Başlangıç Noktası Temiz Enerji Teknolojileri programı, Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir inisiyatifi olan Başlangıç Noktası’nın başlattığı, üniversite öğrencilerine Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde temiz enerji teknolojileri ve enerji piyasaları alanında eğitim vermeyi amaçlayan bir programdır. Alanındaki düşünce liderleri tarafından hazırlanan eğitimler, Dünya Bankası, OECD ve Birleşmiş Milletler gibi seçkin kuruluşların raporları dikkate alınarak oluşturulmuştur. Eğitimlerimiz çevrimiçi platformlar üzerinden interaktif olarak gerçekleştirilecektir. Programdan başarıyla mezun olan etkili genç liderlere, program sonrasında birçok seçkin kurumda staj yapma imkanı sunulması planlanmaktadır.

 

Program Modülleri

Temiz Enerji Teknolojileri Eğitim Programı 4 ana modülden oluşmaktadır:

  • Yenilenebilir Enerji Teknolojileri

Rüzgar, güneş ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji teknolojilerinin çalışma prensipleri konusunda eğitimler verilecektir.

  • Enerji Piyasaları

Elektrik piyasası mekanizmaları, katılımcılar, kavramlar ve çalışma prensipleri hakkında alanında uzman eğitmenlerce detaylı bilgi sağlanacaktır.

  • Enerji Verimliliği ve Çevre Teknolojileri

Sensörler ve yazılım yardımıyla enerji sektöründe özellikle enerji verimliliği alanında sağlanan faydalar hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

  • Dijital Teknoloji Uygulamaları

Elektrik sektörü genelinde kullanılan veri analiz yöntemleri ile nesnelerin interneti, blokzincir, siber güvenlik, makine öğrenmesi ve yapay zekanın kullanım alanları ve gereksinimleri hakkında eğitim sağlanacaktır.

 

SIK SORULAN SORULAR

Etkili genç liderler kimdir?

Başlangıç Noktası Temiz Enerji Teknolojileri Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcıları etkili genç liderler olarak tanımlıyoruz. “Etki” kelimesini hem topluma ve doğaya proaktif şekilde fayda sağlayan, hem de efektif anlamında kullanıyoruz.

Programa ne zaman başvurabilirim?

Başvurular 19 Mayıs 2021’de başlamaktadır ve 9 Temmuz 2021’de sona ermektedir.

Programa nasıl başvurabilirim?

https://e-bursum.com/ adresinden öğrenci olarak üye olunuz. Ardından mailinize gelen aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra https://bit.ly/2QyF9Iz bağlantısını takip ederek Temiz Enerji Teknolojileri Eğitim Programı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Programa kimler başvurabilir?

Üniversitelerin 3. ve 4. sınıf lisans programlarına kayıtlı Enerji Sistemleri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Finansal Mühendisliği, Ekonomi, Elektrik Elektronik, İstatistik/Ekonometri, Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği, Jeoloji/Hidrojeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İşletme, Malzeme ve Metalurji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Hukuk, İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri öncelikli olmak üzere ilgilenen herkes bölüm fark etmeksizin Temiz Enerji Teknolojileri programına başvurabilir. Ek olarak, başvurusu olumsuz değerlendirilen veya değerlendirmeye katılamayan adaylara mini bir eğitim kiti sürprizimiz olacaktır.

Programa sadece belirli üniversitelerden ya da belirli bölümlerden mi alım yapılmaktadır?

Üniversite ayrımı olmaksızın ilgili öğrencilerin programdan faydalanmasını hedefliyoruz. Program tüm bölgelerden üniversite öğrencilerine açıktır.

Program ücretli mi? 

Programımız ücretsizdir.

Programda öğrenci kontenjanı bulunuyor mu?

Başvuru değerlendirme sürecinin ardından, programa limitli sayıda öğrenci dahil edilecektir.

Başvuru değerlendirme süreci ne zaman gerçekleşecek?

Başvurular, haziran ayı içerisinde değerlendirilecektir.

Başvuruları kim değerlendiriyor?

Başvurular, Başlangıç Noktası Temiz Enerji Teknolojileri ekibi tarafından değerlendirilecektir.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Sonuçlar 2021 yılının ağustos ayı içerisinde açıklanacaktır.

Program yüz yüze mi online mı olacak?

2021 programı tamamen çevrimiçi ve görüntülü iletişim araçları kullanılarak ilerleyecektir.

Program ne kadar sürecek?

Programın 9 Ağustos – 9 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Programa ne kadar zaman ayırmalıyım?

Etkili genç liderlerin, programa haftada yaklaşık 5 saat ayrılması beklenmektedir. 

Programdan mezun olma koşulu nedir?

Etkili genç liderlerin programdan başarıyla mezun olabilmeleri için minimum %90 katılım oranı sağlamaları gerekmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderlere ne gibi fırsatlar sunulacak?

Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderler, Temiz Enerji Teknolojileri Eğitim Programı Katılım Belgesi almaya hak kazanacaktır ve mezunlara birçok farklı sektörden kurumda staj imkânı sağlanması planlanmaktadır. Etkili genç liderler, Başlangıç Noktası Temiz Enerji Teknolojileri mezunu olarak Başlangıç Noktası ağına dahil olacak, birçok farklı projede yer alabilecek ve bu ekosistemin imkanlarından faydalanabilecektir.

Aklıma takılan soruları kime sorabilirim?

Bize enerji@baslangicnoktasi.org adresinden ulaşabilirsiniz.