HukukYapay Zeka

Yapay Zeka Eserleri ve Fikri Mülkiyet Hakları

Yapay zeka günümüzde pek çok iş modelinin ve teknolojik gelişmenin merkezinde yer alıyor. Üretim hattı yönetiminden, internet reklamcılığına pek çok farklı alanda yapay zeka üzerine kurulan veya yapay zekadan faydalanan sistemlerle karşılaşmamız olası. Yapay zekanın bu kadar yayınlaşmasının sosyo-ekonomik yansımalarından bazılarını da hukuki düzlemde görebiliyoruz. Yapay zekanın özellikle fikri mülkiyet hukukundaki önemli iki etkisini değerlendirmekte fayda var: (1) hem veri üzerindeki ve (2) yapay zeka tarafından üretilen eserler üzerindeki haklar.

Ham veri: Yapay zekanın bu derecede yaygınlaşması ham veriyi her geçen gün daha kıymetli kılıyor. Çünkü hem bu sistemlerin ‘öğrenebilmesi’ hem de bu sistemlerin üzerinden çıkarım yapabilecek temeli oluşturması için görülmemiş miktarlarda büyük veriye ihtiyaç duyuluyor. Peki bu büyük ham veri kitlesi üzerinde bir hak söz konusu mu? Kişisel veriler üzerindeki haklar haricinde pek çok ülkede ham veri kümeleri üzerinde herhangi bir fikri mülkiyet hakkı söz konusu değil. Bu ham verilerin fikri mülkiyet hakkı ile korunması ham veriden ticari olarak daha fazla faydalanılabilmesi sağlayacak ve ham veriyi yatırım yapılabilir bir değere dönüştürecektir. Bu durum da ham veriden faydalanan yapay zekanın gelişimini dolaylı olarak da olsa hızlandıracaktır.

Yapay zeka tarafından üretilen eserler: Yapay zeka tarafından üretilen eserlerin ne şekilde bir korumaya tabi olması gerektiği hususu çok tartışmalıdır. Yapay zeka tarafından üretilen eserler üzerinde herhangi bir fikri mülkiyet hakkı söz konusu mudur? Dünya üzerindeki hemen hiçbir hukuk düzeni makinelere ya da yazılımlara mülkiyet hakkı tanımamaktadır; dolayısıyla fikri mülkiyet hakkının ilgili yazılımda olmayacağı kolaylıkla söylenebilir. Birleşik Krallık yasaları bu soruna bir çözüm örneği sunabilir: bilgisayar tarafından yaratılan eserlere ilişkin haklar, eserin hazırlanması için gerekli hazırlıkları yapan kişiye verilmektedir. Örneğin farklı resimlerin birleşimi ile yeni resimler oluşturan bir yazılımın oluşturduğu eserler üzerindeki hak sahipliği, yazılıma yüklenen resimleri seçen kişi üzerinde olacaktır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir