Haberler

Boston Dynamics’in robotu Spot, ilk kez indirime giriyor!

Robot yalnızca “seçilmiş erken müşterilere” satılacak. Kullanım şartı ise sadece şantiyelerde, gaz ve enerji santrallerinde ve kamu güvenliği için kullanılacak olması.

Konu: Boston Dynamics dört ayaklı Spot robotunu satmaya başladı, ancak elinizi cebe atmadan önce okumanızda fayda var. Şirket, robotu yalnızca pratik kullanıma koyabilecek şirketlere satacak ve belirli görevlerin yerine getirilmesine yardımcı olmak için sırtına takılabilecek özel modüller geliştirecek. Geleneksel satış sürecinin tam tersi: firmaların Boston Dynamics’e saha göndermesi gerekiyor.

Neden? Boston Dynamics, şu anda yalnızca 20 robota sahip, ancak sahada kullanılmak üzere 1.000 civarında üretim yapmayı umuyor. Bu yüzden kimin kazanacağı konusunda çok seçici olmak gerekiyor. Şirket bunun ne kadara mal olacağı konusunda açıklama yapmadı.

Spot neler yapabiliyor? Metan sensörleri kullanarak gaz kaçağı olup olmadığını kontrol edebilir, bir binanın içini lidar modülüyle eşleyebilir hatta kolunu kullanarak kapıları açabilir. Robot, yağmura dayanacak şekilde tasarlandığı için açık havada da çalışabilir. Ürün tanıtım sayfası robotun yeteneklerini gösteriyor: saniyede 1,6 metre hızla işlem yapıyor, 360 derecelik kameralara sahip ve 4 ila 113 ° F arasında değişen sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Gözümüzden kaçmadı: The Verge’nin açıkladığı gibi, Spot insanlarla etkileşimde bulunmak veya çalışmak için tasarlanmamış hatta testler sırasında insanlara geniş bir yatak vermeleri tavsiye edilmiş. Daha güvenli hale getirilinceye kadar vahşi doğada dolaştığını görmemiz muhtemel. Boston Dynamics’in kaygan PR videolarının önerdiği kadar da yetenekli değil: hala tamamen özerk olmaktan çok uzak (bu, Black Mirror’ın Metalhead bölümünü izleyenlere derin bir nefes aldırabilir).

Kaynak: https://www.technologyreview.com/f/614428/boston-dynamics-spot-robot-dog-is-going-on-sale-for-the-first-time/?utm_source=newsletters&utm_medium=email&utm_campaign=the_download.unpaid.engagement

 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
DepremDoğal AfetHaberlerİnşaat

Deprem Sonrası Enkaz Atık Yönetimi ve Yeniden Planlama Dönemi

DepremDoğal AfetGüvenlikHaberlerKüresel RisklerMakine Öğrenmesi

Makine Öğrenmesi ile Depremleri Tahmin Etmek Mümkün Müdür?

BlockchainHaberlerStart-up

Blockchain Teknolojisinin Sağlık Sektöründeki Kullanımı Rekor Düzeyde Artacak

Big TechHaberler

Küreselleşmenin Yeni Baş Ağrısı: BigTech’ler

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir