MentorlukStart-up

Startup’lar Neden Mentor Desteği Almalı?

Mentor; henüz başlangıç seviyesindeki bir girişimcinin edinmeye çalıştığı bilgi ve deneyimlere halihazırda sahip olan kişidir. Mentorlar, çoğu girişimcinin hem mesleki hem de özel yaşantılarında deneyimledikleri birçok başarı, başarısızlık ve yenilgiyi zaten yaşamış oldukları için girişimciliğe yeni soyunmuş biri için son derece yol gösterici olabilir.

Yeni girişimciler için mentor desteğinin önemini birkaç maddede bir araya getirdik:

Girişiminizi Büyütmek Sandığınız Kadar Kolay Olmayabilir

Çoğu girişimci, kendi işini kurmadan önce bir iş fikrini hayata geçirip büyütmenin aslında ne kadar meşakkatli olduğunu anlayamaz. Girişimcilik hakkında ne kadar araştırma yaparsanız yapın pratikte karşılaşacağınız çoğu zorluk ve aksilikleri yazılı kaynaklarda her zaman bulamayabilirsiniz.

Bu sebeple girişimcilik yolculuğunuzda yanınıza deneyimli ve aklınıza takılan her konuda fikir alabileceğiniz birini aldığınızda zor kararlar vermek konusunda, size büyük oranda yardımı dokunacak ve aslında henüz hazır olmadığınız bir adım atma riskinizi azaltacaktır. Tam tersini düşündüğümüz zaman ise bir mentor size işinizi bir basamak yukarı taşımanızın zamanı geldiği konusunda da gerekli uyarıları yapabilir.

Maddi Kaynaklarınızı Doğru Kullanmak Konusunda Fikre İhtiyacınız Olabilir

Başlangıç seviyesindeki girişimlerde finansal kaynaklar genellikle sınırlıdır ve en doğru şekilde kullanılmaları gerekir. Her şeye yeni başlamışken işinizi geliştirmek için yapacağınız harcamalar ya da alacağınız eğitimler, siz farkında olmadan maddi kaynaklarınızın tükenmesine neden olabilir.

Şüphesiz ki bir mentor, işiniz için hangi harcamaların daha önemli ve öncelikli olduğu konusunda size en doğru şekilde yönlendirebilir ve maddi kaynaklarınızı, aslında ihtiyacınız olmayan alanlarda tüketmenizi önleyerek önceliklerinizi belirlemenizde yardımcı olabilir.

Mentor Desteği, Yeni Bağlantılar Kurmanıza Yardımcı Olur

Bir girişimi büyütmede bağlantılar çok önemlidir. Bağlantılarınızın kuvvetli olması sadece yeni müşterilere ulaşmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda etrafınızda işiniz için ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir konuda fikir ya da yardım alabileceğiniz kişiler olmasını da sağlar.

Henüz yeni kurduğunuz işinizi tanıtmak için ilk başlarda yeteri kadar geniş bağlantılara sahip olmamanız son derece normal olmakla birlikte bu durumdan bir an evvel kurtulmak için mentorunuz size yardımcı olabilir.

Dürüst ve Gerçekçi Bakış Açılarına İhtiyacınız Olabilir

Sıfırdan bir iş kurduğunuzda çevrenizde size yanıltacak ve yanlış adımlar atmanıza neden olacak sesler de yükselmeye başlar. Bu sesler kimi zaman motivasyonunuzu kıracak derecede olumsuz kimi zamansa gerçekleri görmenizi engelleyecek derecede iltifat yüklü olabilir.

Çevrenizdeki kişiler size her ne kadar bir şeyleri başaramayacağınızı ya da her şeyin harika gittiğini söyleseler de bu konuda, bilen birinin desteğine başvurmak yararlı olacaktır. Siz, bizzat işin içinde olduğunuzdan ve yeni bir iş kurmanın stresiyle doluyken bazı gerçekleri görmekte zorlanabilir, işleri olduğundan daha negatif ya da pozitif algılayabilirsiniz. Bu sebeple bir mentorun objektif ve profesyonel bakış açısı, size oldukça yardımcı olacaktır.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Start-upVeriYatırım

"Türkiye Startup Yatırımları" Raporu Yayımlandı

Start-upYatırım

Girişiminizi Potansiyel Yatırımcılarınıza Tanıtırken Hangi Yönlerini Ön Plana Çıkarmalısınız?

GirişimcilikStart-up

Bir Start-up Kurucusunun Sahip Olması Gereken 5 Özellik

BlockchainHaberlerStart-up

Blockchain Teknolojisinin Sağlık Sektöründeki Kullanımı Rekor Düzeyde Artacak

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir