BlockchainTeknoloji

Blokzincir Şeffaf ve Verimli Tedarik Zincirini Nasıl Sağlayabilir?

Günümüzün tedarik zincirleri, bir ürünü kaynağından bir tüccara götürme sürecine dahil olan birçok aracı nedeniyle oldukça karmaşık, şeffaf değil, maliyetli ve verimsiz. İlgili tüm aracı taraflar arasında iş birliğine dayalı sistemlerin olmaması da işleri zorlaştırıyor.

Sonuç olarak tüketicilerin satın aldığı ürün hakkında herhangi bir bilgisi olmuyor. Bir ürünün orijinal mi yoksa sahte mi, sağlıklı mı yoksa kirli mi olduğunu ve iddia ettiği kaynaktan geldiğini bilmeden, öğenin gerçekliğini doğrulamanın basit ve güvenilir bir yolu yoktur. Bir tedarik zincirinin sağlığını ve şeffaflığını doğrulayacak bir sistemin olmaması da tüketicilerin satın aldıkları ürünlere güven duymasını engelliyor.

Blokzincir ile köken takibi

OECD ve EUIPO tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sahte ve korsan mal ithalatı, yılda yaklaşık yarım trilyon dolar, yani küresel ithalatın yaklaşık yüzde 2,5’i değerinde.

Sığır eti olarak reklamı yapılan yiyeceklerin beyan edilmemiş et içerdiğinin tespit edildiği 2013’teki meşhur at eti skandalı gibi gıda kaynaklı hastalık vakaları nedeniyle kaybedilen müşteri güvenini geri kazanmak için, öğelerin kaynağını hızlı bir şekilde izlemek adına bir şeffaflık yöntemi sunulması şart. Halihazırda ürünlerin kaynağını takip etmenin yolları olsa da bunlar oldukça karmaşık, maliyetli ve zaman alıcı yöntemler.

Blokzincir ise merkezi olmayan, eşler arası bir sistem vadeden, tüm aracıları atlayarak (veya onları güvenilir tutarak), yalnızca zamanı ve maliyeti düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda daha iyi bir müşteri deneyimi sunan dağıtık bir defter teknolojisidir.

Blokzincir tabanlı köken takibi, kaybedilen güvenin bir fikir birliği yöntemiyle geri kazanılabileceği bir çözüm sunuyor. maliyetsiz bir doğrulama süreci sunan blokzincir bir işlemin güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyor. Herhangi bir yanlış faaliyet, topluluk tarafından tespit edilebilir, izlenebilir ve engellenebilir. Birden fazla aracının kaldırılması, aynı zamanda herhangi sorununu çözmek için harcanan zamanı ve maliyeti de azaltıyor.

Pazar uygulamaları

Benzer sorunları çözmek için kullanılan birçok blokzincir teknolojisi uygulaması bulunuyor. Bir örnek olarak müşterilerin sipariş ettiği gıdalardaki bileşenlerin kaynağının izini sürmek için müşterilerine tam şeffaflık sunabilen restoranlar gösterilebilir. Blokzincir teknolojisi, tüketicilerin yiyecek sipariş etme ve yemeğin tadını çıkarma konusundaki güvenini oluşturmak için ürünlerin tam izlenebilirliğini sağlayabilir. Zest Labs, gıda izlenebilirliği için blokzincir kullanan günümüz restoran endüstrisine yönelik tazelik yönetimi çözümlerinden bir tanesi.

CDC, ABD’de her yıl 48 milyon insanın hastalandığını, 128.000 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve 3.000 kişinin ise gıda kaynaklı hastalıklardan öldüğünü tahmin ediyor. Blokzincir teknolojisinin sorunlu tedarik zincirlerini iyileştirmesi gıda güvenliğini sağlayarak bu rakamların azalmasına yardımcı olabilir. Örneğin Walmart, gıda güvenliğini iyileştirmek, gıda kaynaklı hastalıkları izlemek ve gıda tedarik zincirine şeffaflık getirmek için IBM’in blokzincir tabanlı teknolojisini kullanıyor.

Rekabet avantajı

Piyasada ürünlerin kaynağının izini sürmek için farklı çözümler bulunuyor, ancak daha önce belirttiğimiz gibi bu çözümlerin çıktı sağlaması günler sürüyor. Ayrıca ürünler birden çok aracıdan geçiş yaptığı için hepsini bilmek ve güvenmek mümkün olmayabiliyor. Bu noktada blokzincir tabanlı çözümler oldukça avantajlı. Aracıları ortadan kaldıran teknoloji hem maliyeti düşürüyor hem de çok daha hızlı bir çözüm sunuyor. It’s called normal anxiety, in that you wake up in the morning and something https://clickmiamibeach.com/ within you says it would be a good idea to check your email and have a Starbucks Latte.

Blokzincir teknolojisinin popülerliği arttıkça daha fazla endüstride ve dikeyde firmaların bu teknolojiyi kullandığını görmeye başlayacağız. Halihazırda tedarik zinciri çözümleri için yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan teknolojinin birçok farklı endüstriyi de dönüştürme potansiyeli var.

Bu yazı alıntıdır.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
TeknolojiVeriYönetişim

Gri Alanların Yarattığı Huzursuzluk

GirişimcilikTeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ile Başarılı Bir Girişim Kurma Rehberi

Ar-GeSağlıkTeknoloji

Böcekler İğne Teknolojileri için İlham Verebilir mi?

TeknolojiVeri GüvenliğiYapay Zeka

Yapay Zekayı Güvenli Hale Getirmek: Akıllı Geleceğin Öncelikli Mücadelesi

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir