ÇevreEtki Yatırımı

Vogue’un Sıfır Karbon Salınımlı Kapak Kızı

Moda dünyasının en köklü dergilerinden Vogue İtalya, 2020 yılının ilk ayında bir ilke imza attı ve sıfır karbon ayak izi bırakan bir kapak çekimi yaptı. 3 Ocak’ta yayımladığı basın bülteninde bu cesur kararın tek nedeninin daha sürdürülebilir olmak olduğunu belirten Vogue İtalya yetkilileri, moda sektörünün bütün dünyadaki ulaşım araçlarından daha fazla karbon ürettiğine dikkat çektiler. “O mükemmel kapak resimlerinin” çekilmesi için ortalama 20 uçuşun, 60 uluslararası kargonun, 150 kişinin yemek israfının, paketli yemekler için kullanılan sonsuz plastiğin ve her türlü teknolojik aleti çalışır tutmak için 15 gün 10 saat durmadan harcanan elektriğin “artık dünyanın karşılayabileceğinden çok fazla bir karbon salınımı” olduğunu savunan dergi yöneticileri, onun yerine çok daha az karbon kullanarak hazırlanan illüstrasyonları kullandı. Vogue İtalya’nın genel yayın yönetmeni Emanuele Farneti, içerik üreticilerinin her şeyden önce “entelektüel dürüstlüğü” korumaları gerektiğini ve yıllardır söylenmeyen gerçeğin aylık moda dergisi çıkarmanın çevreye son derece zararlı olduğunun altını çizdi.

Vogue İtalya, Ocak 2020 kapak sayfası için 7 sanatçıdan (David Salle, Vanessa Beecroft, Cassi Namoda, Milo Manara, Delphine Desane, Paolo Ventura, and Yoshitaka Amano) kadın illüstrasyonları çizmelerini istedi. Bütün illüstrasyonların ortak özelliği çizilen modellerin baştan aşağı Gucci tasarımları ile kaplanmış olmalarıydı. Böylece Vogue, hiç bir ulaşım, atık ve kargo pisliği olmadan son derece estetik görseller yaratabilmiş oldu.

Vogue İtalya’nın bu radikal tutumu sadece kendi aldığı bir karar değil. 2010’ların son ayında bir araya gelen 26 Vogue dergisinin genel yayın yönetmenleri sürdürülebilirlik, çeşitlilik ve bireylere ve doğaya saygı ilkelerini yaygınlaştırmak için “Vogue Değerleri”ni yayınlandı. Her ay 268 milyon tüketiciye ulaşan ve moda dünyasında en çok sözü geçen yayın otoritesi olan Vogue, okuyucularının %74’ünün sürdürülebilir modayı önemsediğini ve yayın grubu olarak bundan sonra aldığı her türlü kararda gelecek nesillerin haklarını gözeteceklerini açıkladı.

2020 senesine sıfır karbon salınımlı kapak çekimi ile başlayan Vogue İtalya yıl sonuna kadar dergi ambalajlarının tümünü %100 geri dönüştürülebilir plastikle değiştireceklerini de açıkladı. Vogue İtalya’nın efsanevi yayın yönetmeni Franca Sozzani’nin vefatından sonra 2016 yılında dergiyi yönetmeye başlayan Farneti her sene moda dünyasının tabularını yıkmak için farklı ilklere imza attı. 2017 yılında ilk defa aynı cinsiyetten iki kişinin öpüşmesini kapak resmi yaparakken 2018’in bir sayısında sadece 60 yaş üstü modeller kullandı.

Vogue İtalya’nın gerçek insan dışı figürleri kapaklarına taşıması uzun vadede sürdürülebilirlik dışında farklı konularda da tektonik değişimlere sebep olabilir. Çoğu zaman beyaz kadın dışı figürleri “dünya güzeli” bulmakta zorlanan batı okuyucuları böylece farklı figürleri, hatta gelecekte belki robotları, estetik birer figür olarak algılamaya başlayabilirler. Bu da uzun vadede zarafet, estetik ve güzellik tanımlarının değişmesini sağlayabilir.

Moda olan; modaya dair olan, artık sadece en güzel ve yeninin bir araya geldiği “şey”ler dünyasından çıkıyor ve “onarıcı ve faydalı” olma kaygısı taşıyan bir üretici sektör haline geliyor.

Fakat modanın çevreye olan olumsuz etkisi, binlerce tüketiciyi etkileyen Vogue gibi kurumların duruşu değişmedikçe azalmayacak. Moda dünyasının her sezon değişen, yılda10 şehirde 6 kere düzenlediği moda haftaları çevreye son derece zarar vermeye devam ediyor. Hatta bu durumu düzeltmek için Stockholm artık yılda sadece bir moda haftasına ev sahipliği yapacağını açıkladı.  

Moda dünyasının çevre tahribatını engellemek için moda üreticilerin ve tekstilcilerinin değil, tüketicinin tercihlerini bizzat etkileyen kurumların da sürdürülebilirlik ve sorumlu tüketim alanında örnek davranışlar teşkil etmesi büyük önem taşıyor. 

 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiSürdürülebilirlik

Yeşil Tüketimin İzinde: Ekotüketim ve Geleceğe Daha Yeşil Adımlar

ÇevreEkolojiYenilenebilir Enerji

Geleceğimiz için Temiz Bir Adım: Karbon Net Sıfır ve İnsan

ÇevreSağlıkYapay Zeka

Su Kirliliğine Karşı Yapay Zekanın Öncü Rolü

ÇevreSürdürülebilirlik

Sürdürülebilir Moda: Çevreyle Uyumlu Bir Yaklaşım

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir