AğlarDijital Dönüşüm

Ağlara Özel Birim Önerisi

Konu: Ağlar biyolojiden savaşa, finanstan ulaşıma birçok alanda hep vardı. Fakat bu ağları daha iyi takip edebildikçe, daha fazla ölçüm yapabildikçe, bileşenler arasındaki etkileşim hakkında daha fazla bilgiye ve kontrole sahip olabildikçe ağların önemi arttı. Bu durum hem iyi hem de kötü niyetli insanlar için önemli.

Ağ bilimi: Ağ, bir bilim dalı. Bileşenler arasındaki etkileşimi takip edip bütüncül bir bakış açısı ile konuları ele almak temel metotlardan biri oldu. Örnek vermek gerekirse, trafikte otonom araçların birbirleriyle etkileşimi belki de trafik kazalarının azalmasında en büyük etkiyi yapacak unsurlardan biri olacak. Bu etkileşim sayesinde araçlar bütüncül şekilde trafikte seyir yapacak.

Diğer örnekler: Instagram’da takipleşme; cep telefonu, bilgisayar, uydu gibi iletişim araçlarının çalışma biçimi, beynimizdeki milyarlarca nöronun etkileşimi, ülkeler arasında yapılan ticaret anlaşmaları ve buna benzer birçok örnek bizi ağ bilimine ulaştırıyor.

Küreselleşmenin rolü: Bir örnek üzerinden gidersek, küreselleşme veri bazında baktığımız zaman her sene katlanarak artıyor. Bu da ağları genişletiyor ve etkileşimleri giderek kalınlaştırıyor. Bu durum bazen sosyal medya ağları üzerinden bir seçimin manipüle edilmesine yol açıyor. Küreselleşmenin başka bir etkisi de farklı ülkelerdeki akademisyenlerin belli platformlar üzerinden iş birliği yaparak ortak makaleler yazmasına olanak sağlaması.

Başlangıç Noktası’nda yaptığımız tam olarak bu: Biz Başlangıç Noktası projelerimizde ağlar oluşturuyoruz, bu ağları gelişen teknolojilerin getirdiklerini ve götürdüklerini hesaba katan bir vizyon ile besliyoruz ve sonrasında topluma fayda sağlayacak ürünler, hizmetler veya topluluklar ortaya çıkarıyoruz. Bu sebeple yeri geliyor bireyleri, yeri geliyor kurumları, yeri geliyor verileri ağ konusu yapıyor, bağlıyoruz. Başlangıç Noktası’nın kendisini de tüm bunların ortak ağı olan bir merkez olarak konumlandırıyoruz.

Bir fırsat olarak kullanılabilir: Türkiye, milli çıkarlarına göre hem güvenlik hem ticari hem de eğitim gibi gelişmişlik seviyesi için belirleyici konularda bu ağlara daha fazla önem verip durumu fırsata çevirebilir. Tüm bu konuları bir ağ çerçevesinde görüp, gelişen teknolojileri de odakta tutup etkileşimleri konu edinen bir birim kurabilir. Kurulan birim bu etkileşimlerle ilgili analizler yapar ve stratejiler belirler.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Dijital Dönüşümİnsan Kaynaklarıİş Hayatı

Dijital Dönüşümün İstihdam Sürecine Etkisi

AğlarRisk AnaliziSiber Güvenlik

Dünyadaki Tüm Bilgisayarlar Bir Anda Kapatılsaydı Ne Olurdu?

AğlarVeri

Veri Toplama Şirketleri Güç Üretimi ve Genişleme Planları Yapıyor

AğlarDijital DönüşümTeknoloji

Günümüz Teknolojileri ve Savaş

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir