DoğaDoğal Afetİklim Değişikliği

Sel Felaketlerinin Sebebi Kuraklık Mı?

İklim değişikliği on yıllardır önemli bir sorun olmuştur ve etkileri giderek daha belirgin hale gelmektedir. En acil sorunlardan biri, artan kuraklık ve sellerin ortaya çıkmasıdır. Sezgilere aykırı görünse de, bu iki fenomen genellikle birlikte ortaya çıkar. Yağışların azalması ve su eksikliği nedeniyle kuraklıklar meydana gelirken, kuraklık olduğu zamanlarda bile seller meydana gelebilmektedir. Bu fenomen, küresel ısınmanın çevremizi nasıl etkilediğini anlayarak açıklanabilir. Daha yüksek sıcaklıkların buharlaşma oranlarının artmasına ve atmosferde daha fazla su buharına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu su buharı daha sonra bulutlara yoğunlaşarak kurak dönemlerde bile şiddetli yağmurlara ve sellere neden olur.

İklim değişikliği, halihazırda kuraklık koşullarının yaşandığı bölgelerde ek olarak sellere neden olabilen kasırgalar veya tropikal fırtınalar gibi aşırı hava olaylarının artmasına neden olmuştur. Bu sorunlar, ormansızlaşma ve toprak erozyonuna yol açan ve toprak nem seviyelerini düşüren sürdürülemez arazi kullanım uygulamaları gibi insan faaliyetleriyle daha da karmaşık hale gelir ve şiddetli sağanak yağışlar sırasında arazinin aşırı yağmur suyunu emmesini zorlaştırır. Bu sorunu çözmek için emisyonlarımızı azaltmamıza yardımcı olacak sürdürülebilir kalkınma uygulamalarına odaklanmamız gerekiyor. Sorunun çözümlerine alternatif getirebilmek için birkaç seçeneğe vurgu yapmakta fayda var.

  •  Suyun tuzdan arındırılması

Dünya yüzeyinin %70’inden fazlası sularla kaplı olmasına rağmen bunun sadece %0,003’ü tatlı sudur. Dünyanın birçok yerinde, tatlı su kaynaklarını yenilemenin tek yolu yıllık yağıştır.  Peki ya suyu tuzdan arındırabilirsek? Sonra tatlı su elde etmemize yardımcı olacak okyanuslarımız var. Ama söylemesi yapmaktan daha kolay. Suyun tuzdan arındırılması oldukça kaynak yoğundur. İlk olarak, suyun kaynatılması, buhara dönüştürülmesi ve ardından yoğunlaştırılması gerekir. Bu, ısı üretmek için önemli miktarda fosil yakıt gerektirir. Ancak, alandaki gelişmeler   hidrostatik basınçtan başka bir şey olmadan suyu tuzdan arındırabilen grafenden yapılmış filtreler yaptığından, umut hala elimizin altındadır.

  •   Yağmur suyu hasadı

Yağmur suyu hasadı son yıllarda büyük bir büyüme kaydetti ve bu herkesin benimsemesi gereken bir şey. Yağmur suyu hasadı ile evler yağmurdan elde ettikleri suyu depolayabilir ve daha sonra kuru koşullarda ihtiyaç duyduklarında kullanabilirler.  Kentsel alanlarda yağmur suyunun sadece %15’i toprağa girerken, kırsal alanlarda yağmur suyunun %50’si toprağa karışır. Yağmur suyu hasadı, hem kentsel hem de kırsal alanlara yağmur suyunu depolamak ve ardından kuraklık zamanlarında yeniden kullanmak için verimli bir seçenek sunar  .  Bir evin birincil su kaynağı varsa, yağmur suyu hasadı onlara su olmadığında kullanabilecekleri bir yardımcı seçenek sağlar. Yağmur suyu hasadı, kuraklıkla mücadele etmenin harika bir yoludur ve artık çiftçiler ve çobanlar arasında, kuraklık zamanlarında tarımlarına su sağlamak için teşvik edilmektedir.

  • Damla sulama

Damla sulama,  bitkiler için optimum su dağıtımını ve toprakta optimum nemi sağlamayı umar. Böyle bir sistemin avantajı su israfına yol açmamasıdır. Günümüzde birçok şirket, pazara uygun maliyetli ve sezgisel damla sulama sistemleri sağlayarak öne çıkmıştır.  Teknolojik olarak gelişmiş çiftlikler, IoT’den ilham alan ve insan müdahalesi olmadan çalışabilen damla sulama sistemlerine doğru ilerliyor  . Damla sulamanın son derece hedefli doğası, her bitkinin doğru miktarda suyu doğrudan köklerine iletmesini sağlar.

  • Havadan su toplama

Bildiğimiz şekliyle hava birçok element içerir ve bunlardan biri de nemdir. Bu nemi toplamak ve yoğunlaştırmak için verimli bir şey yapabilirsek, havadan su toplayabiliriz. Bu güneş enerjisiyle çalışan cihaz, su buharını yakalamak ve yoğunlaştırmak için iki sıcaklık bölgesi arasında geçirmek için Metal-Organik Çerçevelerdeki (MOF’ler) gözeneklerin geniş bir yüzey alanını kullanır. Arizona’da gerçekleştirilen bir saha testi başarılı oldu ve ekip şimdi sistemi kısa sürede litrelerce su üretebilecek şekilde büyütmeyi umuyor.  Bu sistemin iki büyük avantajı elektrik kullanmadan su toplayabilmesi ve çöl iklimlerinde su üretebilmesidir.

  • Organik atıkların geri dönüştürülmesi

Ekinleri sulamak veya hayvanlara su sağlamak için kullandığımız en yaygın yöntem, onu topraktan pompalamaktır. Bununla birlikte, pompalar elektrik tüketir ve bu da daha fazla fosil yakıt tüketir. Güneş enerjili pompalar, sulama amacıyla su pompalamak için şebekeden gelen elektriği kullanmadıkları için popülerlik kazanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler güneş enerjisi pompalarının potansiyelinin farkına varıyor ve hatta bazıları çiftçilere bunları uygun maliyetli bir şekilde kurmaları için sübvansiyonlar vermeye başladı.

  • Daha fazla ağaç dikmek

Ağaç dikmek  kuraklıktan kaynaklanan zararı azaltmanın , çevre kalitesini iyileştirmenin ve yağış başarısını artırmanın en iyi yoludur.  Birçok ülke  ağaç ve fidan dikerek çorak toprakları ağaçlandırarak çalışmalara başlamıştır.

İklim sorunları her geçen gün alarm veriyor ve kayıtsız kalınmadan çalışmalar yapılması gerekli. Sunulan çözümler iklim değişikliği, kuralıklık ve sel felaketlerine yönelik uygulanabilir yöntemlerdir.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
DoğaSağlıkSürdürülebilirlik

Küresel Isınma ve Sivrisinekler: Hayvanlarla İlişkimizin Dönüşümü

DoğaSürdürülebilirlikYapay Zeka

AI Atık Tanıma ve Dünya'da Geri Dönüşüm

Gelecekİklim DeğişikliğiKüresel Riskler

Dünya Tarihinin En Sıcak Günü

GelecekHavacılıkİklim Değişikliği

İklim Değişikliği ve Havacılık: Artan Türbülansın Tehlikeleri

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir