EtikYapay Zeka

Robotik ve Yapay Zeka Etiği

Yapay zeka ve robotik, yakın gelecekte insanlığın gelişimi üzerinde önemli etkisi olacak dijital teknolojilerden ikisi. Yapay zeka sistemleri gibi programlamaya dayanan makineler, ahlaki olarak yaptığı davranışlardan sorumlu tutulamaz. İnsanlığı bu kadar etkisi altına alan bu iki teknoloji doğal olarak bazı etik soruların oluşmasına da yol açar. Yapay zeka ve robotik etiği, genellikle yeni teknolojilere karşı oluşturulan çeşitli endişeleri temel alıyor. Bu endişelerin bir kısmı gereksiz endişeler olsa da yapay zeka ve robotik etiğinde, temelde cevaplanamayan veya bir yanıtı bulunamayan bazı etik problemler de mevcut.

Robot Etiği Nedir?

Robot etiği, robotların etik davranışlarını sağlamak için hangi kuralların uygulanması gerektiği ve aynı zamanda etik robotların nasıl tasarlanacağıyla ilgilidir. Robot etiği, robotların uzun vadede insanlar için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı veya savaşlarda katil robotlar gibi bazı robotları kullanmanın insanlık için sorun oluşturup oluşturmayacağı gibi endişeler ve ahlaki ikilemlerle ilgilenir. Robotikçiler, otonom sistemlerin, robotların, yapay zeka sistemlerinin ve kendi kendine giden araçların insanlarla etkileşime girdiği durumlarda etik açıdan kabul edilebilir davranışlar sergileyebileceğini garanti etmelidir.

 

Yapay Zeka Etiği Nedir?

Yapay zeka etiği ve güvenliği, yapay zeka sistemlerinin tasarımında ve uygulanmasında bir öncelik olmalıdır. Yapay zeka etiği, yapay zeka sistemlerinin kötüye kullanımı, kötü tasarım veya istenmeyen olumsuz sonuçlardan kaynaklanan bireysel ve toplumsal zararlardan kaçınmak için ortaya çıkar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

  • Yapay zeka modellerinde, modeli tasarlayan kişiler veri madenciliğini mümkün kılan modellerin özelliklerini, ölçümlerini ve analitik yapılarını seçerler. Bu nedenle, Yapay Zeka gibi veriye dayalı teknolojiler, potansiyel olarak tasarımcılarının önyargılarını kopyalayabilir.  Yapay zeka, insanlarınkinin çok ötesinde bir işleme hızı ve kapasitesine sahip olsa da, her zaman adil ve tarafsız olduğuna güvenilemez.  Mesela bir kameranın ırksal duyarlılıkları algılayamaması ve gelecekteki suçluları tahmin etmek için kullanılan bir yazılımın siyahilere karşı önyargı göstermesi gibi yanlış yönelimler olması oldukça olası.
  • Güvenilir olmayan veya düşük kaliteli sonuçlar üreten yapay zeka sistemlerinin uygulanması ve dağıtımı, sorumsuz veri yönetiminin, ihmalkar tasarım üretim süreçlerinin veya şüpheli dağıtım uygulamalarının sonucu olabilir. Sonuç olarak, bu doğrudan bireylerin refahına zarar verebileceği gibi toplumun refahına da zarar verebilir.

Yazıda her ne kadar özet olarak bahsedilse de yapay zeka ve robotik gelecekte günümüzde olduğundan çok daha fazla yerde olacak. Problemlerin ve insanlığın aklında oluşacak olan soruların çözümü, bu gibi etik soruları yapay zeka modelleri üretilmeden önce göz önünde bulundurmak olacaktır.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir