Haberler

70 Ülke ‘Planlı Manipülasyon Kampanyası’ Kurbanı

Haber: Sayısı git gide artan ülkeler, koordine edilmiş sosyal medya manipülasyon kampanyaları yaşadı. Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacıların raporuna göre; kampanyaların sayısı 2018’de 48, 2017’de 28 iken şimdiki toplamı 70.

Ne anlama geliyor? Burada geniş bir tanım var: Çalışma, halkın tutumlarını şekillendirmek için sosyal medyayı kullanan siyasi partileri veya devlet kurumlarını içermektedir. Ayrıca, insan haklarını baskı altına alan ya da muhalif görüşleri bastırılan otoriter rejimleri de içerir. Ancak net bir eğilim var: yanlış bilgilerin kasten aldatmak için yayıldığı dezenformasyon kampanyaları burada kalmaya ve sayıca artmaya devam ediyor.

Facebook en üste çıkıyor: Bu kampanyalar için tercih edilen platform Facebook.

Çin’in yükselişi: Yedi ülke, diğer ülkeleri etkilemek için dezenformasyon kullanıyor, araştırmaya göre. Çok şaşırtıcı bir liste değil: Çin, Hindistan, İran, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezuela. Ancak Çin, araştırmacıların belirttiği gibi “küresel dezenformasyon düzeninde” giderek daha büyük bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. 2019 Hong Kong protestolarına kadar Çin propagandası Weibo ve WeChat gibi yerli platformlarla sınırlı kaldı. Araştırmacılara göre, artık demokrasilerin endişe etmesi gereken ise Facebook, Twitter ve YouTube ‘un agresifçe kullanılmaya başlaması. Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/f/614438/70-countries-around-the-world-now-run-organized-disinformation-campaigns/?utm_source=newsletters&utm_medium=email&utm_campaign=the_download.unpaid.engagement

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
DepremDoğal AfetHaberlerİnşaat

Deprem Sonrası Enkaz Atık Yönetimi ve Yeniden Planlama Dönemi

DepremDoğal AfetGüvenlikHaberlerKüresel RisklerMakine Öğrenmesi

Makine Öğrenmesi ile Depremleri Tahmin Etmek Mümkün Müdür?

BlockchainHaberlerStart-up

Blockchain Teknolojisinin Sağlık Sektöründeki Kullanımı Rekor Düzeyde Artacak

Big TechHaberler

Küreselleşmenin Yeni Baş Ağrısı: BigTech’ler

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir