GirişimcilikLiderlik

Yeni Girişimciler için Ekip Kültürünü Oluşturma Önerileri

Ekip çalışmaları, çoğunlukla, bireylerin tek başlarına başarabileceklerinden çok daha fazlasının elde edilmesini sağlar. Bu nedenle hem ekip kültürü inşa etmek hem de ortaya çıkacak işler için önem taşır. Ekip kültürü bireylere ve şirketlere hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunur.

Bir ekip lideri ya da bir girişimin kurucusuysanız sürdürülebilir bir ekip kültürü oluşturmak için bazı adımları takip edebilirsiniz.

Diğerlerinin Bu Konuda Ne Yaptığını Araştırın

 Ne tür bir kültüre sahip olduklarını ve bu kültürü nasıl inşa ettiklerini öğrenmek için diğer startup’ları araştırın. Başka ekip liderlerinin fikirlerini alın ve görüşlerine başvurun. Ekibiniz için ne tür bir kültür oluşturmak istediğinize karar vermenizi kolaylaştıracak ve bu yolda size yardımcı olacak kitaplar okumak, üst düzey liderlerin yayınlanmış röportaj ya da konuşmalarını dinlemek de süreç boyunca işinize yarayabilir.

Ekibiniz için Bir Vizyon Oluşturun

İnsanlar genellikle inandıkları şeye katkıda bulunmak isterler. Bu nedenle ekibinizi bir hedefe ulaşmak için motive edecek bir vizyon oluşturabilir ve ekip kültürünü bu vizyon etrafında şekillendirebilirsiniz. Ancak burada oluşturduğunuz vizyonu, ekibinize açıkça anlatmanız ve herkesin motive kalabilmesi için belirlediğiniz hedefler doğrultusunda nasıl katkılar sunduklarını onlarla paylaşmanız gerekiyor. Örneğin bulunduğunuz bölgeyi iyileştirecek çalışmalar yapmak, tüm ekibi birleştirebilecek bir vizyon olabilir.

Düzenli Bir Toplantı Zamanı Ayarlayın

 Ekibinizle düzenli olarak görüşmek, herkesin neye odaklanacağını bilmesini sağlamanın yanı sıra ekip üyelerine sorularını ya da endişelerini paylaşma fırsatı da sunar. Bu nedenle ekibinizle belirli aralıklarla buluşacağınız ve herkesin katılabileceğine emin olduğunuz bir takvim oluşturun. Toplantı öncesinde, konuşmayı planladığınız konuları ekibinizle mutlaka paylaşın ve hazır olmalarını sağlayın.

Ekibinizle İlişki Kurun ve Onlara Destek Olun

 Startup’ların, büyük şirketlere göre daha az sayıda çalışana sahip olması, etkileşim açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Ekip üyelerinizin doğum günlerini kutlamak, kişisel yetenek ve ilgi alanlarından haberdar olmak, ihtiyaçlarıyla ilgilenmek gibi basit ama etkili davranışlar; ekibinizin hem sizinle hem de iş yeriyle olan bağlarını güçlendireceği gibi motive kalmalarına da yardımcı olur.

Ekibinize görevlerini tamamlamalarında ihtiyaç duyacakları kaynakları sağlamak, yardıma ihtiyaç duydukları konularda yanlarında olmak ve kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda eğitim almalarına destek olmak da ekip kültürü oluşturmak adına önem taşır.

Yapıcı Geri Bildirimler Verin

Ekibinize neyi iyi yaptıklarını veya hangi konuları iyileştirebilecekleri hakkında bilgi vermeniz, onlara kendilerini geliştirmeleri konusunda katkı sağlayacağı gibi ekip kültürünün oluşmasına da yardımcı olur. Geri bildirimlerinizi kişiye özel uyarlamaya çalışın. Ekip arkadaşlarınızdan biri için sıradan sayılabilecek bir konuşma tarzı, diğeri için kırıcı algılanabilir. Ekibinizin başarılarını sık sık takdir etmeyi ve eksik oldukları noktaları geliştirdiklerinde, bunu fark ettiğinizi onlara göstermeyi unutmayın. Ayrıca ekibinizin size vereceği geri bildirimleri dinlemek ve dikkate almak da ekip kültürünüzün güçlenmesine destek sağlar.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir