RobotikTeknoloji

Robotik Alanındaki Gelişmeler Sağlık Sektörünü Nasıl Değiştiriyor?

Robotlar asla yorulmaz ve hatta cerrahlara ameliyatları yürütmede yardımcı olabilirler. Hastalara 2 saatte bir ilaç vermek gibi hemşirelerin yaptığı monoton işleri de yapabilirler. Hastane katlarını her yarım saatte bir şikayet etmeden temizleyebilirler, böylece hijyen sağlanır. Ve en iyisi, bu robotların artık bilim kurgu değil, gerçek hayatın bir parçası olmaları!

Robotik, sağlık sektörünü birçok temel yoldan değiştiriyor. Robotlar, tekdüze ve tekrarlayan görevleri yönetebilirken, doktorları ve hemşireleri eğitim aldıkları kritik görevleri yapmakta serbest bırakabilir. Bu yazı, hem doktorların hem de hastaların hayatlarını çok daha kolay hale getirmek için robotiklerin sağlık hizmetlerinde sahip olduğu çok çeşitli uygulamaları tartışmaktadır. Şimdi bu uygulamaları görelim.

Cerrahi Robotlar

Ameliyatlar birçok insan için çok travmatik deneyimlerdir. Özellikle karmaşık ameliyatlarsa tehlikeli olabilirler ve ayrıca uzun bir iyileşme süreleri vardır. 10 veya 12 saat süren ameliyatlar, onları yapan cerrahlar için de oldukça yorucu olabilir. Ancak artık doktorların bu ameliyatları daha verimli yapmalarına yardımcı olabilecek cerrahi robotlar var. Bu robotlar tamamen cerrahlar tarafından kontrol edilebilir ve daha yüksek hassasiyet ve kontrol sağlarlar. Cerrahi robotlara bir örnek Vinci cerrahi sistemleri verilebilir. Bu, cerraha cerrahi alanın yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu bir görünümünü ve ayrıca daha yüksek hassasiyet seviyeleri sağlamak için insan elinden çok daha fazla bükülüp dönebilen robotik aletlere olanak tanır. Bu, operasyonun minimal zararlı olmasını ve hastaların çok daha hızlı iyileşmesini sağlar. Da Vinci robotik sistemi, normal ameliyatlara göre daha az komplikasyonla dünya çapında 6 milyondan fazla ameliyat gerçekleştirmiştir.

Mikro Robotlar

Vücudunuzun içine girebilecek ve sahip olduğunuz problemleri iyileştirebilecek mikro robotlar olduğunu hayal edin. Bu robotlar doğrudan kan dolaşımına girebilir ve vücudunuzun herhangi bir yerine saniyeler içinde ulaşabilir. Bunu sadece bilim kurgu filmlerinde görmüş olsanız da, bu hızla gerçek oluyor! Max Planck Enstitüsü’ndeki bilim adamları, kan dolaşımınızda dolaşabilen ve ilaç gönderebilen veya hasta olan herhangi bir vücut parçasını hedef alabilen mikrobotlar yaratıyorlar. Bu mikrobotlar, insan saçından biraz daha büyük bir kalınlığa sahiptir ve kanınız, lenf düğümleri veya hatta gözlerinizdeki sıvı gibi çok çeşitli sıvılar arasında dolaşabilirler ki bu kulağa çok iğrenç gelebilir ama aslında çok yardımcı olabilir! Bu tür bir başka robot, mikro boyutta olmayan ancak yine de bir kapsül içinde yenebilen origami robottur. Bu robot, mide zarını yamamak, midede bulunan yabancı maddeleri çıkarmak gibi mide ile ilgili birçok sorunu çözebilir.

https://aip.scitation.org/doi/10.1063/1.5124007

Bakım Robotları

Hemşirelik çok tatmin edici bir iş ama bazen oldukça sıkıcı da olabiliyor! Hemşirelerin her gün birçok hasta için gerçekleştirmesi gereken birçok rutin, monoton görev vardır. Bu görevler, bir gün hemşirelerin karar verme, yaratıcılık ve hastalara empatik olmayı içeren yalnızca insanların yapabileceği görevleri yerine getirmesini sağlayan robotlar tarafından üstlenilebilir. Hemşirelik görevinin yerini alabilecek böyle bir robot, Venipunktür robotudur. Bir hemşirenin bazı testler için kanınızı alması gerektiğinde ancak damarı bulamadığında enjeksiyon iğnesini tekrar tekrar takmak zorunda kalması streslidir. Damar delme robotu hem hemşireler hem de hastalar için çok daha kolay olacak bu işi devralabilir! Kızılötesi ve ultrasonik görüntüleme kullanarak hastanın kan damarlarının 3 boyutlu bir görüntüsünü oluşturarak doğru damarları bulmayı ve iğneyi yapıştırmayı çok daha kolay hale getirir.

https://www.ft.com/content/418ffd08-9e10-11e7-8b50-0b9f565a23e1

Robot Dış İskeletleri

Dış iskeletler, güçlerini artırmak ve normal olarak yapamayacakları şeyleri yapmalarına izin vermek için insanlar tarafından giyilebilen robotik ve mekanik cihazlardır. Yani bir dış iskeleti kullanarak bir arabayı kaldırabilirsin ama kesinlikle bunu gerçek hayatta yapamazsın !!! Şakalar bir yana, bu dış iskeletler, 10 veya 12 saatlik ameliyatlar sırasında uzun saatler ayakta durmak zorunda kalan cerrahlar için çok kullanışlıdır. Bu dış iskeletler onların çok yorulmamasına yardımcı olur ve bu da ameliyattaki konsantrasyonlarını arttırır. Dış iskeletlerin başka bir uygulaması, tam hareket açıklığını engelleyen diğer bazı yaralanmalar için omurga yaralanması olan kişiler içindir. Kısmen felçli insanların nasıl yürüyeceklerini öğrenmelerine ve rehabilitasyonlarına yardımcı olabilirler. Bir şirket olan ReWalk Robotics, felç, omurilik yaralanması vb. geçirmiş kişilerin rehabilitasyonu için dış iskeletler üretiyorlar.

https://www.researchgate.net/figure/The-wearable-exoskeleton-robot-a-BLEEX-b-Cyberdyne-HAL-c-Israel-ReWalk-d-Rex_fig3_321117502

Dezenfeksiyon Robotları

Hastanelerin enfeksiyonları önlemek için tertemiz olması gerektiği çok açık. Enfeksiyonu tedavi etmek için hastaneye gidip bunun yerine hastanede enfeksiyon kaparsan gerçekten aptalca olurdu !!! Ancak, hastanelerde bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle birçok insanın sağlığının daha da tehlikeye girdiği talihsiz bir gerçektir. Bu ölümlerin meydana gelmemesi için hastanelerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi son derece önemlidir. Herhangi bir yüzeyi hızlı ve kapsamlı bir şekilde temizleyen yüksek yoğunluklu ultraviyole ışık kullanarak bunu yapabilen özel dezenfektan robotları vardır. Xenex Dezenfeksiyon Hizmetleri, geniş spektrumlu UV ışık darbeleri kullanarak odaları dezenfekte etmek için LightStrike Robotları kullanan böyle bir şirkettir. Bunlar hastanelerin güvenli ve enfeksiyonsuz olmasını sağlar ve bu da hastanelerde bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle birçok ek ıstırabı ve ölümü azaltır.

Tüm bu uygulamalardan robotların sağlık sektörünün ayrılmaz bir parçası haline geldiği açıktır. Ve bu değişiklikler sadece daha iyisi içindir. Robotlar insanların yürümesine yardımcı olabilir, doktorlara ve hemşirelere yardımcı olabilir, böylece görevlerini verimli bir şekilde yerine getirebilir, uzak bölgelerde sağlık hizmetlerine erişim sağlayabilir, yalnız olan insanlara yardım edebilir ve hastalıkları ve yaralanmaları tedavi etmek için daha iyi yollar yaratabilirler. Ve robotik, sağlık hizmetlerine daha yeni entegre edildiğinden, tüm bu değişiklikler yalnızca bir başlangıç. Öyleyse geleceğin neler getireceğini görelim. Kim bilir, sadece bilim kurgu filmlerinde mümkün olan şeyler artık yeni bir gerçeklik olabilir!

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir