DeğişimİnşaatSürdürülebilirlik

Geleceğin Ahşap Şehirleri

Geleceğin şehirlerini inşa etmek, sürdürebilir doğa ve insanla uyumu keşfetmek her daim ön planda olmuştur. Özellikle son zamanlarda iklim krizi ile adını sıkça duyduğumuz sürdürülebilir binalara çok daha büyük bir gelişme eklendi. Sürdürülebilir ahşap şehirler!

Geçtiğimiz günlerde İsveçli merkezli bir yapı firması dünyanın en büyük ahşap şehri olabilecek projeyi hayata geçirme planlarını kamuoyuna sundu. Buna göre Stockholm Wood City, İsveç’in güneyindeki Sickla bölgesinde inşa edilecek ve 250.000 metrekarelik alanın inşaatına 2025 yılında başlanacaktır. Proje tamamlandığında ise 2.000 ev ve 7.000 ofisin yanı sıra nice restoran ve dükkanları da bünyesinde bulunduracağı bildirilmiştir. Bu proje için şimdilik ayrılan para miktarı ise 1.4 milyar $ civarında olduğu söylenmiştir

Bu şehirde genel geçer beton yerine ahşap malzemeler kullanarak projenin karbon ayak izi beton ve çelikten inşa etmeye kıyasla %40’a kadar azaltılması planlanmaktadır. Bu şehir için diğer bir avantajın da inşaatın kasabanın beton ve tuğladan inşa edilmesi durumunda oluşabilecek kadar gürültülü olmayacağını söylüyor. Bu da şehri cazip kılan ve değerini arttıran faktörlerden birisi olarak kayda geçmiştir

Ek olarak, çoğu insanın ahşap binalarla ilgili en büyük endişesi yangın riskidir. Wood City’deki binalar, özellikle aleve dayanıklı katmanlardan oluşan birkaç yangından korunma sistemi ile donatılacaktır.

Şimdilik kulağa her ne kadar uçuk bir proje gibi gelse da gelecekte projenin başarısına göre alıştığımız beton binalar değil de ahşap binalarda yaşamamız belki de hiç uzak değil!

Yesugay Oba

Yesugay Oba küresel bir danışmanlık şirketinde, yönetici danışman olarak çalışmakta  dijital strateji va dönüşüm alanında hizmet vermektedir. Yesugay günümüz teknolojilerine ve teknolojinin kullanım alanlarına özel bir ilgi duymaktadır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
ÇevreEkolojiSürdürülebilirlik

Yeşil Tüketimin İzinde: Ekotüketim ve Geleceğe Daha Yeşil Adımlar

BiyoteknolojiİnovasyonSürdürülebilirlik

Güneş Enerjisiyle Yaşayan Mikroplar: CO2'den Sürdürülebilir Geleceğe Köprü!

DoğaSağlıkSürdürülebilirlik

Küresel Isınma ve Sivrisinekler: Hayvanlarla İlişkimizin Dönüşümü

DoğaSürdürülebilirlikYapay Zeka

AI Atık Tanıma ve Dünya'da Geri Dönüşüm

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir