GamingGirişimcilik

Dünyanın Farklı Yerlerinden İlham Alabileceğiniz 10 Oyun Girişimi

Video oyunları uzun yıllardır hem çocuklar hem de yetişkinler için en büyük eğlence araçlarından birisi. Video oyunlarına mobil oyunların da eklenmesiyle, oyun oynayan kitlenin daha da artış göstermesi ise oyun sektörünün de aynı oranda büyümesini sağladı. Tüm bunlara teknolojide yaşanan gelişmeler de eklendiğinde, oyun sektörünün bugün dünyadaki en heyecan verici endüstrilerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Tam da bu sebeple tüm dünyada oyun girişimlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Eğer siz de bir oyun girişimi kurmayı hedefliyor ya da fikrinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız, dünyanın farklı yerlerinde başarıya ulaşmış bu girişimler size ilham verebilir.

Affectiva

 2009 yılında kurulan Affectiva, belirli insan duygularını algılayabilen ve zihin durumlarını analiz edebilen yenilikçi bir duygu tanıma yazılımı geliştirdi. Yapay zekâ yazılımı, daha sonra, oyuncunun tepkilerini ve hislerini analiz ederek oyunları kişiselleştirmeye yardımcı olan bir oyun endüstrisine doğru yol aldı. Şirket, geliştirdiği yazılımı, oyuncu tepkileri hakkında gerçek zamanlı verileri yakalamak ve oyunlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmek için de kullanıyor.

CastAR

CastAR, oyuncular için hiper gerçekçi bir oyun düzeni oluşturmak üzere artırılmış gerçeklik oyun gözlüklerinde uzmanlaşmış bir girişim. Kullanıcılar, şirketin ürettiği gözlükler sayesinde oyundaki karakter ve öğelerin 3D hologramlarını görebiliyor, onlarla etkileşime geçebiliyor ve böylelikle içinde bulundukları ortamın tamamı oyun dünyasının kendisine dönüşmüş oluyor.

Didimo

Didimo, gerçekçi 3D insan modelleri oluşturmak üzerine çalışan bir startup. Canlı bir insan gibi görünecek, hareket edecek ve konuşacak avatarlar yaratan Didimo, bunun için kişilerin yüz girdilerini kullanıyor. Böylece kullanıcılar, oyunlar da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanabilecekleri dijital bir versiyonlarına sahip oluyor.

Gamestream

Gamestream, kullanıcılara nerede olduklarından veya hangi cihazı kullandıklarından bağımsız olarak sevdikleri oyunlara erişme olanağı sunuyor. Bir bulut oyun hizmeti sunan şirket; temel performans göstergelerini takip eden haftalık ve yıllık raporları, satışları ve müşterilerin içgörü kazanmasını sağlayan kullanım verilerini de takip ediyor.

Gazoom

 Oyun klipleri düzenleyen ve paylaşan bir platform olan Gazoom, oyunlarda ön plana çıkan olayları otomatik olarak yakalayabiliyor ve yapay zekâ tabanalı kayıt araçları ile oyunculara tüm önemli olayları kaydederek klipler oluşturma ve bunları arkadaşları ile paylaşma imkânı veriyor.

Improbable

Video oyunları için simülasyon yazılımı üreten İngiltere merkezli Improbable, benzeri görülmemiş büyüklükte ve gerçekçi bir ölçekte sistemleri simüle etmek üzerine çalışıyor. Şirket; kullanıcıların savunma, enerji, sağlık ve finans sektörleriyle ilgili oyunları oynamalarına olanak sunan sürükleyici ve otantik bir oyun dünyası deneyimlemelerini sağlıyor.

Lucid Sight

Nihai amacı sanal gerçeklik oyunlarını mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcı için ücretsiz ve erişilebilir kılmak olan şirketin oluşturduğu yazılım geliştirme kiti Lucid Sight, VR geliştiricilerinin oyunlarını, yazılımlarına uygun sanal gerçeklik içerik platformlarında tanıtmasına ve sergilemesine yardımcı oluyor.

Manitcore Games

Manitcore Games, kullanıcılara gelişmiş çok oyunculu oyun deneyimleri sağlamak için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanan içgörülerle yüksek kaliteli fantezi oyunları sunuyor. Şirket aynı zamanda, geliştirdiği Core isimli platformla oyun yaratıcılarına, kendi oyunlarını tasarlamak ve dünyayla paylaşmak için ücretsiz olanaklar da sunuyor.

Mobalytics

Mobalytics, güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek ve oyununuzu nasıl geliştireceğiniz konusunda faydalı bilgiler sağlamak için performans analizi yaptığı için “en iyi oyun asistanı” olarak adlandırılıyor. Oyuncunun oyun yeteneklerinin belirli yönlerini analiz etmek için kullanıcı performans verilerini kullanan uygulama, ardından oyuncuya nasıl daha iyi olacağına dair kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunuyor.

Overwolf

Overwolf, oyuncular ve içerik üreticileri için oyun uygulamaları oluşturan ve geliştiren bir yazılım platformu. Oyun geliştiricilere, oyun uygulamaları oluşturmak için ihtiyaç duydukları tüm araçları sunan Overwolf, oyuncular için kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilecek yeni özellikler eklemek adına bireysel geliştiriciler ve şirketlerle iş birliği yapıyor.

 

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir