Haberler

Facebook Beğeni Sayısını Görünmez Yapıyor: İlk Uygulama Avustralya’da Başladı.

Yıllardır Facebook, Instagram ve Twitter kullanıcıları bir şeyin peşinde koştu: beğeni almak. Bir gönderinin beğeni sayısı ne kadar yüksekse, o kadar popüler, ilgi çekici ve değerli bulundu. Hatta bu uğurda vahşet içeren, radikal ve aşırı uç içeriklerin yayınlanması tartışmalara yol açtı.

Şimdi ise Facebook, beğeni sayısı ve diğer ölçümlerin önemini sınırlamak için adım atıyor. Avustralya’da başlattığı beğeni sayısı gizleme uygulamasıyla kullanıcıların şahsi beğeni sayılarını görebileceğini ancak diğer kullanıcılara gizleneceğini söyledi. Bu uygulamayı Avustralya’nın dışına çıkartıp çıkartmayacağının ise belli değil.

Sitenin insanların kendilerini rahat hissettikleri bir yer olmasını amaçladığını söyleyen Facebook sözcüsü, “bu değişikliğin insanların deneyimlerini iyileştirip iyileştirmeyeceğini anlamak için geri bildirim toplayacağız” dedi.

İnternet sağlık savunucuları tarafından eleştirilen ‘beğeni sayısı’ konusunda dikkat çekilen bir nokta; beğeni ile onay aldığına ikna olan çocukların özgüvenini olumsuz yönde etkilemesi oldu.

Beğeni sayısının görünmez olmasıyla amaçlanan bir durum ise viral olmak için canlı yayında cinayet ve aşırı uç davranışlar içeren videoların ortadan kalkması.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/09/26/technology/facebook-hidden-likes.html

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Haberler

Haber: Yapay Zeka Uygulamalarında Önyargı Çalıştayı Gerçekleştirildi

Haberler

Genetiği Düzelenmiş Bebeklerin Kaderi Putin'in Elinde Olabilir Mi?

Haberler

İnternet Üzerinden Çocuk İstismarı İhbarları Son Yılda 45 Milyon'a Ulaştı!

Haberler

SpaceX Yeni Roketini Tanıttı: Bir Gün İnsanları Mars'a Götürmesi Umuluyor!

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir