PazarlamaYapay Zeka

Yapay Zeka Dijital Pazarlama Oyununu Nasıl Değiştiriyor?

Çeviri: Doç. Barış ATİKER

Yapay zeka, dijital pazarlama dünyasında fırtına estirdi. Bu yazı, önde gelen kullanım biçimleri aracılığıyla yapay zekanın dijital pazarlamayı nasıl etkilediğine ışık tutuyor.

Yapay zeka (AI), birkaç yıl önce dijital pazarlama alanında belirsiz bir terimdi. Yapay zekanın olağanüstü sonuçlar verdiği günümüzde, pazarlamacılar artık bunu benimsemekte tereddüt etmiyor.

MemSQL tarafından yaptırılan bir ankette, 1600 pazarlama uzmanından% 61’i makine öğrenimini ve yapay zekayı önemli veri girişimleri olarak gördü. Bir başka 2018 Salesforce anketi, pazarlamacıların etkileyici bir şekilde % 84’ünün yapay zekayı benimsediğini ortaya çıkardı – hem de bu oran bir önceki yıl %29 iken.

Bu yıldan yıla büyüme, pazarlamacıların ayrıca benimsemekte olduğu pazarlama otomasyonu ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi diğer gelişmekte olan teknolojileri geride bıraktı.

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

Harika bir kullanıcı deneyimi, başarılı bir dijital pazarlama kampanyasının işaretidir. Potansiyellerin içerikle rezonansa girebildiklerinde dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir. Sadık müşterileri marka müjdecilerine dönüştüren şey budur. Yapay zekanın müşteri deneyimini geliştirmeye yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Pazarlamacılar, hedef kitleleri için hangi içerik biçiminin en alakalı olduğunu belirlemek için yapay zeka tarafından oluşturulan verileri analiz edebilir. Geçmiş davranışlar, geçmiş veriler ve konum gibi faktörler, kullanıcılara en değerli içeriği önermek için kullanılabilir.

Bu yeteneğin bir örneği çevrimiçi alışveriş deneyimlerinde görülebilir. Hepimiz Amazon’un ilgili ürünleri alıcılara, görüntülemelere, satın almalara ve önceki aramalara göre nasıl paylaştığını biliyoruz. İşte bu işte yapay zeka!

Kullanıcıların mağazayı ziyaret etmeden kıyafetleri sanal olarak “denemelerine” olanak tanıyan başka bir uygulama da bunların ötesine geçti. Bu sadece daha yüksek katılım anlamına gelmekle kalmıyor, aynı zamanda daha düşük ürün iadeleri ve daha az hoşnutsuz müşteriler anlamına geliyor.

Tahmine Dayalı Kullanıcı Davranışı

Yapay zeka sadece geçmiş müşteri davranışlarını inceleyemez, aynı zamanda mevcut ve yeni kullanıcıların gelecekteki davranışlarını da öngörebilir. Veri yönetimi platformları (DMP’ler) aracılığıyla, yalnızca şirketin web sitesinden değil, İnternet üzerinden üçüncü taraf verilerini de toplayabilir.

Bu nedenle, işletmeler dijital pazarlama stratejilerini ve kampanyalarını kişiselleştirmek için bu bilgileri uygulayabilir. Bunun dışında YZ, dönüşüm potansiyeli en yüksek olan potansiyel müşterileri belirlemeye yardımcı olabilir. İşletmeler daha sonra yüksek nitelikli potansiyel müşterileri için çekici dijital pazarlama stratejileri geliştirebilirler.

Yeni algoritmalarla, verilerin doğruluğunun daha verimli hale gelmesi bekleniyor. Yatırım getirisini tahmin etmek ve satış tahminini belirlemek, bu yenilikler sayesinde gelecekte kaçınılmaz olarak çok daha uygun hale gelecektir.

Gerçek Zamanlı Müşteri Desteği

Sorunların ve soruların hızlı çözümü, müşteri desteğini yönlendiren şeydir. Bu nedenle, birçok şirket, aynı anda yüz binlerce ziyaretçiyle iletişim kurmak için web sitelerinde ve sosyal medya kanallarında YZ sohbet robotlarını devreye soktu.

Bir Business Insider raporuna göre, dünya genelindeki internet kullanıcılarının neredeyse% 40’ı sanal aracılara kıyasla sohbet robotlarıyla etkileşim kurmayı tercih ediyor. Dijital pazarlama stratejisine sohbet robotlarını dahil etmek, şirketlerin potansiyel müşterilere ulaşmasının yanı sıra mevcut müşterileri korumasına da olanak tanıyor.

Sipariş durumu gibi en basit sorgulardan bazıları, AI sohbet robotları tarafından yönetilebilir. Bekleme süresini kısaltarak, işletmeler genel müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırabilir.

Optimize Edilmiş E-posta Pazarlama

Daha önce belirtildiği gibi, kişiselleştirme, dijital pazarlamanın kritik bir yönüdür. Yapay zekanın yardımıyla markalar kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları yürütebilir. Kullanıcı davranışına dayalı ürün önerileri ekleyerek ilgi çekici, alakalı e-postalar oluşturmak, başarı için denenmiş ve gerçek bir reçetedir.

YZ, kampanyalar sırasında ne tür görüntülerin, tasarımın, konu satırlarının ve mesajlaşmanın daha iyi sonuçlar üreteceğini tahmin etmeye yardımcı olabilir. Sadece bu da değil, markalar e-posta pazarlamasında yapay zekadan yararlanarak doğru mesajı doğru kullanıcılara doğru zamanda iletebilirler.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlamasında yapay zekayı benimseyerek, şirketler istenen yatırım getirisini elde edebilir. Teknoloji, hedeflenen demografikleriyle en çok yankılanan içerik türünü belirlemelerine olanak tanır.

Sonuç olarak, şirketler bu tür içeriği oluşturmak için daha fazla kaynak ayırabilir. Örneğin, bir araştırma, Y kuşağının% 40’ının en çok video içeriğiyle etkileşime girdiğini gösteriyor. Bu nedenle, hedef kitleye Y kuşağı hakimse, video içeriği birincil odak noktası olmalıdır.

Aynı araştırmaya göre, video pazarlama blogların yanında geliyor ve burada bloglar en yaygın içerik pazarlaması biçimi olmaya devam ediyor.

Özetle

Yapay zekanın daha fazla erişilebilirliği ile, giderek daha fazla marka onu dijital pazarlama stratejileri içinde benimsiyor. Yapay zekanın, zamanında müşteri hizmeti, kişisel öneriler ve gelişmiş kullanıcı deneyimi sağladığı gerçeği reddedilemez.

İşletmeler için yapay zeka, bilinçli kararlar vermenin anahtarı olan değerli bilgiler sunar.

Ruhi Van Andel | April 8th, 2021

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir