Yapay Zeka

Yapay Zekâ Dünyasında Hayatta Kalmak İçin Ne Yapabiliriz?

Konu: Yapay zekâ ve benzeri birçok teknolojinin de kullanımıyla beraber insanları “hacklemek” kolaylaştı. Bu ne demek? Şirketler veya kurumlar, bireylerin ilgi alanlarını, korkularını, kişisel bilgilerini, alışkanlıklarını, gelirlerini ve bunun gibi birçok farklı veriyi bir araya getirip çok isabetli analizler yapabilir duruma geldi. Bu da şirketlere bunu paraya çevirme imkânı veriyor. Başka kurumlara da kendi ajandalarına göre insanları yönlendirme olanağı sağlıyor. Olumlu ve olumsuz… Peki, biz buna karşı ne yapabiliriz?

Detay: Bir kişi hakkında hem detaylı hem de yıllara yayılan bir veri setine sahipseniz, ve bunu benzer kişilerin yönelimleriyle de birleştirirseniz, o kişiyi kendisinden bile daha iyi tanıdığınız alanlar olabilir. Bu da çok kişiselleştirilmiş bir şekilde bireyleri hedeflemeyi sağlayabilir.

Örnek: Para harcama alışkanlıklarınıza, sağlık bilgilerinize, gelir seviyenize, kişisel gen haritanıza ve yaşadığınız lokasyon verilerine sahip bir ilaç şirketinin sizi eline alması çok zor olmayabilir.

Ne yapabiliriz: Bu sorunun cevabı çok kolay değil. Ama geliştirebileceğimiz bir özelliğimiz, Yuval Noah Harari’nin de dediği gibi, kendimizi daha iyi tanımak olmalı. Bir bakıma yapay zekâ ile kendimizi tanımak konusunda yarışmalı ve kişisel özelliklerimizin bilincine varmalıyız. Bu bilinci de beynimizin bir köşesinde sürekli tutarak, sorgulayıcı bir tavır edinmemiz gerekiyor. Her ne kadar sağlıklı bir bakış açısı olmasa da, yapay zekâya karşı savunmasızlığımızı ancak bu şekilde azaltabiliriz.

Sonuç: Dünya değişiyor ve bizler bunun farkında olmalı ve kendimizi ona göre adapte edebilmeliyiz. Bir adım öteye götürürsek, “kendimizi tanıma” konusu okullarımızda okutulması gereken bir yetkinlik dersi haline gelmeli. Bilgiye dayalı dersler şekil değiştirmeli. Bilgi günümüz dünyasında fazlasıyla var. Bu bilgi ikliminde, psikolojik, sosyolojik, politik ve ekonomik nasıl bir yaşam biçimi benimsemememiz gerektiği okullar için çok daha öncelikli bir konu olmalı.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
AğlarYapay Zeka

Duygu Analizi

EtikYapay Zeka

Google Avrupa Birliği’nin, Microsoft ABD’nin Yanında

Yapay Zeka

Teknolojik Gelişmeleri Topluma Anlatma Meselesi

AğlarYapay Zeka

Ağlar - Robotlar

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir