Geleceğin İş Dünyası

Pazarlama Dünyasında Wi-Fi Etkisi

En etkili pazarlama faaliyetleri neler olabilir diye düşünürken, yeni olanı yeniyken yakalamaya ve doğru bir yaklaşım geliştirebilmek için karmaşık teknolojileri/sistemleri derinlemesine anlamaya çalışıyoruz. Bu durum bazen karşımızda duran ve kolaylıkla hayata geçirebileceğimiz fırsat alanlarını kaçırmamıza neden olabiliyor.

Büyük balığın küçük balığı yediği dünyamızda, küçük işletmelerin potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmesi gittikçe zorlaşıyor. Rekabet gittikçe kızışıyor ve müşteri kayıpları en büyük sorunlardan biri haline geliyor. O yüzden de küçük işletmelerin veya küçük işletmelerle ciddi rekabet yaşayan dev markaların pazarlama faaliyetlerinde yaratıcı ve etkili çözümler üretebilmesi her geçen gün daha da büyük önem kazanıyor. Bu noktada öne çıkan en basit ama yenilikçi pazarlama araçlarından biri de Wi-Fi.

Wi-Fi pazarlaması nedir?

Bugüne kadar mutlaka gittiğiniz bir otelde, restoranda ya da alışveriş merkezinde telefon numarası, e-mail adresi gibi bilgilerinizi paylaşarak ücretsiz internete kavuşmak istediğiniz bir an olmuştur. Aslında sizden aldıkları bu bilgiler karşılığında ücretsiz internet sunmak bu işletmelerin Wi-Fi pazarlamasını aktif kullandıklarını gösterir. İşte Wi-Fi pazarlaması, sunulan internet karşılığında toplanan kullanıcı bilgileri üzerine bir model ile gerçekleşen pazarlama faaliyetidir. Bu çok basit görünen alışveriş modeli, küçük işletmeler için çok büyük pazarlama fırsatları sunabiliyor. Sonuçta günümüzdeki en önemli kaynak veri. Müşteriye ait kişisel veriler, doğru işlendiğinde bir işletmenin pazarlama faaliyetleri için eşsiz bir kaynak haline gelebilir. Zaten bunu doğru uygulayan şirketlerin müşteri sadakatinde %80’e varan oranlarda artış yarattıkları gözlemleniyor. Hatta sosyal ağlarındaki takipçi sayısına etkisi de %500’lerde olabiliyor.

Biliyoruz ki akıllı telefon kullanıcılarının en büyük ihtiyaçlarından biri özgür ve ücretsiz internet kullanımı. Bunun için de her türlü fırsatı, kampanyayı takip etmek yeni bir davranış biçimi haline geldi diyebiliriz.

Şimdi hep birlikte bu fikre biraz daha odaklanalım…

Müşterilerinizi daha yakından tanıma fırsatı:
Müşteri veritabanınızı genişletmek, kişisel verilerin korunmaya başladığı şu dönemde her geçen gün daha da zorlaşmakta. Sunacağınız Wi-Fi çözümleri ile birlikte müşterilerinizin çeşitli verilerini elde edip, onlarla sağlıklı iletişim kuracak yeni yollar bulabilirsiniz. Örneğin Wi-Fi internet sunarken kısa anketler yapabilir, ürün incelemelerine teşvik edebilir, izinli mail gönderimi sağlayabilirsiniz.

Mağazanızda daha fazla vakit geçiren müşteriler:
Sizinle daha çok vakit geçiren müşteri daha fazla harcama yapar. Müşterilerinizin işletmenizde vakit geçirmesinden korkmayın. Yapılan araştırmalarda mağazada daha fazla vakit geçiren müşterilerin %50’den fazlasının daha fazla alışveriş yaptığı görülüyor. Bu süreçlerde yaratacağınız yeni ürün ve hizmetlerinizi gösterebilme fırsatı bir sonraki alışveriş için de ilham kaynağı olacaktır. Siz de sunduğunuz ücretsiz Wi-Fi hizmetine özel teklifler ve promosyonlar ekleyerek alışveriş süresini uzatabilirsiniz.

Ziyaretçi sayınızı artırırsınız:
İşletmenizde yaratacağınız yoğun trafik, satışa yönelik atılmış büyük bir adım demektir. Wi-Fi pazarlama, geri dönen bir müşteriyi tanıdığında otomatik olarak kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratılmış olur. Müşteri ziyaretini etkin bir şekilde artırmak, sadakati güçlendirmek ve toplam gelirinizi yükseltmek için tanıtıcı mesajlarınızı yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanarak çarpan etkisi yaratın:
Sosyal medya destekli Wi-Fi hizmetleri sunarak daha fazla kazanım elde edebilirsiniz. Otomatik pazarlama entegrasyonları müşterilere, mağazanızı ziyaret ettikten sonra mobil kuponlar gönderebilme, özel teklifler sunabilme, e-posta bültenleri paylaşma ve etkili promosyon çalışmaları yapma gibi fırsatlar sunar. Müşterilerinizin beğenilerini ve ilgi alanlarını içeren sosyal ve demografik verileri otomatik olarak toplayarak daha iyi bir tüketici-marka ilişkisini yaratmak adına çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Günün sonunda basit ama etkili pazarlama çözümleri sunan Wi-Fi pazarlama ile birlikte cep telefonu servis sağlayıcılarından potansiyel olarak daha hızlı bir ağa erişebilir ve ayrıca veri kullanımından tasarruf edebilmelerini, müşterilerin mağaza içi deneyimlerinden daha fazla keyif almalarını ve bu nedenle de markanızla daha fazla zaman geçirmeye istekli olmalarını sağlayabilirsiniz. Devicescape anketine göre, ücretsiz Wi-Fi sağlayan işletmelerin neredeyse % 62’sinin, müşterileriyle daha uzun süre vakit geçirdiğini bildiriyor olması bunun en net göstergesi.

Halihazırda vizyoner perakendeciler, markalarını tanıtmak ve rakiplerini geride bırakmak için Wi-Fi pazarlamasını aktif olarak kullanıyorlar. Örneğin Bolivya’daki Mall Las Brisas, müşterilerinin dijital faaliyetlerine ve Facebook profillerine göre kişiselleştirilmiş kampanyalar duyuruyor. Siz de Wi-Fi pazarlamasını kullanarak müşterilerinizle aranızdaki bağı güçlendirmek adına özgün hamleler yapabilirsiniz.

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlginizi çekebilir
Geleceğin İş DünyasıGirişimcilikLiderlik

İnovasyonu ve Büyümeyi Teşvik Etmek: İç Girişimciliğin Gücü

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıİnovasyonTeknolojiYapay Zeka

Gelişen Teknolojiler Hava Yolu Ulaşımını Nasıl Şekillendiriyor?

Dijital DönüşümGeleceğin İş DünyasıİnovasyonMetaverse

İşin Geleceği Artık “MetaWork”

Geleceğin İş DünyasıTurizmYapay Zeka

Yapay Zekâ ve Turizm “Velinimet” “Verinimet”

Başlangıç Noktası E-bülten

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir