Bizden Haberler

 Oyun ile Eğitim Mümkün Mü? – 3. KOD Ödülleri Başvuruları Açıldı

Newzoo’nun raporuna göre, 2019 yılında 2,5 milyar oyuncu, 151.1 milyar dolar mobil, kişisel bilgisayar ve konsol oyunlarına harcadı. Bu ciro geçtiğimiz yıla oranla dünya çapında %9,6’lık bir büyüme gösterdi. 2022 yılı beklentileri ise 196 milyar dolara ulaşması yönünde. Büyüme oranları ve nüfusu ele alındığında oyunların dünya gündeminde “çekici” olduğunu söyleyebiliriz.

Peki oyun nedir?

İngilizce’de “game” ve “play” olarak iki kavram varken, Türkçe’de ikisi de “oyun” olarak adlandırılmaktadır. Daha çok amaçsız bir oyun oynama etkinliğini tanımlayan “Play”e çocuğun topu, bebeği, arabayı eline alarak kendi kendine, kısıtlama ya da kural olmaksızın oynaması örnek olarak verilebilir. “Game” ise “Play”i de içeren daha ziyade kurallı ve amaçlı bir yapıdan bahsedilmektedir. “Game” kavramının karşılığı olan oyunu, en azından bir mekanikle çevrelenmiş, belirli bir kural ya da kurallara dayalı olarak, belirli bir amaç ya da amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen, mücadele unsuru ve ölçülebilir sonucu olan eğlenceli etkinlik şeklinde tanımlamak mümkündür. (Arkün Kocadere, Selay & Samur, Yavuz. (2016). Oyundan Oyunlaştırmaya.)

Oyunun çekici unsurlarını değerlendirip, tanımda belirtildiği gibi eğitim gibi amaçlar doğrultusunda kullanıp sonuçları eğlenceli bir şekilde ölçümlemek mümkün müdür?

OECD’nin altı inovatif pedagojik yaklaşımdan biri olarak adlandırdığı oyunlaştırma ile eğitimi desteklemek üzere Türkiye Bilişim Vakfı; Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerine yönelik, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında öğrenmeye katkı sağlayacak dijital oyun ya da dijital oyun fikirlerini desteklemek üzere KOD Ödülleri yarışması düzenliyor.

Bu yıl 3.sü düzenlenen yarışmanın başvuruları açıldı. 30 Ocak tarihine kadar yapılan başvurular neticesinde, ön elemeden geçip demoday’a seçilen oyunlar jüri değerlendirmesinden geçecek. Kazanan projeler Mayıs 2020’de gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacak.

Hem gelişmekte olan oyun pazarında ülkemizin pastadan daha çok pay alabilmesini sağlayabilmek, hem de oyunu eğitim amaçlı kullanarak eğitimi daha eğlenceli ve çekici bir hale getirebilmek adına önemli bir girişim olan KOD Ödülleri’ne başvurularınızı bekliyoruz.

KOD Ödülleri Nedir?

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Bizden HaberlerTeknoloji

Neuralink ile Transhümanizme Adım Adım

Bizden HaberlerKodluyoruzYazılım

Zorlukların Diğer Yüzü Olarak Fırsatlar: Girişimcilerin Kalkınmadaki Önemi

Bizden HaberlerCOVID-19Teknoloji

Coronathon Türkiye'den Çıkarımlar

Bizden HaberlerCOVID-19

HERKESE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR – KORONAVİRÜS KRİZİNİN ETKİLERİNİ MİNİMİZE ETMEK İÇİN GELİN ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLALIM!

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir