Akıllı ŞehirlerSürdürülebilirlik

Sürdürülebilir Akıllı Şehirler

2020 yılında yaşanılan büyük değişimlerden sonra 2021 de kolay bir yıl olacağa benzemiyor. İklim değişikliği ile mücadelede 2021’in büyük bir yıl olacağı düşünülüyor. Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak, enerji tasarrufu yapmak ve yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak için stratejiler belirlenmesi gerekmekte. BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı’na (UN DESA) göre, dünya nüfusunun yüzde 55’i kentsel alanlarda yaşıyor ve bu oranın 2050’ye kadar yüzde 68’e yükselmesi bekleniyor.

Şehirler ve binaları şu anda küresel enerji talebinin yüzde 65’ini oluştururken , akıllı şehirlerin büyümesi, iklim zorluğunun üstesinden gelmenin çok önemli bir yolu olarak görülüyor. Modern bir şehir, kapsayıcı ve sürdürülebilir çözümler oluşturmak için akıllı veri, insan ve teknoloji kombinasyonlarını gerektirir. Bu nedenle, akıllı binaların varlığı akıllı şehirlerin gelişiminde giderek daha fazla rolü üstleniyor.

Yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti teknolojisinin ortak kullanımı, bağlantılı bina sistemlerinin insanları daha güvenli olmasını sağlamak için çok önemli olacak, aynı zamanda daha enerji verimli olacak ve topluluklarımız için koruyucu olma amacını da destekleyecek. Sonuçta, akıllı yapılar inşa ederek şehirlerimizi gerçekten sürdürülebilir, daha temiz ulaşıma sahip, su ve enerji dahil kaynakları optimize eden, daha akıllı binalar ve güvenlik gibi temel insan ihtiyaçlarına hizmet eden altyapılara sahip şehirler haline getirmeye çalışıyoruz.  

Akıllı bina teknolojisi halihazırda binaların ve evlerin enerjiyi daha verimli tüketmesini sağlıyor. Binalar hava, su ve elektrik dolaşımını içeren karmaşık sistemlerdir, bu nedenle akıllı sensörlerin ve IoT tabanlı teknolojilerin kullanılması, bu kaynakların temiz ve verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Geleceğin bu kadar belirsiz olduğu bir dünyada dünyamızı korumaya gerektiği önemi vermeliyiz. Akıllı şehirlerin oluşturulmaya başlaması burada önemli bir nokta oluşturuyor. Bu hedefe giden yolların başında da akıllı binalar gelmekte. Yapay zeka ve IoT sayesinde yaşadığımız binalar akıllı binalara dönüşecek. 2021’in bu değişimlere öncülük edeceği düşünülüyor.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiSürdürülebilirlik

Yeşil Tüketimin İzinde: Ekotüketim ve Geleceğe Daha Yeşil Adımlar

BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

DeğişimİnşaatSürdürülebilirlik

Geleceğin Ahşap Şehirleri

DoğaSağlıkSürdürülebilirlik

Küresel Isınma ve Sivrisinekler: Hayvanlarla İlişkimizin Dönüşümü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir