Teknoloji

2021’in Geri Kalanı İçin 3 Insurtech Trendi

Sigorta endüstrisi; diğer endüstrilere oranla yeni teknolojileri benimsemekte daha yavaş kalsa da sigorta şirketleri, 2020’de pandeminin getirdiği olumsuz etkilerle birlikte, sürekli gelişen ve değişen teknolojik trendlere uyum sağlamayı başardı.

Bir dijital sigorta ödeme platformu olan One Inc’in CEO’su ve kurucusu Chris Ewing, yakın zaman önce, 2021’in geri kalanında InsurTech trendlerinin neler olacağına dair tahminlerini paylaştı. Geçtiğimiz 1,5 yılın hem işletmelere hem de tüketicilere büyük zorluklar yaşattığını söyleyen Ewing, 2021’in ikinci yarısında ekonomilerin yeniden canlanmaya başlamasıyla sigorta sektöründe de daha verimli sonuçlar elde edileceğini belirtti.

Peki Ewing’e göre yılın geri kalanını etkileyecek InsurTech trendleri neler olacak?

1. Entegrasyon

InsurTech’in kullanım alanları ve boyutu son 10 yıl boyunca büyümeye devam etse de sigorta endüstrisi yeni teknolojileri belirlemekte çoğunlukla yavaş kaldı.

Fakat pandeminin etkisiyle siber güvenlik korumaları, büyük veri, dijital ödemeler, sanal talep yönetimi, uzaktan çalışma erişimi gibi pek çok trend lüksten çok bir ihtiyaca dönüştü.

McKinsey tarafından gerçekleştirilen bir anketin sonuçları ise endüstride teknolojinin benimsenmesinin, pandemi öncesindeki hıza göre üç-dört yıllık bir ilerlemeye eşit olduğunu ortaya koyuyor.

Yılın geri kalanında ise sigorta sağlayıcıları ve InsurTech’ler arasında entegre çalışmaların ön plana çıkması bekleniyor. Teknoloji, strateji ve ürün ekiplerinin, hali hazırda var olan teknolojileri daha da geliştirmesi ve optimize etmesi ise sigorta sektörü için önem taşıyor.

2. Dijital Ödemeler Konusundaki İştahın Karşılanması

Pandemi ile birlikte sosyal mesafe kurallarının hayatımıza girmesi ve temassız ödeme arayüzlerinin daha fazla benimsenmeye başlaması, dijital ödemeleri bir adım ileriye taşımış oldu.

Sigorta sektöründe bu konuda gelişmeler yaşandıysa da henüz istenen seviyeye gelinmiş değil. Örneğin çoğu sigorta şirketi, müşterilerine, dijital bir dereceye kadar dijital hasar ödeme seçeneği sunsa da sektörün geri kalanına bakıldığında, bu seçeneği sunmayan pek çok şirket bulunuyor.

Fakat sektördeki ilerlemeler devam ediyor. Bu sebeple 2021’in geri kalanında tüketicilere esneklik, rahatlık ve kontrol imkanı; sigortacılara ise maliyet etkinliği sunan ödeme çözümleri üretmek adına çalışmaların yükselişe geçmesi bekleniyor.

3. Yapay Zeka ve Alt Yapı

Sigorta sektörünün teknolojik gelişmelere daha hızlı uyum sağlamaya başlamasıyla birlikte, müşterilere pek çok dijital çözüm sunulmaya başlandı. Hatta bu dijital çözümlerin bazıları, pandemi öncesinde dahi müşterilerle buluşmuştu.

Bu yılın ikinci yarısında ise sektörün özellikle uyumluluk, hesap bakımı ve dolandırıcılık korumasında ilerlemeler sunarken hızla ölçeklenen bulut tabanlı hizmetler olmak üzere dönüştürücü XaaS yatırımlarına ve ortaklıklarına yöneliminin güçlenmesi bekleniyor.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir