GüvenlikYapay Zeka

Yalan Makinelerinde Yapay Zeka Dönemi

Yalan makineleri insanların fizyolojik değişimlerine bakarak yalan söylenip söylenmediğini anlamaya çalışan alet olarak tanımlanabilir. Son zamanlarda yapay zekanın her sektöre girmesiyle beraber yalan makinelerine de güncelleme geldi.  Bilim adamları, yalan söyleyenleri mikro mimiklerine bakarak tespit edebilecek bir yapay zeka sistemi icat etti. Bu yeni tür yalan dedektörünün öncekilerden farkı, insanların kullandıklarını bile fark etmedikleri yüz kaslarını okuyabilmesi.

Bu yapay zeka entegreli yalan makinesi çalışmaları ‘Beyin ve Davranış’ başlığı altında İsrail Tel Aviv Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütüldü. Bu teknolojide doğruluk ve hız çok önemli bir rol oynadığı için araştırma 40 ila 60 milisaniyede kaybolan mikro ifadeler temel alınarak gerçekleştirildi. Davranışsal Nörobilim uzmanı Dino Levy’e göre yeni makineyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu makine henüz mükemmel değil. Ama mevcut tüm yüz tanıma teknolojilerinden daha iyi. Bu bir başlangıç çalışması olduğu için de yalanın kendisini tespit etmek çok basitti.”

Kaş Hareketi ve Yanak Kaslarına Bakıldı

Araştırmacılar 48 katılımcının kaş hareketlerine ve yanak kaslarına bakarak yalan söyleyip söylemediğini test ettiği bir deney yürüttü.  “Yapay zeka, tüm katılımcıların yalanlarını başarılı bir şekilde tespit etti ve bunu diğer dedektörlerden çok daha iyi bir şekilde yaptı.” diyen Dino Levy sözlerine şöyle devam etti: “Şaşırtıcı bir şekilde, meslektaşlarını başarılı bir şekilde kandırabilen bireyler de makine öğrenimi algoritması tarafından zayıf da olsa tespit edilebildi.”

Sınır Güvenliğine Etkisi Olacak

Yapay zeka entegreli yalan dedektörünün daha fazla şeffaflık getirmesi umuluyor. Ayrıca bu teknolojinin sınır güvenliğini de büyük ölçüde artırması bekleniyor. Araştırmacılar bu yapay zeka teknolojisinin sigorta taleplerini veya iş başvurularını izlemek için özel sektörde de kullanılabileceğine inanıyor. Bu kadar pozitif gelişmenin yanında negatif tepkiler de gelmiyor değil. Özellikle insan hakları savunucuları teknolojinin insanların niyetlerini ne kadar doğru bir şekilde değerlendirebileceği konusunda şüpheli.

Kaynak: Wio News  

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

EğitimYapay Zeka

Yapay Zeka ile Dil Öğrenimi: Yabancı Dil Öğrenimi Kolaylaşıyor mu?

SanatYapay Zeka

Yapay Zeka ve Sanat: İki Dünya Arasındaki Büyüleyici Buluşma

Makine ÖğrenmesiVeriYapay Zeka

Yapay Zekanın İnsan Zekasını Yeniden Şekillendiren Gücü

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir