Geleceğin İş Dünyası

“Mapping” Atölyesi: Görsel Arama Sonuçlarındaki Ön Yargılar

Bir arama motoruna “profesör” anahtar kelimesini girdiğinizde çıkan görsellerdeki profesörlerin çoğunun beyaz ve erkek olduğunu biliyor muydunuz? 6 Ağustos 2018 günü Cansu Canca ve başkanlığını yaptığı AI Ethics Lab önderliğinde, Başlangıç Noktası işbirliği ve Joint Idea ev sahipliğinde, Harvard Felsefe Fakültesi akademisyeni Laura Haaber Ihle ve Cansu Canca’nın yönettiği bir “mapping” aktivitesi gerçekleştirdik. 

Görsel arama sonuçlarındaki ön yargılar ve büyük teknoloji şirketlerinin görselleri nasıl sunduğu bugün sıkça tartışılan bir konu. “Mapping” etkinliğimizde görsel arama sonuçlarının toplumun dinamiklerine zarar vermeden, topluma faydalı olacak bir biçimde nasıl sunulması gerektiğini tartıştık. Arama sonuçlarındaki görsellerin toplumun bakış açısına yön verdiğini kabul ederek, görsel sonuçları statükoyu mu temsil etmeli, girilmiş anahtar kelimenin gerçek hayattaki verilerine göre mi sonuçları düzenlemeli, yarı-yarıya temsil mi olmalı, yoksa olduğundan fazla temsil edilmek mi doğrudur? Katılımcılar olması gerektiğine inandıklarını seçerek, neden bu seçimi yaptıklarını açıkladılar.

Son olarak teknoloji şirketlerinin nasıl hareket etmesi gerektiğini 5 ilke bağlamında değerlendirdik. Bu bağlamlar sosyal adalet, kar maksimizasyonu, demokrasi, doğruluk ve müdahale etmeme politikası idi. Bu ilkeleri temel alarak, arama motorları ve sosyal medya şirketlerinin hem nasıl hareket etmesi gerektiği hem de nasıl etik davranabilirler sorunlarını tartışmış olduk. 

Tartışmalar doğrultusunda çizdiğimiz haritayı genişleterek hem bu olgunun sebebiyet verdiği problemleri tanımlamış, hem de teknoloji devrimi ile beraber gündelik hayatımıza etki etmeye başlayan sorunların üstesinden nasıl gelebileceğimizi tartışmış olduk.

Dünyanın önde gelen kurum ve inisiyatifleri ortaklığında gerçekleştireceğimiz etkinliklerden haberdar olmak için, Başlangıç Noktası’nın sosyal medya hesaplarını takip etmeye devam edin!

Sosyal medya hesaplarımız:

 Facebook / Twitter / Likedin Instagram Youtube

 

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Geleceğin İş DünyasıGirişimcilikLiderlik

İnovasyonu ve Büyümeyi Teşvik Etmek: İç Girişimciliğin Gücü

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıİnovasyonTeknolojiYapay Zeka

Gelişen Teknolojiler Hava Yolu Ulaşımını Nasıl Şekillendiriyor?

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıİnovasyonMetaverse

İşin Geleceği Artık “MetaWork”

Geleceğin İş DünyasıTurizmYapay Zeka

Yapay Zekâ ve Turizm “Velinimet” “Verinimet”

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.