GenelTeknoloji

Teknolojiyle Yaşarken Sorgulamamız Gerekenler

Konu: Hızlı değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışırken gözden kaçırdığımız bir şeyler var mı? Üstel teknolojik değişime yenik düşmek istemediğimizden dolayı “var olmayı” devam ettireceğimize inandığımız için hızlı reaksiyon gösterip derin düşünmeyerek güvenliği geri plana atıyor muyuz?

Peki güvenlik nedir? 

Çok geniş bir kavram olan güvenliği bilgi güvenliği alt alanında ele alalım. 

Bu alanda güvenlik ne demek? 

  • Bize ait bilginin hiçkimse tarafından bilinmemesi mi?
  • Hangi bilgiyi kiminle paylaşabileceğimize karar verebilmek mi?

Değişen dünyada her bir yanımızı akıllı cihazlarla donattığımız bir gerçek. Peki evimizdeki klimayı uzaktan kontrol etmek pahasına kablosuz bir bağlantıya dahil olduğumuz için güvenlik açığına yol açtığımızın farkında mıyız? Sosyal medyada paylaşım yapmak nasıl kötüye kullanılabilir? Linkedin sayesinde profesyonel bir profil yaratıp sosyal varlığımızı sürdürebiliyoruz. Peki neden profil doluluk oranı bildirimi ile daha fazla bilgi vermemiz isteniyor? Verdiğimiz tüm bilgiler ulaşmaya çalıştığımız amaca hizmet edecek mi? Instagram kullanırken yapılan paylaşımların gerçekten amacı ne? Ne kadarını farkında olarak paylaşıyoruz. Ya da “ben de varım” diyebilmek adına ve bunu gösterebilmek adına ne tür güvenlik açıkları veriyoruz?

Değişen dünya ile üzerinde fazla düşünmeden aksiyon alarak değiştirdiğimiz hayatlarımızın güvenliğimiz üzerine etkileri konusunda sorgulama yapmamız gerektiğini ve belli amaçlarla paylaştığımız verilerimizin amacı dışında da kullanılma ihtimali durumunda etkisinin düşünülmesinin gerektiğini düşünüyorum.

 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

Genel

Başlangıç Noktası Yönetim Kurulu'nun 2024’ten Beklentileri

Genel

Malatya ve Düşündürdükleri

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir