelirlerine değer ve sürdürülebilirlik katma açısından daha faydalı hale geliyor.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
NFT

Web3 Dünyasında Başarılı bir NFT Yaratıcısı Olmanın 5 Adımı

BlockchainDijital DönüşümGaming

Gelecek Vadeden Bir Sektör: GameFi

GamingTeknolojiYapay Zeka

RPG Oyunları Geliştirirken Kullanılan 6 Temel Teknoloji

GamingNFT

NFT Oyunlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir