TeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka Teknolojisinde Yılın Enleri

Yapay zeka (AI), bir bilgisayar sistemine insan gibi düşünme ve öğrenme yetenekleri kazandırmayı hedefleyen bir teknolojidir. Bu teknolojinin yardımıyla oluşturulan ürünler, genellikle insanların işlemlerini hızlandırmak, yanlışlıkları azaltmak veya insanların yapabileceklerinden daha fazla işlem yapabilmek amacıyla tasarlandı. 2022 yılına ait yapay zeka ile geliştirilmiş teknolojik ürünlerde ilk 10 listesi;

1. Makine öğrenme
Klasikler bir sebepten dolayı klasiktir. Şimdiye kadar hepimiz Makine Öğrenimine (ML) aşinayız ve bilmeyenler için ipucu adında: Makine Öğrenimi, bilgisayarların öğrenmesine ve böylece daha zeki hale gelmesine yardımcı olur. Uzun zamandır yapay zekanın temel bir dalı olmuştur, ancak artık günlük olarak kullandığımız birçok uygulama ve teknolojide giderek daha merkezi hale gelmektedir. Onunla sandığınızdan çok daha fazla etkileşim kuruyorsunuz ve Makine Öğreniminin şu anda en iyi 10 yapay zeka teknolojisinden biri olduğunu onaylıyorsunuz.

Örneğin, LinkedIn’i ele alalım. Yapay zeka ve özellikle Makine Öğrenimi ile ilgili her şeye sahiptir. LinkedIn’de Yapay Zeka (AI) Başkan Yardımcısı Deepak Agarwal, kuruluşun 2007’den beri AI teknolojisini ve özellikle ML’yi kullandığını açıklıyor; “…aslında, ‘Tanıyor Olabileceğin Kişiler bizim ilk yapay zeka ürünümüzdü.”

Makine Öğrenimi de genellikle doğrudan işe alım süreçlerinde kullanılır; yazılım uygulamaları, özgeçmişleri ve profilleri belirli kriterlere göre tarayabilir. 2022’de yapay zekanın dijital ve teknoloji alemlerindeki çeşitliliği geliştirmeye, farklı geçmişlerden yetenekler aramaya ve kapsayıcılığa odaklanmaya katkıda bulunması umut ediliyor.

2. Doğal Dil İşleme
Doğal dil işleme (NLP), makineler ve insanlar arasındaki etkileşimle ilgilenen yapay zekanın bir dalıdır. Cümlelerin yapısını analiz eder ve ardından makinelere insan dilini anlamayı öğretir; yani günlük dil. Teknoloji, Siri ve Alexa gibi uygulamaların yanı sıra dolandırıcılık tespit operasyonlarında zaten kullanılıyor, ancak önümüzdeki yıllarda daha da artacak.

Makine çevirisini iyileştirecek ve sohbet robotlarının ve sanal asistanların performansını mükemmelleştirecek. Bu aynı zamanda iş operasyonlarını ölçeklendirmeye yardımcı olabilir. Çevik ve işbirliğine dayalı çalışma modelleri, sorunsuz ve net küresel iletişim ihtiyacını artırdıkça, bu teknolojiyi daha çok göreceğiz.

3. Üretken Yapay Zeka
Generative AI, içeriği üreten ve yapay zekanın etkileyici yaratıcı kapasitelerini gösterebilen bir teknolojidir. Generative AI, metin, ses ve görüntüleri kullanarak gerçekçi portre fotoğraflarından müziğe kadar her şeyi yapabilir. Eski filmlere renk katabilir veya bir kişinin kimliğini avatar biçiminde koruyabilir. Sağlık hizmetlerinde Generative AI, bir röntgen görüntüsünün farklı açılarını hesaplayarak tümör gibi bir hastalığın büyüme yönünü bile tahmin edebilir ve görselleştirebilir. Gartner tarafından 2022 için stratejik bir AI teknolojisi trendi olarak adlandırılan, önümüzdeki dönemde Generative AI hakkında çok daha fazla şey duyacağız.

4. Derin Öğrenme
Derin Öğrenme, insan beyninin nöral devrelerini kopyalayan bir yapay zeka biçimidir. Bir insanınkine benzer davranışları taklit etmek için verileri işleyen ve kalıplarla çalışan bir teknolojidir. Otomatik konuşma tanıma ve görüntü tanıma gibi tanıdık araçlar zaten bu teknolojiyi kullanıyor. Gittikçe daha fazla çeşitlilikle uygulanan derin öğrenme, artık borsa ticareti tahminlerinden sürücüsüz arabalar için gereken teknolojiye kadar her yerde kullanılan dijital ortamın önemli bir parçası! Bu kadar geniş uygulama olanaklarıyla Derin Öğrenme, 2022’deki en iyi 10 yapay zeka teknolojisi listesinde sağlam bir şekilde yer alıyor.

5. Takviyeli Öğrenme
Takviyeli öğrenme, karar verme ve ödüle dayalı eğitim ile çalışan bir yapay zeka biçimidir. Bir müşterinin geçmiş deneyimlerinden öğrenmek için verileri kullanmak yerine, bu yapay zeka biçimi gerçek zamanlı olarak öğrenebilir. Microsoft’taki araştırmacılara göre, günlük hayatımızda alışık olduğumuz türden daha doğal bir öğrenme biçimini simüle ediyor.

Raluca Georgescu, Microsoft’ta bir araştırma yazılımı mühendisidir ve harika bir örnek verir: Fransızca öğrenmeye çalıştığınızı hayal edin. Fransa’ya gidiyorsunuz ve yerel halkla pratik yaparak dilin içine dalıyorsunuz. Hata yaparsanız komik bakışlarla karşılaşabilirsiniz ama onlardan ders alırsınız. Bir kruvasanı doğru şekilde sipariş ederseniz, bir tane alarak ödüllendirilirsiniz. Bu, 2022’nin en iyi 10 yapay zeka teknolojisinden biri olan ödüle dayalı pekiştirmeli öğrenmenin akıllı ve verimli doğasıdır.

6. Robotik Süreç Otomasyonu
Robot bilimi artık bilimkurgu için ayrılmıyor; teknoloji, profesyonel manzaramızın temel bir parçası haline geliyor. Yapay zeka, kurumsal faaliyetlere daha fazla verimlilik getirmek için robotik ile birlikte kullanılıyor. Robotik Proses Otomasyonu, üretkenliği artırırken tutarlı, doğru ve güvenilir çıktılar sağlamak için insan görevlerini kopyalar ve otomatikleştirir.

Finansal hizmetlerde çalışan birinin yapması gereken günlük işlerin bir kısmının yapay zekaya sahip robot teknolojisiyle tamamlandığını hayal edin. Bu, benzersiz insan yeteneklerini yenilik ve teslimata yöneltmeleri için onlara hem zaman hem de enerji kazandıracaktı.

7. Yapay Zeka Nesnelerin İnterneti (IoT) ile Buluşuyor
Akıllı ev cihazlarımız ve diğer bağlı cihazlarımız, erişim ve kontrol parmaklarımızın ucundayken günlük yaşamda yolumuza devam etmemize yardımcı oluyor. Akıllı buzdolabını, akıllı saati, akıllı telefonu düşünün. Nesnelerin İnterneti (IoT; internete bağlı cihazlarımızı ifade eden bir terim) ile giderek daha fazla birleşen yapay zeka sayesinde, bu cihazlar çok daha akıllı hale gelmek üzere.

IoT cihazları yapay zeka ile birleştirildiğinde analitik yetenekler kazanmaları mümkündür. Kendilerine bağlı diğer uygulama ve cihazlardan toplayabilecekleri verilere dayanarak önerilerde bulunma konusunda daha başarılı olacaklar.

8. Çok Modlu Öğrenme
AI araştırma ve geliştirme yalnızca yeni ürünlere, mutlu müşterilere ve başarılı işlere odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda yapay zekanın kendisine de odaklanır. Sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde yenilik yapmak ve yaratmak için teknoloji ve dijital sektörlerin dikkatlerini daha iyi ve daha sağlıklı yapay zeka modellerini geliştirmeye ve oluşturmaya odaklama sorumluluğu vardır.

Çok modlu öğrenme, bir sistemin çok çeşitli duyusal bilgilerden bilgi aldığı Makine Öğrenimine benzer. Görüntüler, konuşma, metin ve ses gibi şeylerden bir arada öğrenmek, makinelerin daha geniş fikirleri daha iyi anlamasını sağlar. Çok modlu öğrenme, nihayetinde, dünyayı daha iyi anlamak için makinelerin daha eksiksiz bir girdi anlayışı kazanmasına yardımcı olur. Bu, daha iyi AI modelleri oluşturmaya ve daha iyi sonuçlar elde etmeye yardımcı olacaktır.”

9. Meta Evren
Metaverse, 2022’de en iyi 10 yapay zeka teknolojisinden biri olarak büyük ilgi gören, gelişmekte olan bir teknoloji alanıdır. Kullanıcıların alışveriş, toplantı, çalışma ve oyun oynama gibi etkinliklerde bulunabilecekleri sürükleyici bir sanal arenadır. Şirket devleri Meta ve Apple şu anda meta evrenin yönünü belirlemede kilit oyuncular; aslında Meta’nın CEO’su, internetin bir bütün olarak hangi yöne gitmesi gerektiğine karar vermek için çalıştıklarına inanıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir alan.

10. Düşük Kodlu veya Kodsuz Yapay Zeka
STEM alanındaki dijital yetenek eksikliği, yapay zekanın gelişimi üzerinde zincirleme bir etkiye sahiptir. Yapay zeka konusunda eğitilmiş geliştiriciler, mühendisler ve kodlayıcılar için henüz karşılanmayan büyük bir talep var. Biz RightBrains olarak bu sorunu çözmek için teknoloji alanındaki kadınları desteklemek ve sayısını artırmakla meşgul olsak da, geçici bir köprü düşük kodlu ve kodsuz çözümlerdir. Sonuçta, bu teknoloji duraklatılmayacak.

Yazılım geliştirme platformlarında zaten öne çıkan bu daha az kodlayan vatandaş yaklaşımı, yapay zekaya daha fazla demokratikleşme getiriyor ve daha az teknik uzmanlığa sahip olanların özel yapay zeka çözümleri geliştirmesine olanak tanıyor. Bu, sahanın cinsiyet açısından daha çeşitli, yetenekle dolu kapsayıcı bir alana dönüşmesi sırasında saha üzerindeki baskıyı azaltabilir. Düşük kodun yapay zeka manzarasının çok daha büyük bir parçası haline gelmesine ve 2022’de en iyi 10 yapay zeka teknolojisi listesinde yerini almasına şaşmamalı.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir