Start-upYatırım

Girişiminizi Potansiyel Yatırımcılarınıza Tanıtırken Hangi Yönlerini Ön Plana Çıkarmalısınız?

Yatırımcıların ilgisini çekmek isteyen bir girişimciyseniz; işe ilk olarak ne yaptığınızı, nasıl büyüyeceğinizi ve rakiplerinizden nasıl ayrışarak hayatta kalacağınızı en doğru şekilde anlatarak başlamanız gerekiyor.

Girişiminizi potansiyel yatırımcılarınıza tanıtırken mutlaka ön plana çıkarmanız gereken bazı temel özellikler bulunuyor.

Vizyon

Güçlü bir girişim olduğunuzun mesajını verebilmek için öncelikle güçlü bir vizyonunuz olması gerekiyor. Yatırımcılarınıza neden var olduğunuz, amacınızın ne olduğu ve nereye varmak istediğinize dair net bir çerçeve sunmanız önem taşıyor. Vizyonunuzun net olması; işinizi yürütme, işe alım, kaynak yaratma gibi konularda da netliğe sahip olmanızın temelini oluşturuyor.

Değerler

Sahip olduğunuz değerler, girişiminizi şekillendirecek temel etkenler arasında ikinci sırada yer alıyor. Değerler, şirket kültürünüzü şekillendirmenize ve ekip yapınızı oluştururken nasıl insanlarla yola devam edeceğinize yardımcı olacağı gibi yatırımcı adaylarınızın fikirlerinin de sizinle örtüşüp örtüşmediğini anlamasına yardımcı oluyor.

Yenilik

Girişimler, genel olarak piyasadaki halihazırda var olan şirketlerden biraz daha farklı olarak ön plana çıkıyor. Girişimlerin, pazarda yaygın olarak bulunan ürün ya da hizmetleri kopyalama lüksü bulunmuyor. Bu nedenle girişiminizi tanıtırken, pazara yenilik olarak ne sunduğunuzun ve tüketici ihtiyacını nasıl bir fark yaratarak karşıladığınızın altını özellikle çizmeniz önem taşıyor.

Teknoloji ve Mühendislik

Kusursuz bir ürün ortaya çıkarmak için mühendislik ve teknolojiye odaklanmanız gerekiyor.  Ancak işiniz elbette ki bu kadarla bitmiyor. Geliştirdiğiniz teknolojiyi veya ürününüzü geliştirirken faydalandığınız teknoloji ve mühendislik detaylarını yatırımcılarınızın da bilmesini sağlamanız önem taşıyor.

Esneklik

Güçlü girişimlerin belirgin özellikleri arasında, esneklik yer alıyor. Ürününüz doğru çalışmadığında, rekabetin gerisinde kaldığınızda veya finansman sıkıntısı çektiğinizde yolunuza nasıl devam edeceğinizi ve işleri yeniden yoluna sokmak için yeterince esnek davranabileceğinizi öncelikle kendinizin bilmeniz ve yatırımcı adaylarınıza da en doğru şekilde aktarabilmeniz gerekiyor.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TrendlerYatırım

Melek Yatırımcılığı Hakkında İnceleme: Para Kazanma ve Sosyal Çevre Edinme Becerilerini Nasıl Etkiler?

Start-upVeriYatırım

"Türkiye Startup Yatırımları" Raporu Yayımlandı

GirişimcilikYatırım

Yatırım Almak Girişiminiz İçin Kaynak Yaratmanın Tek Yolu Değil

GirişimcilikStart-up

Bir Start-up Kurucusunun Sahip Olması Gereken 5 Özellik

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir