EnerjiHavacılıkSürdürülebilirlik

Yeni Nesil Uçaklar

Gün geçtikçe derinleşen iklim krizi tüm sektörleri derinden sarsmaya devam etmekte ve her sektörde çevreye duyarlı yeni ürünler gelişmesine yol açmaktadır. Özellikle yakıt tüketimi açısından itibarı kötü olan havacılık sektöründe yeni yöntemler geleceğe yönelik biraz olsun umut vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, NASA’nın “Sürdürülebilir Uçuş” projesi aracılığıyla Boeing ile müşterek tasarladığı uçak olan “X-66A” model uçağı yakın zamanda resmen tanıtmıştır. X-66A, Beyaz Saray tarafından 2021’de yayınlanan ABD Havacılık İklimi Eylem Planında belirtilen havacılık sera gazı emisyonları için net sıfır hedefine ulaşılmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış ilk uçaktır.

NASA tarafından yapılan basın açıklamasında, X-66A’nın, şu anda ticari hava yolculuğunun bel kemiği olarak çalışan uçaklar için bir emsal teşkil edebileceğini ve yeni nesil sürdürülebilir uçakların önünü açabileceğini belirtmiştir. Özellikle planlanan yeni nesil uçakların sera gazı emisyonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olması beklenmektedir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, “X-66A, havacılığın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacak, uçakların daha yeşil, daha temiz ve daha sessiz olduğu çağın kapılarını aralayacağını belirtmiştir.”

Tahrik sistemleri ve malzemelerdeki gelişmelerle birlikte, mevcut “sınıfının en iyisi” uçaklara kıyasla yakıt tüketiminde %30’luk bir azalmaya ve dolayısıyla çok daha az emisyon miktarına yol açacaktır.

NASA’nın Havacılık Araştırma Misyonu Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Bob Pearce, bir demecinde ilgili uçağa yönelik dikkat çekerek “2050 yılına kadar net sıfır havacılık emisyonu hedefimize ulaşmak için, X-66A’da görüldüğü gibi yeni havacılık konseptlerine ihtiyacımız var ve bu deneysel hava aracıyla, havacılık endüstrisinin ihtiyaç duyduğu enerji tasarrufu sağlayan, emisyonları azaltan teknoloji türlerini göstermeyi hedefliyoruz.” şeklinde belirtmiştir.

Emisyon azaltılmasına yaptığı vurgu ile X-66A, şimdiye kadarki en önemli uçaklarından birisi olma ve gelecekte gökyüzünü renklendiren uçakların başını çekme yolunda kararlı gibi görünmektedir.

Yesugay Oba

Yesugay Oba küresel bir danışmanlık şirketinde, yönetici danışman olarak çalışmakta  dijital strateji va dönüşüm alanında hizmet vermektedir. Yesugay günümüz teknolojilerine ve teknolojinin kullanım alanlarına özel bir ilgi duymaktadır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiSürdürülebilirlik

Yeşil Tüketimin İzinde: Ekotüketim ve Geleceğe Daha Yeşil Adımlar

BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

DeğişimİnşaatSürdürülebilirlik

Geleceğin Ahşap Şehirleri

DoğaSağlıkSürdürülebilirlik

Küresel Isınma ve Sivrisinekler: Hayvanlarla İlişkimizin Dönüşümü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir