Girişimcilikİş Hayatı

Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı 5 Hata

Girişimcilik, önünde pek çok tümsek bulunan zorlu ve uzun bir yoldur. Öyle ki en tecrübeli girişimciler dahi zaman zaman, asla tahmin edemeyecekleri hatalar yapabilirler. Pek çok kişi, yaptığı bu hatalardan söz etmese ve her şeyin kendisi için son derece pürüzsüz olduğunu savunsa da gerçek bir girişimcinin yapması gereken, kendinden sonrakileri bu hatalara düşmemeleri için uyarmak ve yaptığı hatalar üzerinde konuşmaktan çekinmemektir.

Çünkü yapılan her hata, yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsattır ve bu fırsattan bu yola çıkmış herkesin yararlanabilmesi gerekir. Kafasındaki iş fikrini hayata geçirmeyi düşünen ya da henüz geçirmiş olanlara ilham olması amacıyla girişimcilerin en sık yaptıkları 5 hatayı bir araya getirdik.

1. Her Şeyi Kendi Başınıza Yapmaya Çalışmak

Pek çok araştırma, çoklu görevlerin insan beynine zarar verebileceğini ve bu durumun da üretkenliği olumsuz yönde etkileyebileceğini ortaya koyuyor. Kendi işinizi kurduğunuzda, yapılması gereken tüm işleri tek başınıza halletmeye çalışmak da işinizin daha hızlı büyümesini sağlamayacağı gibi zaman içinde sizi de yıpratacak ve hatta ilk başlardaki hevesinizi kaybetmeye başlamaya bile neden olacaktır.

Elbette ki işinizi sizin kadar sahiplenecek birilerini bulmak kolay olmayacaktır ama insanlara güvenmeyi öğrenmek ve bazı konularda yardım almak hem sizin hem de işinizin uzun vadede çok daha iyi yerlere gelmesine olanak sağlayacaktır.

2. Geri Bildirimlere Kulak Vermemek

Üzerinde uzun zaman çalıştığınız, bin bir zorlukla hayata geçirdiğiniz iş fikriniz için olumsuz eleştiriler duymak ya da görmek istemeyebilirsiniz. Fakat gerçek şu ki pazarda var olmaya devam edebilmek için belirli bir hedef kitleye hitap etmeniz ve bu kitlenin memnuniyetini kazanmanız gerekir.

Müşterilerinizin iyi ya da kötü, yaşadıkları deneyimleri sizinle paylaşması, işinizi her geçen gün bir adım ileriye taşımak adına önemli bir fırsattır. Aldığınız geri bildirimler ışığında, yol haritanızı sürekli güncellemeye devam etmek hem işinizi büyütebilmek hem de müşterilerinizin sadakatini kazanabilmek açısından önemlidir.

3. Reklam ve Pazarlama İletişimine Bütçe Ayırmamak

İş fikriniz ne kadar güçlü olursa olsun, onu hedef kitlenize en iyi şekilde tanıtmadığınız sürece, büyük bir başarı elde etmeniz de zor olacaktır. Finansal kaynak bulmak, girişimciler için hiç de kolay olmadığından ve henüz hayata geçmiş bir iş için çok fazla bütçe kalemi olacağından, pek çok kişi genellikle reklam ve pazarlama işleri için para harcamak istemez. Ama doğru şekilde yapılmış bir reklam yatırımının, sizi potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaştıracağını ve daha çok getiri sağlayabileceğini göz ardı etmemekte fayda var.

4. Her Şey Kusursuz Olana Kadar Beklemek

İş fikrini hayata geçirirken her şeyin mükemmel olmasını istemek ve çok fazla düşünmek, pek çok girişimcinin yaptığı hatalardan biridir. Oysaki projenizi tamamen kusursuz hale getirmeye çalışmak ve detaylarda kaybolmak yerine, yeterli olduğunu düşündüğünüz haliyle piyasaya sürmek en doğru karar olacaktır. Böylece hem vakit kaybetmeden sektördeki varlığınızı ortaya koymuş hem de müşterilerinizden alacağınız geri bildirimlere göre işinizi ya da ürününüzü şekillendirme fırsatı bulmuş olursunuz.

5. Rakiplerinizi Küçümsemek Ya da Doğrudan Bir Rakibiniz Olmadığını Düşünmek

Yeni bir fikir bulma ya da bir ürün ortaya koymanın heyecanıyla rakipsiz olduklarını düşünmek, girişimcilerin en sık yaptıkları hatalardan bir diğeridir. Gerçek şu ki doğrudan hiçbir rakibinizin olmadığı bir fikir ya da ürün ortaya koymuş olmak çok nadir rastlanan bir durumdur ve eğer gerçekten bir rakibinizin olmadığını düşünüyorsanız aslında yeteri kadar araştırma yapmamış olabilirsiniz.

Tamamen yeni bir ürün ya da teknoloji icat etmediğiniz sürece; doğrudan ya da dolaylı olarak pek çok rakibiniz olduğunu ve bu rakiplerin size göre eksik yanları olabileceği gibi sizden üstün ve önde oldukları yanları da olduğunu kabul etmek, çalışmalarınızı bu bilinç doğrultusunda yapmak en doğrusu olacaktır.

Kaynak: https://www.lifehack.org/377483/13-the-most-common-mistakes-entrepreneurs-make-when-starting-business

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Girişimcilikİş Hayatı

Discover The Coolest Startup Ecosystem in Finland and how your startup can become part of it?

Girişimcilik

Discover The Coolest Ecosystem– Why Finland is the hub for global startups and how you can be a part of it?

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

GenelGirişimcilikİş Hayatı

Finland - The Happiest Country in the World Invites Turkish Startup Founders and Talents to Explore Career and Business Options. 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir