Eğitim

Oyun ile Eğitim Mümkün Mü? – 2. KOD Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Newzoo’nun raporuna göre, 2018 yılında 2.3 milyar oyuncu mobil, kişisel bilgisayar ve konsol oyunlarına 137,9 milyar dolar harcadı. Bu ciro geçtiğimiz yıla oranla dünya çapında %13,3’lük bir büyüme gösterdi. Aynı rapora göre, ülkemiz ise bu paydan 878 milyon dolar ciro elde ederek dünya sıralamasında 18. sırada yerini aldı. Büyüme oranları ve nüfusu ele alındığında oyunların dünya gündeminde “çekici” olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, oyun nedir?

İngilizce’de “game” ve “play” olarak iki kavram varken, Türkçe’de ikisi de “oyun” olarak adlandırılmaktadır. Daha çok amaçsız bir oyun oynama etkinliğini tanımlayan “Play”e çocuğun topu, bebeği, arabayı eline alarak kendi kendine, kısıtlama ya da kural olmaksızın oynaması örnek olarak verilebilir. “Game” ise “Play”i de içeren daha ziyade kurallı ve amaçlı bir yapıdan bahsedilmektedir. “Game” kavramının karşılığı olan oyunu, en azından bir mekanikle çevrelenmiş, belirli bir kural ya da kurallara dayalı olarak, belirli bir amaç ya da amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen, mücadele unsuru ve ölçülebilir sonucu olan eğlenceli etkinlik şeklinde tanımlamak mümkündür. (Arkün Kocadere, Selay & Samur, Yavuz. (2016). Oyundan Oyunlaştırmaya.)

Oyunun çekici unsurlarını değerlendirip, tanımda belirtildiği gibi eğitim gibi amaçlar doğrultusunda kullanıp sonuçları eğlenceli bir şekilde ölçümlemek mümkün müdür?

OECD’nin altı inovatif pedagojik yaklaşımdan biri olarak adlandırdığı oyunlaştırma ile eğitimi desteklemek üzere Türkiye Bilişim Vakfı; Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerine yönelik, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında öğrenmeye katkı sağlayacak dijital oyun ya da dijital oyun fikirlerini desteklemek üzere KOD Ödülleri yarışmasını düzenledi.

Bu yıl 2.si düzenlenen yarışmanın demo günleri 13 Nisan’da gerçekleştirildi. Ödüller ise 16 Mayıs Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da sahiplerini bulacak.

16 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek “Oyun ile Eğitim Mümkün mü?” panel programında sektörün birbirinden değerli isimleri bu sorunun cevabını arayacak. Panel sonrası düzenlenecek ödül töreninde, 2. KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışmasının kazananları açıklanacak.

Hem gelişmekte olan oyun pazarında ülkemizin pastadan daha çok pay alabilmesini sağlayabilmek, hem de oyunu eğitim amaçlı kullanarak eğitimi daha eğlenceli ve çekici bir hale getirebilmek adına önemli bir girişim olan KOD Ödülleri paneli ve ödül törenine tüm ilgilenenler davetlidir.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

DepremDoğal AfetEğitimSürdürülebilirlik

Kriz Zamanlarında Eğitimi Desteklemenin Önemi: Türkiye'nin Son Depremlerinden Dersler

Dijital DönüşümEğitim

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Metaverse’de Sanal Kampüs Kuracak

AlgoritmaEğitim

Britanya’daki Algoritma Skandalına Dair

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir