BlockchainYapay Zeka

Gelecekte Sıradan Bir Gün

Konu: Geleceğin dünyasına iyimser ya da kötümser bakmak mümkün çünkü ikisi için de birçok neden var. Gerçekleşmesi muhtemel iki farklı senaryo çizebiliriz. Şimdi yazacağım bir senaryo üzerinden hayal kurmak istiyorum. Yorumu size bırakıyorum.

  1. Sabah kalktınız.
  2. Tuvalete gittiniz. Otonom tuvaletiniz idrarınızı her gün olduğu gibi testlerden geçirdi ve sonuçları doktorunuzla paylaştı.
  3. Artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğünüzü taktınız. Evinizde hangi yemekler var ve bunlarla mutfak robotlarının size hazırlayabileceği tüm seçenekler önünüze geldi.
  4. Bu seçenekler, sizinkine benzer değerlere, alışkanlıklara, zevklere, hastalıklara, alerjilere sahip kişilerin tercihlerinden oluşan, yıllara yayılmış büyük bir veri setinin yapay zekâ tarafından analiz edilmesiyle yapıldı. Vücudunuzdaki tepkimeler de vücudunuzdaki sensörler aracılığıyla “mutfak ekibine” iletildiği için tam olarak kişiselleştirilmiş menü önünüzde.
  5. Menüden bir yemeği düşünce gücünüzle seçtiniz. Geçen sene Neuralink tarafından beyniniz bir işletim sistemine bağlanmıştı. Bu da AR gözlüğünüzden mutfak robotunuza kadar tüm bilgi ağına bağlı konumda. Kısaca, sistem çalışıyor. Yemeğiniz hazırlandı.
  6. Sıra geldi gazeteye. Sizin ilgi alanınıza göre belirlenmiş, Neuralink ile o sabahki modunuza göre uyarlanmış, tercih ettiğiniz kaynak tipine göre (video, metin, podcast) düzenlenmiş haber paketiniz oluşturuldu. Bu haberler tüm dillerde aranmış, doğrulukları (deepfake, sahte haber gibi) test edilmiş, seçtiğiniz dile tercüme edilmiş ve özetlenmiş şekliyle sunuldu.
  7. Gazete okurken gelen bildirim sonrası evinizin üzerinde bulunan küçük drone iniş alanından beklediğiniz siparişinizi aldınız. Kurye otonom drone, siparişi bırakıp size bildirim yolladı haliyle.
  8. İş için ortak ofis alanlarından birine gitmek için otonom arabanıza bindiniz. 20 dakikalık bir yolculuk olacağı aktarıldı. Bu süreye uygun size özel seçilmiş diziler önerildi ve birini izlemeye başladınız.
  9. Yolda tekrar tuvalete gitmeye ihtiyacınız oldu. Camdan dışarı baktınız. Tüm restoranlar, elektrikli arabalar için şarj noktaları, drone iniş alanları, ofisler, çiçekçiler, her şey AR gözlüğünüz ile dijital olarak karşınızda. Tabii tuvalet de öyle.*
  10. Arabanız tuvaletin önünde durdu. İçeri girdiniz. Aynada kendinize çeki düzen verdiniz. Aynaya monte edilmiş yüz tanıma sistemleri sizin tüm kimlik bilgilerinizi aldı ve anlık olarak tüm anlaşmalı olduğu kurumlara bildirdi. Google gibi şirketlerin bu bilgilere ihtiyacı yok çünkü onlar zaten çok detaylı bir şekilde sizi anlık olarak takip ediyor.**

*Alternatif 9. madde: Tuvalet için durdunuz. Aynada kendinize çeki düzen verdiniz. Aynaya monte edilmiş yüz tanıma sistemleri sizin tüm kimlik bilgilerinizi aldı. Ve… Sizin sağlık bilgilerinizden finansal yatırımlarınıza, hukuki belgelerinizden seyahat detaylarınıza kadar tüm bilgilerinizin kayıtlı olduğu blockchain tabanlı veri kayıt sistemine ekledi. Bu sistemde tüm verilerinizin kullanım ve satış hakkı sizde olduğu için size anlık olarak kimlik ve lokasyon bilgileriniz için 20 dolar teklif geldi. Önceden verdiğiniz komuta istinaden satıldı. Para hesabınıza yatırıldığı gibi, başkasına mikro kredi olarak verildi.

** Alternatif 10. madde: Tuvalette kusan birini gördünüz. Nedenini sordunuz. Geçen ay, CRIPSR metoduyla gen düzenlemesi tedavisi görüp HIV virüsüne dayanıklı olması sağlandığını, fakat bunun yan etkisi olarak her sabah midesinin bulandığını söyledi. Yakında yeni bir gen diziliminin çıkacağını, bir anlamda güncelleneceğini söyleyince teselli oldunuz.

Henüz saat 09:00 civarı. Devamı başka yazıya…

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir